PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zootekni Bölümünün Tanıtımı

Mr.Muhendis
18.07.2010, 11:23
Zootekni Bölümü Nedir - Zootekni Bölümünün İçeriği Nedir

Bu konuda, bölümü seçmek isteyen adaylar için bölümün tanıtımı yer almaktadır. Sadece ilk mesaj içerisinde değil, konudaki bütün mesajlarda tanıtımlar yer almaktadır.

Lütfen konudaki bütün mesajları inceleyiniz.

Mr.Muhendis
18.07.2010, 11:25
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tanıtım yazısıdır.

Tarihçe, Özgörüş ve Özgörev

Zootekni Bölümü, tarımsal üretimin hayvansal kökenli olanlarının üretimini ve ürünlerinin gerek nitelik gerekse nicelik yönünden ekonomik olarak artırılmasını amaçlayan yetiştirme, ıslah, besleme ve sağlık koruma ile ilgili lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir. Bölüm ülke çapında araştırmalarının yanında, bölgenin hayvansal üretimle ilgili çeşitli sorunlarına çözüm getirebilecek bilimsel ve uygulamalı araştırmalarda yürütmektedir.

Zootekni Bölümü ülkemizde hayvansal üretim ile ilgili eğitim-öğretim ve araştırmalar yapmak amacıyla, 1970-71 öğretim yılında 20 öğrenci alarak faaliyete geçen, Fakültemizin ilk üç bölümünden birisidir. Bölüm öğrencileri ilk yıl FKB eğitimini Ege Üniversitesi’nde görmüşlerdir. 1971-72 eğitim öğretim yılında birinci sınıf öğrencileri FKB eğitimlerini Ankara Üniversitesi’nde sürdürmüşlerdir.1972-73 öğretim yılında da FKB eğitimi Ankara Üniversitesi’nde devam etmiştir. Adana’daki ilk FKB eğitimi 1973-1974 yılında başlamıştır.

Bugün Zootekni Bölümü sığırcılık, koyunculuk, süt keçiliği, tavukçuluk, balıkçılık, arıcılık, tavşancılık, hindicilik, pekin ördeği yetiştirme, bıldırcın yetiştirme, ipek böceği yetiştirme ve hayvan besleme konularında eğitim- öğretim ve araştırma faaliyetlerini etkin ve sağlıklı yürütebilecek tesis ve laboratuarlara sahip bulunmaktadır.

Çalışma Konuları

* Yemler ve Hayvan Besleme
* Kümes Hayvanları Besleme
* Ruminant Hayvan Besleme
* Biyometri ve Genetik
* İstatistik
* Genetik
* Hayvan Yetiştirme
* Küçükbaş hayvan yetiştirme ve Islahı,
* Büyükbaş hayvan yetiştirme ve Islahı,
* Arı yetiştiriciliği ve Islahı
* Kümes hayvanları Yetiştirme

Araştırma Olanakları Ve Altyapı

* ÇÜZF Araştırma ve Uygulama Çiftliği Süt Sığırcılığı Ünitesi (100 baş sağmal inek)
* ÇÜZF Araştırma ve Uygulama Çiftliği Koyunculuk ünitesi (250 baş)
* ÇÜZF Araştırma ve Uygulama Çiftliği Süt Keçiciliği Ünitesi (250 baş)
* ÇÜZF Araştırma ve Uygulama Çiftliği Kümes Üniteleri (1 araştırma kümesi ve kuluçka ünitesi)
* ÇÜZF Araştırma ve Uygulama Çiftliği Hindicilik Ünitesi (300 ebeveyn kapasiteli)
* Tavşancılık Ünitesi
* Arıcılık Ünitesi (2 laboratuarlı bir yönetim binası ve 250 koloni)
* Pekin Ördeği Ünitesi (300 ördeklik kümes ve 1000 m2lik 2 beton havuz)

Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar

* Türkiye ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik Zooteknistler yetiştirmek
* Türkiye’nin ve öncelikle de bölgenin hayvan yetiştirme ve ıslahı konularında yaşanan ve yaşanması muhtemel problemleri çözmeye yönelik alternatif çözüm yolları geliştirmek
* Ülke ihtiyaçları ve hayvancılık alanında ülke geleceğinde gereksinmeleri dikkate alarak bilim adamı yetiştirmek
* Ulusal ve uluslararası ölçekte fayda yaratacak temel ve uygulamalı araştırma yürüterek bilgi üretmek ve bunu verimlilik esasında iş gören hayvancılık camiasında hizmetine sunmak

Mezunların Çalıştıkları Kurum, Kuruluş ve Çalışma Olanakları

* Yem Fabrikaları Ve Yem Katkı Üretim Fabrikaları
* Tarım Ve Hayvancılık İşletmeleri
* Tarım İl Müdürlükleri ve Tarımsal Araştırma Enstitüleri
* Damızlık İşletmeleri
* Damızlık Birlikleri
* Tarım Kredi Kooperatifleri
* İl Sağlık Müdürlükleri
* Gıda Kontrolörlüğü
* Mezbahaneler
* Hayvan Yetiştiricilere Danışmanlık Hizmetleri Sunmak
* Tarımsal İlaç Satımı İçin Bayilik Hizmetleri
* Tarım Bakanlıklarında Ziraat Mühendisi Olarak
* Hayvan Yetiştirme, Besleme Ve Islahı Konularında Geleceğin Bilim Adamları Olarak Ülke Hayvancılığına Katkı Sağlamak.

Zooteknist
24.07.2010, 19:39
Arkadaşlar Zootekni Bölümü öğrencisi olarak bölümümüz hakkında bilgi vereyim:

Tarımsal üretim bitkisel üretim ve hayvansal üretim olarak ikiye ayrılır. Hayvansal üretimin Ziraat Fakültelerindeki bölümü Zootekni Bölümü oluyor. Bazı üniversitelerde Hayvansal Üretim Programı olarak da geçiyor. Ekonomik önem taşıyan bütün hayvanların üretimi Zootekninin ilgi alanına girer. Bu bölümlerden mezun olan adaylar Zooteknist Ziraat Mühendisi ünvanını kazanırlar.

Hayvanları,hayvan yetiştiriciliğini,doğayı,zirai üretim yapmayı seven adaylar için çok güzel bir bölüm.

Biz Zootekni Bölümünde okuyoruz deyince ilk karşılaştığımız soru: 'Veteriner mi olacaksınız?' oluyor. Halbuki Veteriner Fak. ve Ziraat Fak. ayrı ayrı.

Veteriner Hekim ve Zooteknistin sahadaki görevleri farklıdır. Zooteknist işletmede hayvanların dengeli beslenmesi-yetiştirilmesi, rasyon hazırlama, işletmedeki yemlerin kontrolü-temini, hayvansal üretim miktarı ve kalitesinin arttırılması, hayvan refahının arttırılması, sağlıklı ve yeterli gıda üretiminin sağlanabilmesi konularında hizmet verir.

İşletmedeki Veteriner Hekimler ise; hayvan sağlığının korunması, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisi, hayvan ilaçlarının uygulanması, aşılama, suni tohumlama uygulamalarının takibi gibi konularda hizmet verir.

İşletmede, Zooteknist ve Veteriner Hekim herzaman uyumlu çalışır. Zooteknist her zaman işletme veriminin arttırılması, metabolik rahatsızlıkların önlenmesi, hastalıkların önlenmesini hedefler. Hastalık durumunda ve rutin aşılamada Veteriner Hekimler devreye girer. Bu iki mesleğin uyumu ile üretim başarısı artar...

Biraz da Zootekni Bölümünde görülen bölüm derslerinden bahsedelim:

Hayvancılık Organizasyonları
Hayvan Besleme İlkeleri
Hayvan Besleme Biyokimyası
Yemler Bilgisi ve Teknolojisi
Hayvan Anatomisi ve Fizyolojisi
Hayvan Besleme Fizyolojisi ve Metabolizması
Karma Yem Teknolojisi
Hayvancılıkta Biyoteknoloji ve Suni Tohumlama
Türkiye Hayvancılığı
Hayvan Hastalıkları ve Sağlık Koruma
Hayvan Islahı
Rasyon Hazırlama Teknikleri
Hayvan Yetiştirme İlkeleri
Üreme Biyolojisi ve Doğum Bilgisi
Kanatlı Hayvan Yetiştirme
Süt Sığırlarının Beslenmesi
Tavşan Yetiştiriciliği
Tek Midelilerin Beslenmesi
Ana Arı Yetiştiriciliği
Bal Arısı Yetiştiriciliği
Arı Zararlıları ve Hastalıkları
Büyükbaş Hayvan Besleme
Küçükbaş Hayvan Besleme
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştirme
Kürk Hayvanları Yetiştiriciliği
Kanatlıların Beslenmesi
Tavukların Beslenmesi

Mezunların Çalıştıkları Kurum, Kuruluş ve Çalışma Olanakları:

* Damızlık İşletmeleri
* Damızlık Birlikleri
* İl Sağlık Müdürlükleri
* Gıda Kontrolörlüğü
* Mezbahaneler
* Hayvan Yetiştirme, Besleme Ve Islahı Konularında Geleceğin Bilim Adamları Olarak Ülke Hayvancılığına Katkı Sağlamak.

engineer girl
30.07.2010, 22:15
Arkadaslar ben Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fak. Zooteki Bölümü öğrencısıyım. Bölümümüz çok güzel. Gerek çalışma imkanları gerekse iş olanakları çok iyi durumda. Hayvanları,dogayı,ziraatı seven kişiler için ideal bir bölüm. Eğer hayvan beslemeyi-üretmeyi seviyorsanız, hayvansal üretimde ben de varım diyorsanız;

İşte size en ideal bölüm...

