PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atık Sular Enerjiye Dönüşecek

Livadi
03.08.2010, 12:39
Atık sular enerji'ye dönüşecek

http://www.bahcesel.com/images/stories/0haberler/cevre/aritma_tesisi_01.jpg

Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Çalıştayın kapanışına katıldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Uluslar Arası Su Kuruluşu IWA'nın Trabzon'da gerçekleştirdiği 'Geleceğin Şehirleri' çalıştayı sona erdi. Dünya Ticaret Merkezi toplantı salonunda yapılan ve 3 gün devam eden çalıştayın ardından sonuç bildirgesi okundu.

Trabzon Belediyeye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da katıldığı çalıştaya IWA yöneticileri, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, Su Kirlenmesi ve Araştırmaları Türk Milli Komitesi üyeleri, Çevre ve Orman Bakanlığı uzmanları katıldı.
Çalıştayın sonuç bildirgesinin sunumunu IWA Başkanı Glen Daigger yaptı. Trabzon’un geleceğin şehirleri arasında olması için eksik bir yönünün bulunmadığını dile getiren Daigger, “Trabzon’un atık suları bir fırsat olarak değerlendirmesi için hazırlanan projelerden faydalanması için elimizden geleni yapacağız. Atık suyun daha iyi değerlendirilmesi için güzel fikirler ortaya çıktı. Trabzon’da bizlere gösterilen misafirperverlik her bölgeye örnek gösterilecek bir öneme sahip” dedi.

Çalıştayın kapanışına katılan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu özellikle atık suların enerjiye dönüştürülmesi fikrinin önemli olduğunu ve bu konuda ortak bir çalışma yapılmasından mutluluk duyacaklarını kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu bu konuda finansman durumunun ortaya konması gerektiğini ifade ederek, “Bizim Trabzon Belediyesi ile İller Bankası’nın ortaklaşa olarak hazırladığı yağmur ve kanalizasyon sularının birbirinden ayrılması projesi var. Ayrıca şehir içi su dağıtım şebekesinin yenilenmesi için hazırlıklarımız var. Bu konuda merkezi hükümetten destek alacağız. Bu çalışmalarımızın içerisinde atık suların enerjiye dönüştürülmesiyle ilgili sizin projelerini ekleyebiliriz.

Bunun için ortaya konulacak olan projenin rakamlarını görmek istiyoruz. Eğir bu işin getirisi götürüsünden fazla olacaksa, bizim için bir kara delik oluşturmayacaksa buna hemen başlayabiliriz. Biz hızlı çalışıyoruz. Zaman kaybetmek istemiyoruz. Ortaya koyduğunuz düşünceler bizleri fazlasıyla mutlu etti. İnşallah verimli bir çalışma dönemi geçirdikten sonra atık sulardan enerji üretmek mümkün olacak” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Kanada’nın Montreal şehrinde Eylül ayında yapılacak olan ve 3 bin uzmanın katılacağı Dünya Su Forumu toplantısında Türkiye’deki geleceğin şehirlerinin görüşüleceği ve Trabzon’un da durumunun gündem olacağı kaydedildi.
Çalıştay daha sonra katılımcıların günün anısına fotoğraf çektirmesiyle son buldu.