PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Besiciye AB Projesi İle Eğitim

Livadi
22.08.2010, 03:47
Besiciye AB projesi ile eğitim

http://www.bahcesel.com/images/stories/0haberler/hayvansal_uretim/koyun-surusu-ab.jpg

Koyunculuğun sürdürülebilirliğinin sağlanması için altyapı oluşturulması hedefte.

Türkiye ve İzlanda'nın liderliğinde hazırlanan ''Avrupa'daki koyun üreticilerinin eğitimine yönelik hayat boyu öğrenme programı'' projesi kapsamında, koyunculuğun sürdürülebilirliğinin sağlanması için altyapı oluşturulması hedefleniyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik, yaklaşık 350 bin avroluk projede, Türkiye ve İzlanda'nın yanı sıra Danimarka, Almanya ve Macaristan'ın da yer aldığını söyledi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının AB ülkeleri ile aday ülkeler içerisinde özellikle koyunculuğun sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için bir alt yapı oluşturmak olduğunu belirterek, insanların artık kentlerde yaşamak istediklerini anlattı.

Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da da kırsaldan kentlere göçün çok fazla olduğunu ifade eden Çelik, Avrupa'da da kaliteli yetiştirici, kaliteli çoban, bilgi birikimi yüksek hayvan sahiplerinin artık fazla olmadığını kaydetti.

Sistemin işleyişi gereği artık her şeyin kapalı alanlarda yapıldığını, yoğun girdi kullanılarak hayvancılığın sürdürülmeye çalışıldığını kaydeden Çelik, şöyle dedi:

''Bu gidişin tehlikeli bir süreç olduğunu düşünerek 5 ülkeden akademisyenler ve sektörün ilgilileri bir araya geldik, böyle bir proje hazırladık. Projeyi AB'den geçirdik. Projenin liderliğini Türkiye ve İzlanda yapıyor. Temel amacımız hayvancılıkla uğraşanların eğitimlerinin güncellenmesi, ülkelerin özellikle koyunculukta yaşanan sorunların irdelenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi. Bu bağlamda sanırım en sorunlu olan ülkelerden bir tanesi Türkiye. Çünkü biz halen dünyanın parasını ödeyip dışarıdan hayvan ithal eden ülkeyiz. Projeye dahil olan farklı ülkelerden gelen bilim adamları, Türkiye'nin bu geniş coğrafyasına karşılık neden dünyanın en pahalı etini yediğini sordu. Ben de, uygulanan yanlış tarım ve hayvancılık politikaları ve girdi fiyatlarının artışı ve insanların artık hayvancılık yapmadan nasıl daha rahat yaşayabileceklerini araştırmalarından kaynaklandığını söyledim. Onlar da aynı problemleri yaşadıklarını söylediler ama hiçbir zaman Avrupa'da hayvancılığı gelişmiş hiçbir ülkede et fiyatları, 3 ile 7 avrodan fazla olmamıştır. Türkiye'de koyun etinin kilogram fiyatı neredeyse 17 ila 18 avro.

Bunların üstesinden nasıl gelebiliriz, sivil toplum örgütlenmesiyle artışa nasıl çözüm bulmasını sağlayabiliriz gibi konu başlıklarının olduğu bu projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Proje bir yıldır sürüyor, 1 yıl daha sürecek. İkinci yılın sonunda 5 ülkede eğitilmiş bir hayvancılık sektörü, daha eğitimli insanlar ve daha eğitimli tüketiciler oluşmasını hedefliyoruz.''