Hakkı Öztürk
26.08.2010, 02:48
Merhaba ben bu yıl liseden mezun oldum 19Mayıs Üniv.zootekni bölümüne yerleştim.okul hakkında hiç bilgim yok çok da heyecanlıyım sevinçliiyim ayrıca köy çocuğuyum başarabileceğimi sanıyorum.biraz bilgi verirseniz sevinirim ****@hotmail.com a mail atarsanız yada eklerseniz sevinirim.iyi geceler

Mr.Muhendis
26.08.2010, 17:43
Merhaba ben bu yıl liseden mezun oldum 19Mayıs Üniv.zootekni bölümüne yerleştim.okul hakkında hiç bilgim yok çok da heyecanlıyım sevinçliiyim ayrıca köy çocuğuyum başarabileceğimi sanıyorum.biraz bilgi verirseniz sevinirim ****@hotmail.com a mail atarsanız yada eklerseniz sevinirim.iyi geceler

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz, bölümünüz hayırlı olsun.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (http://www.ziraatciyiz.biz/samsun-ondokuz-mayis-universitesi-f18.html) bölümümüzden gereken bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Takıldığınız noktaları yine ilgili bölümden sorabilirsiniz. Samsun'dan çok kişi var. Yardımcı oluruz.

Zooteknist
26.08.2010, 21:51

HOŞGELDİNİZ Hakkı Öztürk;

Öncelikle şunu söyleyeyim sana: Zootekni Bölümü Ziraat Fakültesinin en gözde bölümüdür diyebilirim. Üniversitemiz bölüm hocalarımız da çok iyi, bilgili, tecrübeli kişiler. Üniversitemiz kampüsü içerisinde Zootekni Bölümü için ayrılmış Hayvancılık İşletmesi var. Fakülte açılınca bütün kampüsü gezdirecekler size. O zaman daha iyi tanıyacaksın.

Şimdiden Başarılar Diliyorum...:good::a070::thumbup:

Zooteknist
18.10.2010, 21:16
Arkadaşlar Zootekni Bölümü ve Zooteknistlik hakkında güzel bir sunu hazırladım. Zootekni Bölümü seçmeyi düşünen veya Zootekni Bölümü'ne yeni başlayan adaylar için çok yararlı olabilecek bir sunu... Aşağıdaki linki tıklamanız yeterli. :thumbup:

Zooteknist Nedir? (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/4628-zooteknist-nedir.rar)

Zooteknist
15.11.2010, 22:37
Arkadaşlar Zootekni Bölümü ve Zooteknistlik ile ilgli başka bir sunu daha hazırladım. Üniversiteye yeni başlayacak adaylar ve Zootekni Bölümü'nü düşünen adylar için özel hazırladım.

Sunuda; Zootekni Bölümü'nün sektördeki alanları, Zootekni Bölümünün kolları ve mezun olanların iş ve kariyer olanakları, Zooteknistlerin görevleri ve zooteknistlik ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceksiniz. :)

Sunuyu indirmek için tıklayınız. (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/4628-zootekni-bolumu-tanitimi.rar)

Mr.Muhendis
29.07.2011, 18:05
Genel Tanım:
Büyükbaş (Sığır, Manda ve At) ve küçükbaş (koyun, keçi) ile kümes hayvanları (tavuk, bıldırcın, hindi, kaz, ördek, devekuşu, tavşan vb.) hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi, uygulamalı hayvan ıslahı, besleme ile ilgili çeşitli araştırmalar, temel ve alternatif yem kaynaklarından yararlanma, hayvancılıkta bilgisayar kullanımı, hayvancılıkta biyoteknolojiden yararlanma, deneme ve planlama, projelendirme ve organizasyon konularında uzman yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür.

Faaliyet Alanları:
Bu alanda iyi yetişmiş insan gücüne duyulan ihtiyaç oldukça fazladır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Gelecekte de ihtiyaç duyulan bir meslek dalı olmaya devam edecektir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:
Fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimya alanına ilgili ve bu alanda başarılı olması
Araştırmacı olması
Açık havada çalışmaktan hoşlanması
Hayvan ve bitki yetiştirmeye meraklı olması

mehmettoygar
03.08.2011, 10:43
Zootekni bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisans yaparak veterinerlikten ders alabilir miyiz

Mr.Muhendis
03.08.2011, 11:05
Zootekni bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisans yaparak veterinerlikten ders alabilir miyiz

Merhaba,

İlgili enstitüden bilgi alabilirsiniz.

abdulkadir46
06.10.2011, 17:45
herkese selamlar bende bir zooteknist adayıyım ksü 1.sınıftayım bölüme girmeyi düşünen arkadaşlara tavsiye ederim..hem iş açısından hem de birçok açıdan çok güzel bir bölümümüz var..biraz da hayvanlara ve ziraate ilgiliyseniz hiç kaçırmayın...

ramazan09
06.11.2011, 12:41
Arkadaşlar Zootekni Bölümü öğrencisi olarak bölümümüz hakkında bilgi vereyim:

Tarımsal üretim bitkisel üretim ve hayvansal üretim olarak ikiye ayrılır. Hayvansal üretimin Ziraat Fakültelerindeki bölümü Zootekni Bölümü oluyor. Bazı üniversitelerde Hayvansal Üretim Programı olarak da geçiyor. Ekonomik önem taşıyan bütün hayvanların üretimi Zootekninin ilgi alanına girer. Bu bölümlerden mezun olan adaylar Zooteknist Ziraat Mühendisi ünvanını kazanırlar.

Hayvanları,hayvan yetiştiriciliğini,doğayı,zirai üretim yapmayı seven adaylar için çok güzel bir bölüm.

Biz Zootekni Bölümünde okuyoruz deyince ilk karşılaştığımız soru: 'Veteriner mi olacaksınız?' oluyor. Halbuki Veteriner Fak. ve Ziraat Fak. ayrı ayrı.

Veteriner Hekim ve Zooteknistin sahadaki görevleri farklıdır. Zooteknist işletmede hayvanların dengeli beslenmesi-yetiştirilmesi, rasyon hazırlama, işletmedeki yemlerin kontrolü-temini, hayvansal üretim miktarı ve kalitesinin arttırılması, hayvan refahının arttırılması, sağlıklı ve yeterli gıda üretiminin sağlanabilmesi konularında hizmet verir.

İşletmedeki Veteriner Hekimler ise; hayvan sağlığının korunması, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisi, hayvan ilaçlarının uygulanması, aşılama, suni tohumlama uygulamalarının takibi gibi konularda hizmet verir.

İşletmede, Zooteknist ve Veteriner Hekim herzaman uyumlu çalışır. Zooteknist her zaman işletme veriminin arttırılması, metabolik rahatsızlıkların önlenmesi, hastalıkların önlenmesini hedefler. Hastalık durumunda ve rutin aşılamada Veteriner Hekimler devreye girer. Bu iki mesleğin uyumu ile üretim başarısı artar...

Biraz da Zootekni Bölümünde görülen bölüm derslerinden bahsedelim:

Hayvancılık Organizasyonları
Hayvan Besleme İlkeleri
Hayvan Besleme Biyokimyası
Yemler Bilgisi ve Teknolojisi
Hayvan Anatomisi ve Fizyolojisi
Hayvan Besleme Fizyolojisi ve Metabolizması
Karma Yem Teknolojisi
Hayvancılıkta Biyoteknoloji ve Suni Tohumlama
Türkiye Hayvancılığı
Hayvan Hastalıkları ve Sağlık Koruma
Hayvan Islahı
Rasyon Hazırlama Teknikleri
Hayvan Yetiştirme İlkeleri
Üreme Biyolojisi ve Doğum Bilgisi
Kanatlı Hayvan Yetiştirme
Süt Sığırlarının Beslenmesi
Tavşan Yetiştiriciliği
Tek Midelilerin Beslenmesi
Ana Arı Yetiştiriciliği
Bal Arısı Yetiştiriciliği
Arı Zararlıları ve Hastalıkları
Büyükbaş Hayvan Besleme
Küçükbaş Hayvan Besleme
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştirme
Kürk Hayvanları Yetiştiriciliği
Kanatlıların Beslenmesi
Tavukların Beslenmesi

Mezunların Çalıştıkları Kurum, Kuruluş ve Çalışma Olanakları:

* Damızlık İşletmeleri
* Damızlık Birlikleri
* İl Sağlık Müdürlükleri
* Gıda Kontrolörlüğü
* Mezbahaneler

merhaba arkadaslr ben gıda mezunuyum ve bırde zooteknık okumak ıstıyorum. hem gıda alanında hemde hyayvan alanında kendımı yetıstırmek ıstıorum. benım gıdada okudugum derslerden muaflıgım varmıdır?. bırde hangı unıversıteyı tercıh etmelıyım ?? benı bılgilendırısenız sevınırım. ıı bayramlar.

