PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peyzaj Mimarlığı Bölümünün Tanıtımı

Mr.Muhendis
18.07.2010, 11:24
Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir - Peyzaj Mimarlığı Bölümünün İçeriği Nedir

Bu konuda, bölümü seçmek isteyen adaylar için bölümün tanıtımı yer almaktadır. Sadece ilk mesaj içerisinde değil, konudaki bütün mesajlarda tanıtımlar yer almaktadır.

Lütfen konudaki bütün mesajları inceleyiniz.

Mr.Muhendis
18.07.2010, 12:01
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tanıtım yazısıdır.

Tarihçe, Özgörüş ve Özgörev

Çukurova Üniversitesi Balcalı kampüsünde yer alan Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Ziraat Fakültesinin üç programından biridir. Peyzaj Mimarlığı Bölümü adı altında 1970 yılında araştırma, uygulama eğitim ve öğretim etkinliklerine başlamıştır.

Bölümün özgörüşü; Peyzaj Planlama ve Peyzaj Tasarımı disiplinlerini tüm ölçeklerde yönlendiren, köklü geçmişini çağdaş atılımlarla bütünleştiren, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilen, yenilikçi kadrosu ile eğitim ve öğretim, araştırma ve uygulama alanlarında öncü bir Bölüm olmaktır.

Bölümün özgörevi; geleceği yönlendirmek üzere çevreyi, doğayı, yaşam ve mekanı kavrayabilen, bilgi birikimini yaratıcı ve aydın kimliği ile bütünleştiren, yeniliklerle kendisini geliştirebilen Peyzaj Plancıları ve Peyzaj Tasarımcıları ile bilim adamları yetiştirmek ve araştırma-uygulama alanlarında üretilen bilgiyi kamu yararına toplumsal yaşama aktarmaktır.

Bölümün eğitim, öğretim, araştırma ve uygulama etkinliklerinde benimsediği temel değerler üç kümede toplanmıştır:

1. Kamu Yararı ve Toplumsal Adalet Bilinci
Eğitim, öğretim, araştırma, uygulama ve toplumsal konularda kamu yararı ve toplumsal adalet ilkesini sürekli önde tutmak,
Peyzaj Planlama ve Peyzaj Tasarımı etkinlikleri sırasında toplumsal katılımı sağlayarak, değişik grupların farklı beklentileri karşısında uzlaştırıcı ve dengeli davranmak.

2. Çevre Bilinci
Doğal, tarihi ve kültürel çevre değerlerini koruyarak kullanma bilincini geliştirmek,
Sürdürülebilir kalkınma kapsamında Peyzaj Planlama ve Peyzaj Tasarımı / Çevre ve Doğa / Kalkınma etkileşimini dengelemek.

3. Meslek Ahlakı ve Sorumluluk Duygusu
Planlama ve tasarım etkinliklerinin farklı disiplinlerin bir araya gelmesini gerektiren bir takım çalışması olduğunu unutmadan meslek ahlakı ve sorumluluk duygusunu en üst düzeyde tutmak.

Çalışma Konuları

* Peyzaj Planlama ve Peyzaj Tasarımı
* Bölgesel Kaynak Analizleri ve Envanteri
* Kırsal ve Kentsel Peyzaj Planlaması
* Rekreasyonel Alan Planlama ve Tasarımı
* Kentsel Peyzaj Tasarımı
* Açık ve Yeşil Alan Planlama ve Tasarımı
* Bilgisayar Destekli Tasarım Uygulamaları
* Peyzaj Mühendisliği ve Peyzaj Konstrüksiyonu
* Bitki Materyali ve Kullanımı
* Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri
* Çevre ve Doğal Kaynak Yönetimi,
* Çevre Politikaları ve Ekonomisi,
* Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Stratejik Çevresel Değerlendirme

Bölümün öğretim programı, peyzaj planlama ve peyzaj tasarımı alanında gereksinim duyulan elemanların yetiştirilmesini amaçlamaktadır.

