PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Afyon Kocatepe Üniversitesi Gıda Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
18.08.2010, 17:16
Programın eğitim dili Türkçe olup programa hem sınavla hem de sınavsız geçişle öğrenci alınmaktadır. Gıda Teknolojisi eğitim-öğretim programının temel amacı sağlığa yararlı, güvenli, besleyici ve tüketilebilir nitelikte gıdaları üretebilme bilgi ve yeteneğini öğrencilere kazandırmaktır. Program Sultandağı Meslek Yüksekokulunda yürütülen dört programdan biridir ve her yıl yaklaşık 120 öğrenci (Normal Öğretim 60+ İkinci Öğretim 60) bu programa kayıt yaptırmaktadır. Mezunları gıda teknikeri unvanı almaktadır. Mezun öğrenciler gıda sektörü ile ilgili tüm gıda işletmelerinde tekniker olarak çalışabilmekte, ayrıca lisans mezunlarının görev almadığı küçük işletmelerde imza yetkisine sahip sorumlu yönetici olarak görev alabilmektedirler.

Gıda Teknolojisi interdisipliner bir alandır ve buna bağlı olarak kimya, matematik ve bilgisayar gibi temel derslerin yanı sıra, gıda analizleri, gıda kimyası, gıda hijyeni, gıda işleme ilkeleri, tahıl tekniği, yağ tekniği, endüstriyel gıdalar tekniği, et tekniği, meyve ve sebze işleme tekniği gibi dersler verilmektedir. Derslerde ödev ve seminer yaptırılarak öğrencilerin araştırma yetenekleri geliştirilmekte, ayrıca uygulamalı dersler ile de öğrencilerin mesleki bilgi ve görgüleri arttırılmaya çalışılmaktadır.