Zooteknist
07.11.2011, 10:56
merhaba arkadaslr ben gıda mezunuyum ve bırde zooteknık okumak ıstıyorum. hem gıda alanında hemde hyayvan alanında kendımı yetıstırmek ıstıorum. benım gıdada okudugum derslerden muaflıgım varmıdır?. bırde hangı unıversıteyı tercıh etmelıyım ?? benı bılgilendırısenız sevınırım. ıı bayramlar.

Merhabalar;

Zooteknistler gıda üretiminin birinci basamğındadır. Yani et-süt-yem-yumurta gibi gıdaların üretiminden sorumludur. Bu ürünlerin depolanması-işlenmesi-pazarlaması gibi konuların da sizin bölüme girmesi dolayısıyla, Zooteknistlikdeki başarınız artacaktır diye düşünüyorum. :good:

Biz Zootekni Bölümünde gıda dersi olarak Gıda Teknolojisi dersi aldık. Bazı üniversitelerde bu ders Et Teknolojisi ve Süt Teknolojisi olarak veriliyor. Gıda alanındaki bilgileriniz Zootekni'de işinize yarar. Özellikle Hayvan Besleme Biyokimyası, Hayvan Besleme Fizyolojisi ve Metabolizması ve diğer besleme derslerinde yardımcı olur.

ramazan09
21.11.2011, 17:44
Merhabalar;

Zooteknistler gıda üretiminin birinci basamğındadır. Yani et-süt-yem-yumurta gibi gıdaların üretiminden sorumludur. Bu ürünlerin depolanması-işlenmesi-pazarlaması gibi konuların da sizin bölüme girmesi dolayısıyla, Zooteknistlikdeki başarınız artacaktır diye düşünüyorum. :good:

Biz Zootekni Bölümünde gıda dersi olarak Gıda Teknolojisi dersi aldık. Bazı üniversitelerde bu ders Et Teknolojisi ve Süt Teknolojisi olarak veriliyor. Gıda alanındaki bilgileriniz Zootekni'de işinize yarar. Özellikle Hayvan Besleme Biyokimyası, Hayvan Besleme Fizyolojisi ve Metabolizması ve diğer besleme derslerinde yardımcı olur.

verdıgınız bılgıler ıcın çok teskkur ederım. ınsallah zooteknık oldugum zman gorusmek uzere.. hangı unıyı tavsıye edersınız ?*

EDA NUR
08.02.2012, 22:07
Arkadaslar ben Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fak. Zooteki Bölümü öğrencısıyım. Bölümümüz çok güzel. Gerek çalışma imkanları gerekse iş olanakları çok iyi durumda. Hayvanları,dogayı,ziraatı seven kişiler için ideal bir bölüm. Eğer hayvan beslemeyi-üretmeyi seviyorsanız, hayvansal üretimde ben de varım diyorsanız;

bende selimiye tarım meslek lisesinde veterinerlik okuyorum. Gelecekte bu mesleği seçenlerin çok olacağına inanıyorum.:a025:

burak_kara
23.02.2012, 02:45
Arkadaşlar özellikle bölüm hocamız Doç. Dr. Ali Vaiz GARİPOĞLU hocamızın bir sözü var. Ben Zooteknist olur muyum diye kendisine soranlara güzel bir cevap, İyi bir Zooteknist günü kendisine göre planlayan değil, hayvanlara göre planlayandir diye...

serefmt
13.05.2012, 04:13
bende selimiye tarım meslek lisesinde veterinerlik okuyorum. Gelecekte bu mesleği seçenlerin çok olacağına inanıyorum.:a025:

aaaaaa benim yan okul sayılır :D

Seneye Namık Kemal Üni. öğrencisi olarak forumda dolaşırım inşallah :D Bir de çiftlik kuracak parayı bulursam daha da iyi dolaşırım :D :D

recep345
20.07.2012, 13:35
ben zootekni bölümünü tercih etmek istiyorum iş imkankları nasıl acaba ?

Mr.Muhendis
20.07.2012, 14:17
ben zootekni bölümünü tercih etmek istiyorum iş imkankları nasıl acaba ?

Merhaba,

Zooteknist nickli arkadaşımızın mesajlarını okuyunuz. Kendisi bu konuda çok fazla detaylı bilgi verdi. Bundan sonra da verecektir. Onları okuduktan sonra hala daha kafanızda sorular oluşursa kendisine sorabilirsiniz.

MiKRoP
02.08.2012, 18:08
Tarla bitkilerinden zootekniye geçiş yok mudur peki ?

Mr.Muhendis
02.08.2012, 19:46
Tarla bitkilerinden zootekniye geçiş yok mudur peki ?

http://www.ziraatciyiz.biz/tarla-bitkilerinden-zootekniye-gecis-t9598.html

Burda cevap vermiştim. Bir lisans programından başka bir lisans programına LYS'den başka geçiş yöntemi varsa ancak ÖSYM bilir. Bürolardan bilgi almanızı tavsiye ederim.

kombat06
05.11.2012, 15:57
merhaba.ben zootekni hakkında bilgi almak istiyorum?türkiyede ki iş olanakları nasıl bundan 4-5 sene sonra iş bulunabilir mi?ankara üniversitesini tercih edicem.

Mr.Muhendis
06.11.2012, 09:45
merhaba.ben zootekni hakkında bilgi almak istiyorum?türkiyede ki iş olanakları nasıl bundan 4-5 sene sonra iş bulunabilir mi?ankara üniversitesini tercih edicem.

Merhaba,

Konunun diğer sayfalarında bununla ilgili çok fazla bilgi verildi. Onları incelediniz mi ?

Sertap
13.11.2012, 15:35
Zootekni ve Bahçe bitkileri aynı anda okunulabilir mi?

Mr.Muhendis
13.11.2012, 15:37
Zootekni ve Bahçe bitkileri aynı anda okunulabilir mi?

Çift anadal ve/veya yandal uygulayan üniversitelerde olabilir.

HANEAN
04.12.2012, 14:56
ben aydında oturuyorum adnan menderes üniversitesinde zootekni okumak istiyorum acaba devlet kurumlarındda çalışma olanakları nedir?:e010:

Mr.Muhendis
04.12.2012, 15:01
ben aydında oturuyorum adnan menderes üniversitesinde zootekni okumak istiyorum acaba devlet kurumlarındda çalışma olanakları nedir?:e010:

KPSS ile alımlar yapılmaktadır. Ortalama 70-80 ve üzeri puanlarla yerleşebilirsiniz.

kory1123
19.02.2013, 19:21
Selamun aleyküm arkadaşlar:
ben suan işletme okuyorum ama zooteknii bölümünü istiyorum . Çok kararsızım iş olanakları nasıl bu bölümün kpss de kaç puan ile atanıyor. bu bölümü bitirenlerin hayvancılık kredisi alırken daha fazla imkan sağlıyorlar mı . özelde daha çok ankara çevresindeki özellerde iş olanakları nasıl ..

işini masa başımı yapıyorsun? yardımcı olursanız çok sevinirm

Zooteknist
20.02.2013, 21:17
Selamun aleyküm arkadaşlar:
ben suan işletme okuyorum ama zooteknii bölümünü istiyorum . Çok kararsızım iş olanakları nasıl bu bölümün kpss de kaç puan ile atanıyor. bu bölümü bitirenlerin hayvancılık kredisi alırken daha fazla imkan sağlıyorlar mı . özelde daha çok ankara çevresindeki özellerde iş olanakları nasıl ..

işini masa başımı yapıyorsun? yardımcı olursanız çok sevinirm

Merhabalar;

Zootekni Bölümü için aranacak ilk şart; hayvanları/doğayı sevmek, hayvan besleme-yetiştirme alanına ilgi duymaktır. Zootekni'ye veya Ziraat Fakültesi'nin diğer bölümlerine, ilk şart dediğim kısmı yerine getirmeden; KPSS ile atamaları güzel, özel iş imkanı da iyi, devlet de destekliyor diyip kendinizi Zootekni'ye atarsanız hüsrana uğrarsınız. Önce bölümü sevin, daha sonra araştırın. Bu konuda iki ayrı sunu hazırlamıştım ben, onları iyice inceleyin.

Zootekni Bölümü'nün heryerde iş imkanı çok. Ankara ve çevre iller hayvancılığın arttığı yerler. Mezun olunca iş bulmak her bölüm olduğu gibi büyük pay size düşüyor. Kendinizi her alanda geliştirip, sahaya öyle çıkmalısınız.

Bir Zooteknistin işi sahada da çok olur masa başında da. Zooteknist gözlemini sahada yapar, gerekli hesapları-yönetimi de masabaşında yapar. Zootekniztliğin ikinci şartı da; saha çalışmalarını sevmektir.