Bölümün 1970 – 2006 Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar

Çukurova Bölgesi’nde Doğal Peyzajın Envanter, Koruma, Geliştirme, Planlama ve Tasarımına Yönelik Çalışmalar

Bu çalışmalar; flora ve faunanın saptanması ve korunması, milli park, koruma alanı, doğa anıt ve müzeleri olabilecek alanların saptanması ile koruma-geliştirme önlem ve önerilerinin belirlenmesi, bozulmuş ya da tahrip edilmiş doğal peyzaj elemanlarının yeniden doğaya kazandırılması, çeşitli koruma statüleri altında korunan alanlardaki çevresel değişimlerin izlenmesi faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu konuda gerçekleştirilen ve planlanan çalışmalar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

* Seyhan Baraj Gölü ve çevresinin rekreasyonel alan kullanım planlaması
* Amanos Dağlarının Milli Parklar kapsamına alınmasına yönelik çalışmalar
* Amanos Dağları’nda peyzajın koruma ve geliştirilmesine yönelik alan kullanım planlaması çalışmaları
* Amanos Dağları’nın peyzaj ekolojisi açısından incelenmesi çalışmaları
* Akyatan Kumul Tespit ve Çakıtsuyu Vadisi iyileştirme çalışmaları
* Ticari amaçla doğadan sökümü yapılan geofit türlerinin potansiyeli, yayılış alanları ve ekolojileri ile sökümden etkilenme durumlarının saptanması çalışmaları
* Çukurova Bölgesi kıyılarının koruma ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar
* Bölgedeki çok sayıda kuruluş için Çevresel Etki çalışmaları ve ÇED raporları
* Silifke-Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi Gelişme Planı
* Göksu Deltası Botanik Parkı Alan Kullanım Planı
* Karatepe-Aslantaş ve Aladağlar Milli Parklarının Uzun Devreli Gelişme Planları
* Teknolojik ve sosyo-ekonomik açıdan büyüme hızı yüksek olan Çukurova bölgesinde farklı karakterli fiziksel gelişmeler ile doğal ve çevresel unsurlar arasındaki dengenin kurulmasına yönelik araştırmalar gerçekleştirilmiştir.
* Çukurova Bölgesi’nde Kültürel Peyzajın Envanter, Koruma, Geliştirme, Planlama ve Tasarımına Yönelik Çalışmalar

Bu çalışmalar; kentsel alanların fiziksel dokusunun iyileştirilmesi, toplumun bedensel ve düşünsel açıdan daha sağlıklı yaşamasına hizmet edecek farklı karakterli mekanlar dizisinin yaratılması, endüstri peyzajı bünyesinde fonksiyonel ve estetik bir çevre düzeni oluşturulması, gerek kırsal gerekse kentsel niteliğe sahip alanlarda turistik ve rekreasyonel kaynak ve olanakların araştırılması ve bölge tarihsel-kültürel değerlerin korunması-geliştirilmesi etkinliklerini içermektedir.

Kentsel aktif yeşil alanlar (parklar, çocuk oyun alanları ve spor alanları) ve diğer yeşil alanlar (fuar ve festival alanları, ağaçlandırma alanları, koruluklar) konusunda araştırmalar, proje ve uygulama çalışmaları (Adana’da Seyhan nehri kıyısı, Mersin’de sahil kesimi, bölgedeki ilçe merkezlerinde kent içi parklar ve çok amaçlı rekreasyon alanları)
Öğretim kurumlarında dış mekan düzenleme çalışmaları (tüm bölgede 100’ün üzerinde öğretim kurumunun peyzaj projesi yapılmıştır)

Cadde, meydan vb. gibi yoğun kullanım alanlarında (Adana Atatürk Parkı, Mersin Atatürk Parkı, Tepebağ Kentsel Sit Alanı, Tarsus Eshabı-ı Kehf mevkii, Çukurova kaleleri gibi) çevre düzenleme çalışmaları
Tarihi açıdan korunması ve geliştirilmesi gereken alanlarda koruma ve geliştirme politikalarının belirlenmesi çalışmaları başlıcalarıdır.

Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, T.C. Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüklerinin aktif olarak katıldığı Uluslararası özellikteki iki önemli karayolunun (E-5 ve E-24) çakışma noktası olan Çukurova Bölgesi’nde yol boyu peyzajı düzenleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Bölgedeki farklı amaçlı kıyı kullanımları, yarattığı doğal ve çevresel sorunlar ile optimal geliştirme yöntemleri önemli ilgi alanı durumuna gelmiştir. Bu konuda çok yönlü araştırmalar başlatılmış, gerek kitle iletişim araçları ve gerekse panel ve konferanslar aracılığıyla çevre bilinci ve kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlanmıştır. Yine aynı dönemde, yerleşim-tarım-endüstri üçgeninin ülke çapında önemli boyut kazandığı Çukurova Bölgesinde endüstriyel alan kullanımları için yer seçiminden bu kuruluşların çevre düzenine kadar her aşamada peyzaj mimarlığı disiplini ile ilgili faaliyetlerin gerçekleştirilmesine çalışılmıştır.

Adana kentinin gelişme dinamiklerini, bu olgunun altında yatan nedenler ile birlikte değerlendiren, söz konusu gelişimin yarattığı sonuçları çevre kaynaklarının rasyonel kullanımı yönünden değerlendiren çalışmalar
Adana genelinde doğa bilinci ve sevgisi aşılamanın yanı sıra bilimsel araştırmalar

Eğitim, öğretim ve amatör araştırıcılar için önemli bir kaynak ve laboratuar niteliğinde bir Botanik Bahçesinin yeniden yaşama geçirilmesi çalışmaları

Bölgede yaşayan halkın çevresel konulara duyarlılığının belirlemesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar da bölümün bölgeye yaptığı önemli katkılar arasında değerlendirilebilir.

Mr.Muhendis
08.06.2014, 20:56
Peyzaj Mimarlığı, Çevreyi bir bütün olarak ele alan, tasarım, gelişim, planlama ve yönetim konularını kapsayan bir tasarım disiplinidir. Peyzaj Mimarlığı'nın amacı, insan ve çevresi arasındaki iliskilerin dengesini koruyarak hayat kalitesine Katkıda bulunmaktır. Peyzaj Mimarlığı'nın temel ilkesi ekolojik denge üzerindeki tahribatın önlenmesidir. Peyzaj Mimarlığı, tasarım meslekleri arasında en çok Çeşitlilik gösterenlerden biridir. Mimarlığın yapısal tasarım becerilerini, mühendisliğin bilimsel ilkelerini ve kentsel planlamanın geniş gelişim bilgisi ile birleştirerek, arazi ile estetik ve pratik ilişkileri tasarlar. Ekolojik ilişkileri ve kültürel değerleri koruyacak yollar ile insanlar ve diğer canlılar için yaşam Ortamları oluşturmayı amaçlar.
Peyzaj Mimarlığı, mimarlık, kentsel tasarım ve iç mimarlık gibi planlamayı ve insanların daha mutlu mekanlarda yaşamasını saglayan bir bilim dalıdır. Insan faaliyetlerinin dünya üzerinde büyük etkileri olmuştur ve çoğu durumda bu etki negatif olmuştur. Peyzaj Mimari, çevre için neyin iyi olacağını göz önüne alarak, çoğu zaman korumaya ve bazen de onarmaya çalışarak, görsel olarak ilgi çekici ve anlamlı olan, aynı zamanda insan sağlığı, güvenliği ve refahını saglayan tasarımlar oluşturur. Peyzaj Mimarları, ormanlarından Açık Yeşil alanlarına, nehirlerinden sahillerine kadar doğal Çevreyi koruyarak ve yöneterek planlamalar yapar.
Peyzaj Mimarlığı, Sanayileşme ve Kentleşme sürecinde olan dünyanın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Çağdaş dünyada her geçen gün Peyzaj Mimarlığı'nın önemi artmakta, doğa ile insan arasındaki kopukluk bu disiplin sayesinde giderilmeye çalışılmaktadır.Yaşantımızın kaçınılmaz bütünlüğünü sağlamak ve ekolojik dengelerin bozulmasını engellemek Peyzaj Mimarlığının temel ilkesidir. Evlerin, Yolların, kentlerin tüm yeşil Alanlarının Planlaması ve bu planların uygulanması, sahil düzenlemeleri, Tatil Köyleri, tüm turizm Alanlarının Çevre düzenlemeleri, Milli Parklar, doğa koruma alanları gibi insan yaşamına sağlık ve mutluluk Katan tüm alanların Planlanması ve düzenlenmesi Peyzaj Mimarlarının başlıca konularıdır.
Peyzaj Mimarlarının iş olanakları, Batı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Peyzaj Mimarları, serbest Peyzaj Mimarlığı Büroları açarak çalışabildikleri gibi, belediyeler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü gibi birçok kamu kurumunda da görev alabilmektedirler.

