PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hicaz Narı İle AB'ye Açılacak

Livadi
11.08.2010, 13:43
Hicaz narı ile AB'ye açılacak
Çarşamba, 11 Ağustos 2010

Patatesi ile ünlü Ödemiş’te iyi tarım uygulamaları kapsamında üretimine başlanan ‘Hicaz narı’nın Avrupa ülkelerine ihracatı için seferberlik başlatıldı.

SON yıllarda Ege Bölgesi’nde giderek dikimi yaygınlaşan ‘Hicaz narı’, Ödemiş’te İyi Tarım Uygulamaları kapsamında üretilmeye başlandı. Üreticiler ise ürünün başta Avrupa olmak üzere yurtdışı pazarlara satılması için harekete geçti. İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Ege İhracatçı Birliği tarafından başlatılan ‘İyi Tarım Uygulamaları’ projesi kapsamında eğitim alan 32 Ödemişli üretici, ilçe iklimine çok iyi uyum sağlayan Hicaz narının pazarlaması için seferber oldu. Gıda sektörünün yanısıra ilaç endüstrisinde de kullanılan ve şifa kaynağı olan Hicaz narı, geleneksel ürünlerden kopmak zorunda kalan üretici için de sığınacak liman görevi görüyor.
Alternatif oldu
Ödemiş Erik Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Uyar, koyu kırmızı taneleri, kırmızı kabuğu ve mayhoş tadıyla yurdışında yoğun talep gören Hicaz narında dekar başına ortalama 1.5 tonluk verim aldıklarını dile getirdi. Uyar, “Bu sene erik para etmedi. Pamuk ve tütünden vazgeçen çiftçi gelir ve verim açısından cazip olan bu ürüne yöneldi. İlgi çok büyük” diye konuştu.

SIFIR KALINTI

Birlik Başkanı Uyar, İyi Tarım Uygulamaları projesi kapsamında aldıkları eğitimler sayesinde Hicaz narında sıfır kalıntıyla üretim yapmayı öğrendiklerini ve bu konuda iddialı olduklarını vurguladı. Uzun ömürlü olmasından kaynaklı depolama şansı yüksek olan Hicaz narının üretimini bilinçli yaptıklarını, bu nedenle ihracata çok uygun olduğunu dile getirdi.

İZO DESTEĞİ

İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, tarımda planlama sorununa dikkat çekerek, geleneksel ürünlerden kopup yeni ürünlere yönelen üreticilerin mutlaka projelerle yönlendirilmesi ve planlama eksikliğinin giderilmesi gerektiğini savundu. İyi Tarım Uygula-maları’nın da bu anlamda önemli bir işlev gördüğünün altını çizen Köse, üretim kadar pazar yaratılmasının da önemli olduğunu belirtti.