Umarım yardımcı olmuştur. Önemle rica ediyorum, önceden hazırladığım, bu konudaki iki sunuyu da incele, kendi yapınla karşılaştır.:)

combo092
24.03.2013, 19:01
herkeze mrhba arkadaslar sızlere bırkac sorum olacak bana yardımcı olursanız cok sevınırım ben bu sene kısmetse üni. baslayacam fakat aklımda suanda cevap bulamadıgım bazı soru ısaretlerı mevcut ılk olarak zooteknı okuyan bır kısı hayvan gen ve dna sı gıbı bır takım ıslerle labarotuvarda calısabılıyormu?? son olarakta zootekni ıle veterıner arasındakı farkları soyleyebılırmısınız...Kısmet olrsa bu ssene 2 meslekten bırısını sececem...:)

Mr.Muhendis
24.03.2013, 21:24
herkeze mrhba arkadaslar sızlere bırkac sorum olacak bana yardımcı olursanız cok sevınırım ben bu sene kısmetse üni. baslayacam fakat aklımda suanda cevap bulamadıgım bazı soru ısaretlerı mevcut ılk olarak zooteknı okuyan bır kısı hayvan gen ve dna sı gıbı bır takım ıslerle labarotuvarda calısabılıyormu?? son olarakta zootekni ıle veterıner arasındakı farkları soyleyebılırmısınız...Kısmet olrsa bu ssene 2 meslekten bırısını sececem...:)

Merhaba,

Sorularınızın cevapları önceki sayfalarda bulunuyor. Oralardan bilgi alabilirsiniz. Kısaca cevap verirsem; lisans eğitimde o şekilde bir lab. çalışması olduğunu sanmıyorum. Lisansüstü eğitime devam ederseniz çalışabilirsiniz. Diğer sorunuz... Zooteknistler hayvan besleme konusunda, veteriner hekimler hayvan sağlığı konusunda çalışır.

combo092
01.04.2013, 23:18
dönem basında sınava hazırlanırken kısmet olursa ya veteriner yada zootekni okuyacam dıye baslamıstım bugunde ygs acıklandı suanda gıdısat zootekni gibi gorunuyor...:)

combo092
15.04.2013, 23:55
merhaba arkadaslar aklıma ufak bırsey takıldı sızlerede sormak ıstedım zootekni okurken universite fark edıyormu? Ufak bır arastırdım bazı üni.zorunlu hazırlk varmıs.:)

Mr.Muhendis
16.04.2013, 08:09
merhaba arkadaslar aklıma ufak bırsey takıldı sızlerede sormak ıstedım zootekni okurken universite fark edıyormu? Ufak bır arastırdım bazı üni.zorunlu hazırlk varmıs.:)

Merhaba,

Ülkemizde çoğu kişi isme göre bölüm seçimi yapsa da, bir kesim akademisyen kadrosunu, imkanlarını araştırıyor. En doğrusu ikinci seçenektir. Örneğin; bazı bölümlerin uygulama alanları (ahırlar gibi) bölüme yakın olurken, bazılarında ise kilometrelerce uzaklıkta oluyor. Böyle olunca haliyle uygulama derslerinde sürekli gitmek sıkıntı (araç bulamama, vakit darlığı gibi) olabiliyor. Basit bir ayrıntı gibi görünür. Ama okula girip, uygulamalar az olduğunda bunun nasıl önemli bir şey olduğunu anlarsınız.

Hazırlık da benim bildiğim Uludağ'da vardı. Başka nerede var bilemiyorum.

combo092
03.05.2013, 01:14
Merhaba,

Ülkemizde çoğu kişi isme göre bölüm seçimi yapsa da, bir kesim akademisyen kadrosunu, imkanlarını araştırıyor. En doğrusu ikinci seçenektir. Örneğin; bazı bölümlerin uygulama alanları (ahırlar gibi) bölüme yakın olurken, bazılarında ise kilometrelerce uzaklıkta oluyor. Böyle olunca haliyle uygulama derslerinde sürekli gitmek sıkıntı (araç bulamama, vakit darlığı gibi) olabiliyor. Basit bir ayrıntı gibi görünür. Ama okula girip, uygulamalar az olduğunda bunun nasıl önemli bir şey olduğunu anlarsınız.

Hazırlık da benim bildiğim Uludağ'da vardı. Başka nerede var bilemiyorum.

biraz garip bır soru olacak fakat sormam gerekıyor cukurova üni. ve ankara arasında bariz buyuk farklar varmı?okulu bıtırınce ıs bulmada zorluk cekermıyım bunu sormamın amacı adana da yasıyor olmam maglum kendı sehrımde varkende baska yerde okumak ıstemem ama buyuk fark varsada bazı seylerı goze alacam artk...:a070:

Mr.Muhendis
03.05.2013, 13:10
biraz garip bır soru olacak fakat sormam gerekıyor cukurova üni. ve ankara arasında bariz buyuk farklar varmı?okulu bıtırınce ıs bulmada zorluk cekermıyım bunu sormamın amacı adana da yasıyor olmam maglum kendı sehrımde varkende baska yerde okumak ıstemem ama buyuk fark varsada bazı seylerı goze alacam artk...:a070:

Her iki üniversitede oldukça iyidir. Sizin yerinizde olsam Adana'yı tercih ederdim.

combo092
03.05.2013, 14:00
Her iki üniversitede oldukça iyidir. Sizin yerinizde olsam Adana'yı tercih ederdim.

pekı uygulamalı dersler oldugunda zorluk cekermıyım kı gecenlerde cukurova uni.gıtme fırsatım bulundu zooteknı bolumunun bınasını gordum fakat uygulama yapacak herhangı bıryer goremedım ne bır ahır nede bır cıftlık kampus ıcınde oldugunuda zannetmıyorum...:a015:

Mr.Muhendis
03.05.2013, 14:27
pekı uygulamalı dersler oldugunda zorluk cekermıyım kı gecenlerde cukurova uni.gıtme fırsatım bulundu zooteknı bolumunun bınasını gordum fakat uygulama yapacak herhangı bıryer goremedım ne bır ahır nede bır cıftlık kampus ıcınde oldugunuda zannetmıyorum...:a015:

Diş hekimliği fakültesi, biyoteknoloji merkezi vs. tarafından giderseniz uygulama alanlarını görebilirsiniz. Dersliklerin hemen yanında, yakınında ahır olur mu ? :)

combo092
13.05.2013, 13:27
Diş hekimliği fakültesi, biyoteknoloji merkezi vs. tarafından giderseniz uygulama alanlarını görebilirsiniz. Dersliklerin hemen yanında, yakınında ahır olur mu ? :)

zootekni okurken yandal olarak veteriner fakultesınde ogrenım gorebılırmıyız??:confused:

Mr.Muhendis
13.05.2013, 14:53
zootekni okurken yandal olarak veteriner fakultesınde ogrenım gorebılırmıyız??:confused:

İlgili üniversitenin yandalla ilgili olan yönetmeliğine bakmanız gerekiyor.

bonita
30.05.2013, 14:53
Merhaba bende bu sene unv sınavlarına hazırlanıyorum lise son sınıftayım fakat buyuk bir sorun var gibi :) bölümüm sözel 9. sınıfta biyolojim guzeldi cunku doğayı hayvanları hayvan yetiştirmeyi bitki yetiştirmeyi haddinden cok seviyorum... fakat kimyadan hiç anlamıyordum şöyleki hocanın anlattıgı herseyı soel olarak aklımda tutabılıyodum ama formüllere gelince iş orda kopuyodu :) sorum şu olucak bu bölümü okuyan arkadaslarıma hiç sözel bölümden geleni gördünüzmü bu olabılırmı puan tutuyosa bıyolojim iyi kimyadan sözelim iyi. bu bolumun dersleri lise kimyasına benziyomu yani? formul falan varmı? ben cok sevıyorum bu bölümü eger böyle birsey olursa safaride bile çalışabilirim... :D

Mr.Muhendis
30.05.2013, 16:17
Merhaba bende bu sene unv sınavlarına hazırlanıyorum lise son sınıftayım fakat buyuk bir sorun var gibi :) bölümüm sözel 9. sınıfta biyolojim guzeldi cunku doğayı hayvanları hayvan yetiştirmeyi bitki yetiştirmeyi haddinden cok seviyorum... fakat kimyadan hiç anlamıyordum şöyleki hocanın anlattıgı herseyı soel olarak aklımda tutabılıyodum ama formüllere gelince iş orda kopuyodu :) sorum şu olucak bu bölümü okuyan arkadaslarıma hiç sözel bölümden geleni gördünüzmü bu olabılırmı puan tutuyosa bıyolojim iyi kimyadan sözelim iyi. bu bolumun dersleri lise kimyasına benziyomu yani? formul falan varmı? ben cok sevıyorum bu bölümü eger böyle birsey olursa safaride bile çalışabilirim... :D

Merhaba,

Sözelden geleni ben duymadım ama katsayı farkı kaldırıldıktan sonra illa ki gelenler olmuştur. Derinlemesine bir kimya bilgisi gerekmiyor. Aklınızdaki tek soru işareti kimya ise tercih edin derim. Onu da bir şekilde çalışarak halledebilirsiniz. Önemli olan sevdiğiniz bölümde okumak ve o mesleği icra etmek.

bonita
30.05.2013, 20:43
Merhaba,

Sözelden geleni ben duymadım ama katsayı farkı kaldırıldıktan sonra illa ki gelenler olmuştur. Derinlemesine bir kimya bilgisi gerekmiyor. Aklınızdaki tek soru işareti kimya ise tercih edin derim. Onu da bir şekilde çalışarak halledebilirsiniz. Önemli olan sevdiğiniz bölümde okumak ve o mesleği icra etmek.