Mr.Muhendis
08.06.2014, 20:57
GEREKEN NİTELİKLER

Peyzaj Mimarlığı alanında çalışmak isteyenler doğayı seven ve gözlemleyen, ekoloji bilgi ve ilgi temeli olan, estetik görüşe sahip, ilgili diğer mesleklerle koordinasyon ve organizasyonu yürütebilecek kişiler olmalıdır.

Eğitim sonucunda bir peyzaj mimarının, peyzaj kalitesini geliştirmeye ve korumaya karşı duyarlı olması, tasarımın sanatsal, humanistik ve ekolojik yaklaşımlarını anlaması, planlama ve tasarımda sorunu analiz etme yeteneğine sahip olması, tasarımın uygulamaya aktarımı için teknik yeterliliğin bulunması, yönetim ve mesleki etik dahil olmak üzere mesleki uygulamalarının her alanında yetenekli olması hedeflenmektedir.

MEZUNLARIN KAZANDIĞI UNVAN VE SORUMLULUKLARI

Eğitim programını tamamlayanlar "Peyzaj Mimarı- ünvanı kazanmaktadır.

Peyzaj mimarlığı aşağıdaki uzmanlık alanlarını kapsamaktadır:
- Doğal Çevrenin kalitesinin korunması
- Ekosistem ve kaynak analizi
- Bozunuma uğramış alanların onarımı
- Özel ve kamuya ait alanların planlaması
- Kentsel mekanların düzenlenmesi
- Tarihi peyzaj öğelerinin korunması, iyileştirilmesi
- Çevresel etki değerlendirme çalışmalarının koordinasyonu ve yürütülmesi
- Mesleki araştırma, inceleme ve eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi

Peyzaj Mimarlığı aşağıdaki alanları tasarlar ve korur:
- Rekreasyon alanları, parklar ve oyun alanları
- Turizm ve dinlenme tesisleri
- Kentsel ve kırsal yerleşim alanları
- Kültürel alanlar; hayvanat bahçeleri, botanik bahçeleri, arboretumlar, açık-müze ve amfitiyatrolar
- Okul ve üniversite kampüsleri
- Ticari endüstriyel alanlar
- Yat limanı ve su kıyıları
- Kentsel yaya alanları
- Tarımsal alanlar
- Karayolları

Peyzaj Mimarları aşağıdaki konularda güvenilir ve çevresel açıdan bilinçli tasarım yapar:
- Çevre sorunları
- Kaynak yönetimi
- İklim kontrolü
- Yaşlı ve engelli kişiler için planlama

ÇALIŞMA ALANLARI

Çevre planlama ve tasarım, çevresel etki değerlendirmesi, peyzaj yönetimi (planlama, bakım ve onarım), süs bitkileri yetiştiriciliği ve pazarlaması kapsamında mesleki ya da mesleklerarası işbirliğine dayalı organizasyonlar, özel sektördeki çalışma ortamlarını oluşturur.

T.C. Kalkınma Bakanlığı (Mülga DPT), Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler vb. ise kamu sektöründeki çalışma ortamlarını oluşturmaktadır.

Asyacim
02.04.2019, 00:47
Çok teşekkür ederim harika bilgiler..