PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayçiçek Üreticisinin Fiyat Beklentisi

Livadi
28.08.2010, 13:45
Ayçiçeği üreticisinin fiyat beklentisi

Türkiye'de ayçiçek üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştiren Trakya'da, üretici bölgede hasadın başlamasıyla birlikte fiyat beklentisi içerisine girdi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, yaptığı açıklamada, Edirne ve Tekirdağ'da 2 milyon 500 bin dekar alana ayçiçek ekiminin yapıldığını anımsattı.

Bu yıl yağışların iyi gitmesi nedeniyle ayçiçek rekoltesinde artış beklediklerini ifade eden Yorulmaz, erken ekilen bölgelerde de hasadın başladığını söyledi.

Ayçiçeğin ülkemiz ve Trakya için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Cengiz Yorulmaz, buğdaydan umduğunu bulamayan üreticinin, bütün umudunu ayçiçeğe bağladığını ifade etti.

Yorulmaz, şöyle devam etti:

''Temmuz ayındaki yağışlar ayçiçeğine çok iyi geldi. Üretim olarak bir dönümde 250-300 kilo arasında ürün bekliyoruz. Türkiye'de bu yıl 950 bin ton civarında üretim bekleniyor.

Bunun 600-650 bin tonu Trakya'da gerçekleşiyor. Ayçiçek alım avans fiyatının 0,90 lira ve üzerinde olmasını bekliyoruz.

Ayçiçek ürününün yüzde 60'ını Trakya birlik alıyor. Dünya ayçiçek fiyat piyasası çalkantılı, durulmasını bekliyor.''

Ayçiçek Üreticileri Sendikası Genel Başkanı Nevzat Uğur da ayçiçek üreticilerinin hasat döneminde beklentilerine karşılık bulamadığını söyledi.

Üreticilerin birliği olan Trakya Birlik ile görüştüklerini, hazırladıkları ayçiçeği maliyet dosyasını kendilerine sunduklarını ifade eden Uğur, ancak bunun dikkate alınmadığını belirtti.

''Her yıl fiyat beklentisinde mağduriyetler yaşanıyor'' diyen Uğur, şöyle devam etti:

''Ayçiçeğin üretim maliyeti 1 TL'nin üzerinde. Fiyatı belirleme noktasında olanlar rekoltenin artırılmasını talep ediyorlar. Bu yıl rekolte çok iyi.

Üretici üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Asıl darbe fiyatta yaşanıyor. Kimse bu yönü ile ilgilenmiyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda mağduriyet yaşanacak.

Çünkü, ürünün yüzde 60-70'ini alan üretici birliği, fiyat belirlemede çok yavaş davranıyor. Önce piyasa belirlesin sonra ben belirlerim anlayışında.

Diğer taraftan prim sistemi uygulaması çiftçileri kurtaracak bir uygulama değil. Üreticiler, bu prim uygulaması ile yoksulluktan kurtulamaz.

Prim sistemi maliyet, refah payı ve kar olarak belirlenmeli. Üretici örgütlenmediği sürece mağduriyetler yaşamaya devam edecektir.''