Teşekkür ederim lys 1 ede giricem insallah 2-3 tane matematik yapabilirim :c066:

organik memo
31.05.2013, 01:55
Teşekkür ederim lys 1 ede giricem insallah 2-3 tane matematik yapabilirim :c066:

Hakkinizda hayirli ve guzel olani diliyorum. Basarilar dilerim.

bonita
31.05.2013, 03:03
Hakkinizda hayirli ve guzel olani diliyorum. Basarilar dilerim.

Teşekkür ederim :c066:

organik memo
31.05.2013, 15:18
Rica Ederim :)

combo092
14.06.2013, 01:45
mrhaba arkadaslar sızlere bır sorum olacak zooteknı kendı ıcınde 3e ayrılıyormus dogrumu eger oyle ıse hangı yıl acılıyor?Bu konuda bılgı verebılırmısınız bılen arkadaslar...:e010:

Mr.Muhendis
14.06.2013, 07:00
mrhaba arkadaslar sızlere bır sorum olacak zooteknı kendı ıcınde 3e ayrılıyormus dogrumu eger oyle ıse hangı yıl acılıyor?Bu konuda bılgı verebılırmısınız bılen arkadaslar...:e010:

Merhaba,

Lisans programı olarak ayrılmıyor. Lisansüstü eğitime devam ederseniz seçeceğiniz bir anabilim dalında devam edersiniz. Örneğin; Zootekni lisans programından mezun olursunuz. Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı'nda lisansüstü eğitime devam edersiniz.

zooteknic
14.06.2013, 16:24
Sevgili öğrenciler her ne kadar zooteknist mesleği her türlü hayvanla ilgilenir densede bunlar hikayeden ibarettir.Zootekni bölümü hiçbir yasal hakkı olmayan veterinerlerle rekabete giremeyen hatta veterinerlerin kapsama sahasında ezilen bir meslektir.Bir yumurtanın tazemi bayatmı olduğunu belirlemeye yetkisi olmayan bir meslektir.Zooteknistim ama bugün olsa böyle bir mesleği seçmek çok büyük bir yanlıştır.Hayvancılığa merakınız varsa başka bir mesleği seçin.Avrupada zaten böyle bir meslek yok.zootekni -veterinerlik bölümüdür.Zootekni bölümlerinin bu ülkede daha 3 fırın ekmek yemesi gerekir.Bu öğrencilere mesleğe yazık yetkisiz ve güçsüz zayıf .

---------- Mesaj eklendi (16:15) ---------- Önceki mesaj (16:09) ----------

zooeknini yandalı vetrinerlik .yoktur.En azından bu yıla kadar yoktu belki 10- 15 yıl sonra olacak.Kesinlikle olması gerekir.

---------- Mesaj eklendi (16:24) ---------- Önceki mesaj (16:15) ----------

:e010:Arkadaslar ben Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fak. Zooteki Bölümü öğrencısıyım. Bölümümüz çok güzel. Gerek çalışma imkanları gerekse iş olanakları çok iyi durumda. Hayvanları,dogayı,ziraatı seven kişiler için ideal bir bölüm. Eğer hayvan beslemeyi-üretmeyi seviyorsanız, hayvansal üretimde ben de varım diyorsanız;

Hayvan besleyecem köye dönecem diyorsan okul okumaya gerek yok git besle derim.Branşının görev ve yetkileri nedir?Biliyorsan söyleyin.Öyle hayvan severim hayvan beslerim deyipte zooteknist olunmaz.Ha varsa babanın 500 baş sığırı 3000 dönüm arazisi sözüm yok.

combo092
14.06.2013, 19:17
Merhaba,

Lisans programı olarak ayrılmıyor. Lisansüstü eğitime devam ederseniz seçeceğiniz bir anabilim dalında devam edersiniz. Örneğin; Zootekni lisans programından mezun olursunuz. Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı'nda lisansüstü eğitime devam edersiniz.

Nette zooteknı ıle ılgılı kısımları arastırırken bır yerde zooteknı okuyan kısıler ısterlerse veterınerlık fakultelerınden dogum yaptırmaya yonelık sertıfıka veya dıploma alabılırler dıye yazıyordu bu dogrumu eger oyle ıse bu konuda sertıfıka veya dıplama almak ıcın ne yapmak gerekıyor....

Mr.Muhendis
14.06.2013, 19:39
Nette zooteknı ıle ılgılı kısımları arastırırken bır yerde zooteknı okuyan kısıler ısterlerse veterınerlık fakultelerınden dogum yaptırmaya yonelık sertıfıka veya dıploma alabılırler dıye yazıyordu bu dogrumu eger oyle ıse bu konuda sertıfıka veya dıplama almak ıcın ne yapmak gerekıyor....

Şartlara bakarsınız, size uyuyorsa katılırsınız ve sertifika alırsınız. Diploma derken de büyük olasılık sertifikayı kastetmişlerdir. Bahsettikleri veteriner hekimlik diploması ise kaynak (kanun, yönetmelik vs) göstersinler. Çift anadal, yandal vs. haricinde "istemeyle" diploma vermezler.

combo092
21.06.2013, 00:49

mrhba arkadasım forumun bu bolumunde gezerken senın 19 mayıs unı. okudugunu soyledıgını gorunce sana bazı sorular sormak ıstedım cvplarsan sevınırım sımdı gelelım ılk soruma:)bende bu sene 19 mayıs unı.zooteknı okumayı dusunuyorum sen orda okuyan bırısı olarak bana okul hakkında sehır hakkında ıklımı olsun herseyını en ınce ayrıntısına kadar anlatabılırmısın?ozellıkle bolumu okurken fakultenın kampus ıcındemı oldugunu sonrasında lab veya uygulamalı dersler ıcın nerelere gıtmek gerektıgını yazarsan sevınırım sımdıden tskkurler:a082:

engineer girl
21.06.2013, 22:29
mrhba arkadasım forumun bu bolumunde gezerken senın 19 mayıs unı. okudugunu soyledıgını gorunce sana bazı sorular sormak ıstedım cvplarsan sevınırım sımdı gelelım ılk soruma:)bende bu sene 19 mayıs unı.zooteknı okumayı dusunuyorum sen orda okuyan bırısı olarak bana okul hakkında sehır hakkında ıklımı olsun herseyını en ınce ayrıntısına kadar anlatabılırmısın?ozellıkle bolumu okurken fakultenın kampus ıcındemı oldugunu sonrasında lab veya uygulamalı dersler ıcın nerelere gıtmek gerektıgını yazarsan sevınırım sımdıden tskkurler:a082:

Merhabalar;

Anladığım kadarıyla adanadasınız. Samsun, karadenizin incisi niteliğinde gayet gelişmiş ve gelişmekte olan bir yer. iklimi tipik karadeniz iklimi yeni yaz-kış nemlidir. bol yağış alır. Yazları gayet sıcak ve nemlidir.

Zootekni Bölümü, Ondokuz Mayıs Üniv.nin Ziraat Fakültesi'nin en güzide bölümleri arasındadır. Fakültemizdede 9 adet bölüm var. Daha öncelerden belirttiğim gibi hayvancılığa ilgin varsa, üretmeyi seviyorsan çok güzel bir bölüm. dersler fakülte içinde görülür, labaratuarlar da fakülte içinde bulunuyor. Zootekni bölümüne ait hayvancılık ünitesi ve arıcılık sahası var. bunlar da fakülteye yakın, yürünerek çok rahat gidip-gelinebilir. teorik dersler dersliklerde, lab. dersleri ilgili labaratuarlarda, pratik-uygulama dersleri de hayvancılık ünitesinde yapılıyor.

combo092
23.06.2013, 00:09
Merhabalar;

Anladığım kadarıyla adanadasınız. Samsun, karadenizin incisi niteliğinde gayet gelişmiş ve gelişmekte olan bir yer. iklimi tipik karadeniz iklimi yeni yaz-kış nemlidir. bol yağış alır. Yazları gayet sıcak ve nemlidir.

Zootekni Bölümü, Ondokuz Mayıs Üniv.nin Ziraat Fakültesi'nin en güzide bölümleri arasındadır. Fakültemizdede 9 adet bölüm var. Daha öncelerden belirttiğim gibi hayvancılığa ilgin varsa, üretmeyi seviyorsan çok güzel bir bölüm. dersler fakülte içinde görülür, labaratuarlar da fakülte içinde bulunuyor. Zootekni bölümüne ait hayvancılık ünitesi ve arıcılık sahası var. bunlar da fakülteye yakın, yürünerek çok rahat gidip-gelinebilir. teorik dersler dersliklerde, lab. dersleri ilgili labaratuarlarda, pratik-uygulama dersleri de hayvancılık ünitesinde yapılıyor.

arkadasım anladıgım kadar ıle butun hersey kampus ıcınde bulunuyor:a082: pekı bana konakla kısmından bahsedebılırmısın yurtlar nasıl ortalam donemklık ne kadar? kalacak yer sıkıntısı olurmu?:img-yes:

combo092
01.07.2013, 14:20
2012-2013 yılının osym tarafından yayınlanan tercıh klavuzunu nerden bulabılırım..

