PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'da Kuşburnu Yetiştirmek

Nihat
12.08.2010, 11:33
Merhaba Sevgili dostlar,emekliliğime az bir süre kala,beni hayatta en çok mutlu edecek olan toprakla uğraşma isteğime en güzel sizlerin cevap verebileceğiniz kanaatiyle sitenize üye oldum.Meyve ve bitki yetiştiriciliğine karşı çok büyük ilgim var ve internet taramalarımda en doyurucu bilgileri sitenizde buldum.Hepinizi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.
Kuşburnu meyvesiyle tanışıklığımız çocukluğumuzun bir parçasıdır ama,marmelatının ve reçelinin yapılışını ilk kez 25 yaşımda gördüm.Ankara'da,Amasyalı bir komşumuz,Ankara yakınlarından topladıkları,bizim tilki yemişi ve dilgili dedğimiz meyveyi kaynatıyorlardı.Çocukken,sadece can sıkıntısından,dikenlerinden güç bela ayırarak tadına baktığımız ama hiç önemsemediğimiz meyvanın meğer ne özellikleri varmış!Oysa bizim yöremizde,derelerde,yamaçlarda kendiliğinden bolca yetişen ve önemsenmeyen bir çalıydı.Tarif üzerine topladım ve marmelatını yaptım.Daha iyi aroması olsun diye çok olgun ahlatlardan ilave ettim.Harika bir yiyecek olmuştu.
Bu yaban gülünün yetiştirilişi hakkında sitenizde verdiğiniz bilgilerden,yeani fidan üretmenin oldukça zor olduğunu görüyürom.Acaba,ilk baharda,taze sürgünlerden köklü fidanlar alıp çoğaltamazmıyız?Yani ağaç dikme zamanı,heniüz tomurcuklar patlamamışken,köklü sürgünlerleri dikip,üretemezmiyiz?Normal gül ve Isparta gülü çelikten kolayca çoğalıyor.İlkbaharda alınan taze çelikler toprağa dikilince tutuyor.Bu güller,bu biçimde sürgün vermez mi?
Ayrıca,yine bizim yöremizde(Ankara-Bala)bazı dere içlerinde ve tarla kenarlarında,aynen yaban gülü gibi dal veren,ancak dikenleri zayıf,meyvası oval,minyatür domatesi andıran,içi iğnesiz,4 çekirdekli,çekirdeklerden birisi çoğunlukla kurtçuk olan,kuşburnundan farkıl meyva olarak yenebilen bir tür var.Bizler gelin göbeği diyoruz.Bu meyva daha çok alıca benziyor ama gül dalında yetişiyor.Sizce bu meyvada kuş burunun bir çeşidimidir.Nasıl üretilir?
Selamlar ve saygılarımla....

Zooteknist
12.08.2010, 22:31
MERHABALAR NİHAT BEY;

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

Bildiğim kadarıyla kuşburnu, yaban gülü, itburnu aynı şeyler. Latincesi de aynı türü veriyor. Sizin gelin göbeği dediğiniz tür de kuşburnunun varyetesi olabilir. Forumumuza varsa bu bitkilerle ilgili resim yüklerseniz daha faydalı oluruz.

Benim bildiğim kuşburnunun çelikle çoğaltılaması kolay bir yöntem. Kuşburnu dağlarda, yamaçlarda öyle bakım gerektirmeden fazlaca meyve veren bir türdür. Aynı zaman da kuşburnu, böğürtlen gibi türleri saksılarda yetiştirenleri biliyorum. Bu konuda diğer arkadaşlarım da yardımcı olacaklardır.

Aşağıdaki konular da yararlı olacaktır:

BURDAN (http://www.ziraatciyiz.biz/kusburnu-resimleri-t4841.html?p=8037#post8037)

BURDAN (http://www.ziraatciyiz.biz/kusburnu-rosa-canina-t1209.html)

BURDAN (http://www.ziraatciyiz.biz/kusburnu-marmelati-t4840.html)

Bizi tercih ettiğiniz için tekrar TEŞEKKÜR EDERİZ!!!:good:

Nihat
16.08.2010, 10:47
Açıklamalarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.Çelikle kuşburnu üretmenin,yani sonbaharda kesilen çeliğin,buzdolabı,ıslak bez,gazete kağıdına sarma gibi,hem zahmetli hem uzun bir işlemden geçtiğini sitenizde gördüm.Bu yüzden,genç ve köklü fidanlarla ayrıca çelikle üretilip üretilemiyeceğini sormuştum.Cevap yeterli;teşekkür ederim.

Zooteknist
16.08.2010, 21:54
Açıklamalarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.Çelikle kuşburnu üretmenin,yani sonbaharda kesilen çeliğin,buzdolabı,ıslak bez,gazete kağıdına sarma gibi,hem zahmetli hem uzun bir işlemden geçtiğini sitenizde gördüm.Bu yüzden,genç ve köklü fidanlarla ayrıca çelikle üretilip üretilemiyeceğini sormuştum.Cevap yeterli;teşekkür ederim.

Kuşburnu çeliklerini serin bir ortamda, nem tutma kapasitesi ve organik madde miktarı yüksek torflara batırırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Çeliklerden böylece daha iyi verim alırsınız ve daha kısa sürede köklenir. Bu yüzden çelikleri buzdolabında nemli bir yerde muhafaza edin denilmiş.

Şimdiden iyi üretimler diliyoruz. Dileriz ki veriminiz gün gün artar!!!:good:

Nihat
18.08.2010, 11:38
Teşekkür ederim.Kendiliğinden yetişmiş,bakım ve budama olmadığı için sık çalı görünümüdeki kuş burnu dallarını ayırırken,kökten kazımak suretiyle çıkardığımız,sürgünlü dallar yeniden dikilirse tuma olasılığı var mıdır?Selam ve saygılarımla...

Mr.Muhendis
18.08.2010, 16:59
Teşekkür ederim.Kendiliğinden yetişmiş,bakım ve budama olmadığı için sık çalı görünümüdeki kuş burnu dallarını ayırırken,kökten kazımak suretiyle çıkardığımız,sürgünlü dallar yeniden dikilirse tuma olasılığı var mıdır?Selam ve saygılarımla...

Tabi ki tutma olasılığı vardır. Bir kaç farklı yere dikmenizi öneririm. Biri tutmazsa belki diğeri tutar.