PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı

Mr.Muhendis
18.08.2010, 17:14
Programın eğitim dili Türkçe olup programa hem sınavla hem de sınavsız geçişle öğrenci alınmaktadır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler eğitim-öğretim programının temel amacı gıda, ilaç ve kozmetik endüstrisinde ekonomik değeri olan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerimizin korunması, kültüre alınması, özelliklerinin tespiti için gerekli yardımcı teknik personelin yetiştirilmesi düşüncesi ile bu program açılmıştır.

Program Sultandağı Meslek Yüksekokulunda yürütülen dört programdan biridir ve her yıl yaklaşık 80 öğrenci (Normal Öğretim 40+ İkinci Öğretim 40) bu programa kayıt yaptırmaktadır. Mezunları Önlisans Diploması-Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknolojisi Teknikeri unvanı almaktadır.

Mezun öğrenciler Tıbbi ve aromatik bitki ihraç eden firmalar, ilaç imal laboratuvarları, büyük şehirlerde ve turistik bölgelerde tıbbi bitki ve drog satışı yapılan özel işyerleri, güzellik salonlarında görev alabilmektedirler.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknolojisi Teknikerleri, Ziraat Fakültelerinin Bitkisel Üretim Bölümlerine dikey geçiş yapabilirler. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler interdisipliner bir alandır ve buna bağlı olarak Botanik, Bitki Fizyolojisi, Genel Kimya, Organik Kimya, Analitik Kimya, Biyokimya, Genel Mikrobiyoloji, Laboratuar Tekniği temel dersleri, Tarımsal Ekoloji, Fitopatoloji, Entomoloji, Tarımsal Mekanizasyon, Toprak Bilgisi, Zirai Meteoroloji, Bitki Besleme ve Gübreleme, Tıbbî ve Aromatik Bitki Yetiştirme Tekniği gibi bitki yetiştirme dersleri, Drog Hazırlama Teknikleri, İlaç Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Boya Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Parfüm Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, Fitoterapi, Aroma Terapi, Keyif ve Uyarıcı Bitki Değerlendirme Teknolojisi, Baharat Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi gibide tıbbi ve aromatik ürün işleme dersleri verilmektedir. Derslerde ödev ve seminer yaptırılarak öğrencilerin araştırma yetenekleri geliştirilmekte, ayrıca uygulamalı dersler ile de öğrencilerin mesleki bilgi ve görgüleri arttırılmaya çalışılmaktadır.