Mr.Muhendis
01.07.2013, 14:55
2012-2013 yılının osym tarafından yayınlanan tercıh klavuzunu nerden bulabılırım..

Sayfanın üstündeki önemli duyurular başlığı altında yer alıyor.

combo092
02.07.2013, 01:08
Sayfanın üstündeki önemli duyurular başlığı altında yer alıyor.

k.bakma arkadasım maglum sınav acıklandı kafa ucuk oldugundan sayfanın basındakı kocaman kısmı nasıl olduysa artık goremedım.:c062:

combo092
03.07.2013, 00:28
arkadaslar yakın bır zmanda tercıh yapacam terch sonucuna gorede sımdıkı kayıtlı oldugum unı.kaydımı sıldırcem fakat bu konuda hıc bır bılgım yok bılgısı olan arkadaslar bana bu konuda yardımcı olabılırmı??:)

Mr.Muhendis
03.07.2013, 08:13
arkadaslar yakın bır zmanda tercıh yapacam terch sonucuna gorede sımdıkı kayıtlı oldugum unı.kaydımı sıldırcem fakat bu konuda hıc bır bılgım yok bılgısı olan arkadaslar bana bu konuda yardımcı olabılırmı??:)

Tercihler belli olduğunda kaydınızı sildirip, diğer tarafa kaydınızı yaptırırsınız. Üniversiteye özel prosedürü öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

combo092
04.07.2013, 00:35
Tercihler belli olduğunda kaydınızı sildirip, diğer tarafa kaydınızı yaptırırsınız. Üniversiteye özel prosedürü öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

pekı cok uzun suruyormu ksyıt sıldırme bırde benım ogrencı kartım yok yanı okuldan almadan okulu bırakıp sınava tekrar hazırlandım bu konuda ne yapmam gerekıyor sorun cıkarmı?:e010:

Mr.Muhendis
04.07.2013, 04:49
pekı cok uzun suruyormu ksyıt sıldırme bırde benım ogrencı kartım yok yanı okuldan almadan okulu bırakıp sınava tekrar hazırlandım bu konuda ne yapmam gerekıyor sorun cıkarmı?:e010:

Devlet dairesinde normal bir islem için beklenen süre kadar... Kayıt sildirince ya da mezun olunca (yani öğrenim hayatı bitince) öğrenci kimliğini geri isterler. Siz almadım dersiniz. Ya tamam derler ya da kayıp gibi işlem yapar ücret isterler.

Mr.Muhendis
07.07.2013, 11:14
2013-2014 yılı itibariyle Zootekni Bölümü bulunan toplam 21 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 12 tanesi 2012 yılında kontenjanları dolduramamış, 3 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Kontenjanlarını dolduramayan üniversiteler: Adnan Menderes, Atatürk, Çanakkale Onsekiz Mart, Çukurova, Erciyes, Gaziosmanpaşa, Harran, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Mustafa Kemal, Namık Kemal, Ondokuzmayıs ve Süleyman Demirel Üniversiteleri

Yeni açılan üniversiteler: Ahi Evran, Uşak ve Ordu Üniversiteleri

aday
16.07.2013, 02:43
2013-2014 yılı itibariyle Zootekni Bölümü bulunan toplam 21 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 12 tanesi 2012 yılında kontenjanları dolduramamış, 3 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Kontenjanlarını dolduramayan üniversiteler: Adnan Menderes, Atatürk, Çanakkale Onsekiz Mart, Çukurova, Erciyes, Gaziosmanpaşa, Harran, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Mustafa Kemal, Namık Kemal, Ondokuzmayıs ve Süleyman Demirel Üniversiteleri

Yeni açılan üniversiteler: Ahi Evran, Uşak ve Ordu Üniversiteleri

Bu üniversitelerden hangisini önerirsiniz ?

Orta halli bir üniversite kazansam da işe yarar mı ? Yoksa Adana, Ankara gibi yerlerden mi mezun olmak gerekir ?

Mr.Muhendis
16.07.2013, 08:30

Orta halli bir üniversite kazansam da işe yarar mı ? Yoksa Adana, Ankara gibi yerlerden mi mezun olmak gerekir ?

Köklü üniversiteler kimi zaman avantaj iken, kimi zaman da dezavantaj olabiliyor. Yine de önceliğinizi bu üniversitelere vermenizi tavsiye ederim. Zira uygulama alanları bakımından daha iyi konumda oluyorlar.

Ahmetk79
22.07.2013, 02:30
Selamun Aleyküm arkadaşlar,bu sene nasipse Zootekni bölümünü tercih ettim.bir iki sorum olacak daha önce İktisat bitirdim acaba ders muafiyeti olurmu(T.dili,İngilizce,Matematik falan)gördüğüm derslerden muafiyet olurmu.şimdiden teşekkürler.

Mr.Muhendis
22.07.2013, 02:43
Selamun Aleyküm arkadaşlar,bu sene nasipse Zootekni bölümünü tercih ettim.bir iki sorum olacak daha önce İktisat bitirdim acaba ders muafiyeti olurmu(T.dili,İngilizce,Matematik falan)gördüğüm derslerden muafiyet olurmu.şimdiden teşekkürler.

a.s

Müfredat uyumlu ise sayılabilir. Gittiğinizde öğrenci işlerinden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

DHeMLy-CHaY
22.07.2013, 13:53

orta halli bir üniversite size çok bir şey katmaz. bu konu da öncü üniversiteleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

combo092
23.07.2013, 13:11
orta halli bir üniversite size çok bir şey katmaz. bu konu da öncü üniversiteleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

orta hallı derken o kadar fark edıyormu bu bolumde unıversıte?ben tercıhte sıralama olarak ege-ankara-uludag-eskısehır-adana-samsun dıye yazmıstım bunlardan herhangı bırısı orta hallı oluyormu?yanı ılerde bıtırınce sorun cıkarmı?:confused:

DHeMLy-CHaY
26.07.2013, 00:27
orta hallı derken o kadar fark edıyormu bu bolumde unıversıte?ben tercıhte sıralama olarak ege-ankara-uludag-eskısehır-adana-samsun dıye yazmıstım bunlardan herhangı bırısı orta hallı oluyormu?yanı ılerde bıtırınce sorun cıkarmı?:confused:

hangisi geldi ?

combo092
26.07.2013, 00:42
tercıhler acıklandı ılk ben yazım ıstedım çukurova üniversitesi ziraat fakültesi zootekni:a070:

---------- Mesaj eklendi (00:42) ---------- Önceki mesaj (00:28) ----------

arkadaslar çukurova üniversitesi geldı sırf tercıhde yazmamın amacı memleketım olmasıydı bana egıtımı nasıl uygulamalı derslerın nerede oldugunu felan bılen arkadas varsa soyleyebıllırmı?:e010:

sımdıden tskkrler...

aday
26.07.2013, 02:59
Akdeniz Üniversitesi Zootekni bölümü :)

Mr.Muhendis
26.07.2013, 03:39
tercıhler acıklandı ılk ben yazım ıstedım çukurova üniversitesi ziraat fakültesi zootekni:a070:

arkadaslar çukurova üniversitesi geldı sırf tercıhde yazmamın amacı memleketım olmasıydı bana egıtımı nasıl uygulamalı derslerın nerede oldugunu felan bılen arkadas varsa soyleyebıllırmı?:e010:

sımdıden tskkrler...

Kampüs içerisinde uygulama için yeterince imkan vardır. Tebrikler.

Tebrikler.

Ahmetk79
26.07.2013, 19:11
Osman Gazi Zootekni geldi arkadaşlar,Üniversitenin imkanları nasıl acaba? burayı kazananlarla irtibata geçelim.

combo092
26.07.2013, 22:21
Osman Gazi Zootekni geldi arkadaşlar,Üniversitenin imkanları nasıl acaba? burayı kazananlarla irtibata geçelim.

2 puanla kactı benım eskısehır hayırlı olsun kardes...:)

DHeMLy-CHaY
26.07.2013, 23:44

tebrikler
nihat özen hocamızla mutluluklar dilerim :img-yes:

bölümü kazanan herkesi tebrik ederim , tüm dersler bir yana arkadaşlar gelecekte iş bulmanız için yem ve rasyon üzerine çalışmanızı tavsiye ederim.

Mr.Muhendis
27.07.2013, 01:51

Eskişehir'i öğrenci şehri diye öve öve bitiremiyorlar. Bölüm imkanları da iyiyse sizi güzel 4 yıl bekliyor demektir. Hayırlı olsun.

gkhn1907
27.07.2013, 05:54
Adnan Menderes Zootekni hadi bakalım :)

Mr.Muhendis
27.07.2013, 09:13
Adnan Menderes Zootekni hadi bakalım :)

Hayırlı olsun.

combo092
27.07.2013, 11:14
tebrikler

bölümü kazanan herkesi tebrik ederim , tüm dersler bir yana arkadaşlar gelecekte iş bulmanız için yem ve rasyon üzerine çalışmanızı tavsiye ederim.

yem ve rasyon uzerı derken nasıl yanı ılerde secmelı ders olarak secınmı demek ıstıyorun yoksa ztn o dersı gorceksınız deyıp yogunlukmu verın demek ıstıyorsun kardesım bırz acarmısın konuyu:)

DHeMLy-CHaY
27.07.2013, 12:17
yem ve rasyon uzerı derken nasıl yanı ılerde secmelı ders olarak secınmı demek ıstıyorun yoksa ztn o dersı gorceksınız deyıp yogunlukmu verın demek ıstıyorsun kardesım bırz acarmısın konuyu:)

bizim zamanımızda bölümlere ayrılma yoktu , 4.sınıfta zootekni bölümünü seçtik.
şimdi sistem değişti , derslerin yoğunluğu nasıl ve hangi dersler veriliyor bilmiyorum.
sonuç da mezun olduğunda zooteknist olacaksın , tutup da pazarlama işinde çalışmayacak çiftliklerde yem fabrikalarında yem katkı departmanlarında vs çalışacaksın. sana rasyon yapabiliyor musun sorusunu sorduklarında evet cevabını verisen sektörde işsiz kalmazsın.
ben devlet memuru olacağım diyorsan bu dediklerimi düşünme , sadece okulunu bitir :img-yes:

combo092
28.07.2013, 00:31
bizim zamanımızda bölümlere ayrılma yoktu , 4.sınıfta zootekni bölümünü seçtik.
şimdi sistem değişti , derslerin yoğunluğu nasıl ve hangi dersler veriliyor bilmiyorum.
sonuç da mezun olduğunda zooteknist olacaksın , tutup da pazarlama işinde çalışmayacak çiftliklerde yem fabrikalarında yem katkı departmanlarında vs çalışacaksın. sana rasyon yapabiliyor musun sorusunu sorduklarında evet cevabını verisen sektörde işsiz kalmazsın.
ben devlet memuru olacağım diyorsan bu dediklerimi düşünme , sadece okulunu bitir :img-yes:

pekı abıcım bırsey sorsam:) ben tercıh yaparken bazı unıversıtelerın zooteknı bolum derslerıne baktıgımda unı.arası ders farkı vardı yanı bazı unı.de at besleme uzerıne dersler varken bazı unı.baska hayvan uzerıne ders bulunmaktaydı bu ılerde ogrenım sonrası bır sorun cıkartırmı?

aday
28.07.2013, 18:29
tebrikler

Teşekkür ederim.. Dediğiniz hakkında şuan da bir bilgim yok. Üniversitesi ve bölümü hakkında bir şeylerden bahsederseniz sevinirim..

gkhn1907
04.09.2013, 21:43
Adü'ye kayıdımız da tamamdır :)

Mr.Muhendis
04.09.2013, 21:59
Adü'ye kayıdımız da tamamdır :)

Hayırlı olsun. :)

kızıltürk
05.07.2014, 18:36
Bu bölümde okuyup memnun olan ve tavsiye eden var mı?

Mr.Muhendis
05.07.2014, 18:40

@Zooteknist arkadaşımız sorularınıza cevap verecektir. :)

Zooteknist
06.07.2014, 21:19

Zootekni Bölümünü hayvanları ve hayvan yetiştirmeyi seven herkese tavsiye ederim. Zootekni iş olanakları olarak da gayet iyi bir bölüm. :)

Mr.Muhendis
15.07.2014, 16:15
Zootekni lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. Tabloyu daha büyük boyutta görmek için tıklayınız (http://i.imgur.com/evghHaP.png).

http://i.imgur.com/evghHaP.png

özgege
16.07.2014, 13:31
merhaba ben bu sene üniversiteye gideceğim puanım ege üniversitesi zootekniği tutuyor ama ben bayanım calışma alanı nasıl zorlanır mıyım?

calışırken yarın tercihler için son acil cevap atarsanız cok sevinirim

Mr.Muhendis
16.07.2014, 14:12
merhaba ben bu sene üniversiteye gideceğim puanım ege üniversitesi zootekniği tutuyor ama ben bayanım calışma alanı nasıl zorlanır mıyım?

calışırken yarın tercihler için son acil cevap atarsanız cok sevinirim

Merhaba,

Kamuda genellikle masa başı iş yaparsınız. Ancak, özel sektörde olursanız tabi ki çalışma ortamı biraz zorlayabilir. Peki bu engel mi ? Çalışan zooteknist bayanlar da var. Onlar yapıyorsa siz ya da diğer arkadaşlar da yapabilir.

bilisim26
03.08.2014, 21:54
Merhaba arkadaşlar, Zootekni Lisans Üstü eğitim hakkında bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
04.08.2014, 01:05
Merhaba arkadaşlar, Zootekni Lisans Üstü eğitim hakkında bilgisi olan var mı?

Merhaba,

Bilgi almak istediğiniz konu nedir ?

aliseydi11
09.02.2016, 23:10
Merhaba ben lise son dayım ankara universitesi zootekni bölümü okumayı istiyorum ama aklıma takılan bi kaç soru is imkanlari nasıl bide aşırı eleman ihtiyacı olduğu söyleniyor ne kadar doğru ... bide üniversite taban puanları düşük sadece 11 fakülte kaldı ne düşünüyor sunuz bu konuda :confused:

Mr.Muhendis
10.02.2016, 09:03
Merhaba ben lise son dayım ankara universitesi zootekni bölümü okumayı istiyorum ama aklıma takılan bi kaç soru is imkanlari nasıl bide aşırı eleman ihtiyacı olduğu söyleniyor ne kadar doğru ... bide üniversite taban puanları düşük sadece 11 fakülte kaldı ne düşünüyor sunuz bu konuda :confused:

Merhaba,

Bulunduğumuz başlıkta 10 sayfada 94 yorum bulunuyor. Bu yorumlara göz atarak istihdam olanaklarını görebilirsiniz. Çok fazla tercih edilmediği için YÖK bazı fakültelerin kontenjan haklarını elinden aldı. Önümüzdeki süreçte tercih sayısı artarsa yeniden kontenjan verilebilir.

aliseydi11
23.05.2016, 23:34
Ben zootekni okumayı düşünüyorum ama bu türlü is bulma durumu ile ilgili kafamdaki soru işaretilerini gideremedim bu forumdaki zootekni tanitim yorumlarını okudum benim size direk icdence sorum sizce zootekni mi yoksa zirrat ta başka bir bölüm mu daha fazla iş olanağına sahip birde zootekni okuyup 4 yıl sonra işsiz kalmak istemiyor insan ama biliyorum illa is imkanı vardır ama bu imkan az mı çokmu onu öğrenmek istiyorum fazla bilinen bir bölüm değil kolay kolay bilgi bulunamiyor sizden ricam çok karasizim bana bir yol göstermeniz şimdiden çok teşekkür ederim. .. lütfen cevaplarınızı dört gözle bekliyorum

Mr.Muhendis
24.05.2016, 09:55
Ben zootekni okumayı düşünüyorum ama bu türlü is bulma durumu ile ilgili kafamdaki soru işaretilerini gideremedim bu forumdaki zootekni tanitim yorumlarını okudum benim size direk icdence sorum sizce zootekni mi yoksa zirrat ta başka bir bölüm mu daha fazla iş olanağına sahip birde zootekni okuyup 4 yıl sonra işsiz kalmak istemiyor insan ama biliyorum illa is imkanı vardır ama bu imkan az mı çokmu onu öğrenmek istiyorum fazla bilinen bir bölüm değil kolay kolay bilgi bulunamiyor sizden ricam çok karasizim bana bir yol göstermeniz şimdiden çok teşekkür ederim. .. lütfen cevaplarınızı dört gözle bekliyorum

KPSS anlamında diyorsanız hepsi neredeyse aynıdır. Özel sektör için soruyorsanız bahçe, tarla, bitki koruma biraz daha avantajlıdır. Bunun sebebi de hayvan işletmelerinin az ve küçük olmasıdır. Zootekniste maaş verecek kadar kazanamıyoruz anlayışı hakim. Diğerleri biraz daha avantajlıdır.

aliseydi11
26.05.2016, 19:43
KPSS anlamında diyorsanız hepsi neredeyse aynıdır. Özel sektör için soruyorsanız bahçe, tarla, bitki koruma biraz daha avantajlıdır. Bunun sebebi de hayvan işletmelerinin az ve küçük olmasıdır. Zootekniste maaş verecek kadar kazanamıyoruz anlayışı hakim. Diğerleri biraz daha avantajlıdır.
Evet verdiğiniz bilgilerden dolayi teşekür ederim ben ilk başta tam tersine düşünüyordum çünkü bana öyle anlatılar ülkemizde çok fazla ziraat mühendisi işini yapamıyor. Zootekni hakkında ise tercih edilmiyen bir bölüm o yüzden fazla ihtiyaç var deniliyor du bi de benim bir sorum daha var benim hedefim yem fabrikalarında çalışmak di orda zooteknist lerin hem çalışma koşulların daha iyi hemde maaşları daha dolgun olduğu söylendi yem fabrikalrinda çalışmak için sanırım sadece bu alınacak dersler yeterli değilmiş sanırım tecrübe için o konuda bir bilginiz varmı son olarakta sizin bir tavsiyemniz var mı bu bölüm daha iyi sizin için diye ...

Zooteknist
27.05.2016, 09:43
Evet verdiğiniz bilgilerden dolayi teşekür ederim ben ilk başta tam tersine düşünüyordum çünkü bana öyle anlatılar ülkemizde çok fazla ziraat mühendisi işini yapamıyor. Zootekni hakkında ise tercih edilmiyen bir bölüm o yüzden fazla ihtiyaç var deniliyor du bi de benim bir sorum daha var benim hedefim yem fabrikalarında çalışmak di orda zooteknist lerin hem çalışma koşulların daha iyi hemde maaşları daha dolgun olduğu söylendi yem fabrikalrinda çalışmak için sanırım sadece bu alınacak dersler yeterli değilmiş sanırım tecrübe için o konuda bir bilginiz varmı son olarakta sizin bir tavsiyemniz var mı bu bölüm daha iyi sizin için diye ...

Merhabalar,

Öncelikle Zootekni Bölümü Ziraat Fakültelerinin diğer bölümleri gibi tercih edilen bir bölüm. Nasıl ki Bahçe Bitkileri, Toprak, Bitki Koruma vs. bölümler tercih ediliyorsa, Zootekni Bölümü de tercih ediliyor.
Ülkemizde Ziraat Mühendisi kavramı çoğunlukla bitkisel üretime aitmiş gibi algılanıyor. Bu yüzden de Zootekni Bölümü mezunlarının uğraşı hayvanlar üzerine olduğundan Veteriner Hekimlerle karıştırma sözkonusu oluyor. Bunun için yeni mezun olan Zooteknist kendini ispat etmek ve bölümünü bilmeyenlere tanıtmak ve Ziraat Mühendisi olduğunu ispatlamak zorunda kalıyor.
Zootekni Bölümünün çalışma imkanları fazla. Yem Fabrikaları da bu alanlardan biri. Yem fabrikalarında, Zooteknist hem üretim bölümünde hem de yem satış/pazarlama bölümünde çalışır. Maaş konusu tecrübeye göre değişir. Yeni mezun birine direkt çok çok maaş vermezler. Bu sadece Zooteknistler için değil diğer fakültelerin mezunları için de geçerlidir. Tecrübe arttıkça maaş da artar sorumluluk da artar. Fabrikadaki mevkiniz de ona gör yükselir(Pazarlama Şefi/Müdürü veya Üretim Şefi/Müdürü vs..)
Yem üretimi ile ilgili tüm dersleri fakültede verirler. Kim söylemişse size bunu yanlış yönlendirmiş. Hatta okurken fakültede, yakınınızdaki bir yem fabrikasına teknik gezi düzenleyerek, işleyişi öğretirler.

mrtgncr
27.05.2016, 13:55
Zootekni bölümünün ciddi bir tanıtıma ihtiyacı var. Bu sene aldığım genel zootekni dersi ile bunun farkına vardım. Açıkcası ben veteriner varken neden zootekni okuyorlar ki diye geçen sene tercih dönemimde düşünüp durmuştum. Zootekni kesinlikle apayrı bir öneme sahipmiş, tıpkı tıp fakültesi gibi ilgilendikleri hayvanın herşeyini düşünüyorlar. Ben şahsi fikrimi belirtmek isterim, eğer amaç rahat para kazanmak ise yani devlette çalışırım maaşımı alırım diyorsan bence ziraatte daha kolay mezun olabileceğin ve devlete atanabileceğin bölümler var. Zooteki bence ziraatin zor bölümleri arasında ve ülkemizde hakettikleri değer verilmiyor. Bölümün ders programlarına bakıp dersler hakkında az çok fikir sahibi olabilirsin.

aliseydi11
28.05.2016, 01:40
Merhabalar,

Öncelikle Zootekni Bölümü Ziraat Fakültelerinin diğer bölümleri gibi tercih edilen bir bölüm. Nasıl ki Bahçe Bitkileri, Toprak, Bitki Koruma vs. bölümler tercih ediliyorsa, Zootekni Bölümü de tercih ediliyor.
Ülkemizde Ziraat Mühendisi kavramı çoğunlukla bitkisel üretime aitmiş gibi algılanıyor. Bu yüzden de Zootekni Bölümü mezunlarının uğraşı hayvanlar üzerine olduğundan Veteriner Hekimlerle karıştırma sözkonusu oluyor. Bunun için yeni mezun olan Zooteknist kendini ispat etmek ve bölümünü bilmeyenlere tanıtmak ve Ziraat Mühendisi olduğunu ispatlamak zorunda kalıyor.
Zootekni Bölümünün çalışma imkanları fazla. Yem Fabrikaları da bu alanlardan biri. Yem fabrikalarında, Zooteknist hem üretim bölümünde hem de yem satış/pazarlama bölümünde çalışır. Maaş konusu tecrübeye göre değişir. Yeni mezun birine direkt çok çok maaş vermezler. Bu sadece Zooteknistler için değil diğer fakültelerin mezunları için de geçerlidir. Tecrübe arttıkça maaş da artar sorumluluk da artar. Fabrikadaki mevkiniz de ona gör yükselir(Pazarlama Şefi/Müdürü veya Üretim Şefi/Müdürü vs..)
Yem üretimi ile ilgili tüm dersleri fakültede verirler. Kim söylemişse size bunu yanlış yönlendirmiş. Hatta okurken fakültede, yakınınızdaki bir yem fabrikasına teknik gezi düzenleyerek, işleyişi öğretirler.
Oncelikle cevapminizdan dolayi çok teşekür ederim okumak için bir üniversite tavsiyemiz var mı?

---------- Mesaj eklendi (01:40) ---------- Önceki mesaj (01:36) ----------

Zootekni bölümünün ciddi bir tanıtıma ihtiyacı var. Bu sene aldığım genel zootekni dersi ile bunun farkına vardım. Açıkcası ben veteriner varken neden zootekni okuyorlar ki diye geçen sene tercih dönemimde düşünüp durmuştum. Zootekni kesinlikle apayrı bir öneme sahipmiş, tıpkı tıp fakültesi gibi ilgilendikleri hayvanın herşeyini düşünüyorlar. Ben şahsi fikrimi belirtmek isterim, eğer amaç rahat para kazanmak ise yani devlette çalışırım maaşımı alırım diyorsan bence ziraatte daha kolay mezun olabileceğin ve devlete atanabileceğin bölümler var. Zooteki bence ziraatin zor bölümleri arasında ve ülkemizde hakettikleri değer verilmiyor. Bölümün ders programlarına bakıp dersler hakkında az çok fikir sahibi olabilirsin.
Evet dediklerinize katılıyorum zootekni ülkemizde gereken değer verilmiyor hatta insanlar böyledir bölüm olduğundan bile habersiz . .... şimdi ise üniversite kontenjanları dolmuyor bile bazı eğitim verenler öğrenci alımı yapmıyor ama bunun nedeni ise insanlara bu bölümden çıktıktan sonra kesin işsiz kalırsın diye anlatılmasıdır bence...

mrtgncr
28.05.2016, 13:31
[QUOTE=aliseydi11;28101]Oncelikle cevapminizdan dolayi çok teşekür ederim okumak için bir üniversite tavsiyemiz var mı?[COLOR="Silver"]

Ben Çukurova Ü. Toprak bölümünde okuyorum. 2.dönem neredeyse derslerinim yarısı zootekni bölümü hocaları tarafından verildi ve gerçekten bilgi seviyeleri üst düzeyde. Buradaki zootekni bölümü 2 binadan oluşuyor labarotuvar falan var ayrıca sayısını hatırlamıyorum ama büyük baş, küçük baş, tavuk gibi ilgilendikleri hayvanların pratik dersini alabileceğin büyük bir çiftlikleri olduğunu söylemişti hocamız. Hatta bu sene hocamızın biri yerli bir ırk (hangi hayvan içindi hatırlamıyorum) çalışmaları yaptıklarını söylemişti. Üniversite tıp ve ziraat fakültesi ile eğitimine başlamış. Bu nedenden dolayı ziraat için tercih seçeneklerinin arasında bulunmalı diye düşünüyorum. Ziraat denince akla gelen ilk üniversitelerden, kalite olarak da burada çok daha bilgili olan arkadaşlar yardımcı olacaktır. Her Üniversitede de sanırım ankara üniden sonra biz geliyoruz muhabbeti oluyor. Eğer zootekni de karar kıldıysan bir üniversitenin bu bölümünü gezip görmen nelerle uğraştıkları bilmen senin için iyi olacaktır.

aliseydi11
28.05.2016, 16:45
[QUOTE=aliseydi11;28101]Oncelikle cevapminizdan dolayi çok teşekür ederim okumak için bir üniversite tavsiyemiz var mı?[COLOR="Silver"]

Ben Çukurova Ü. Toprak bölümünde okuyorum. 2.dönem neredeyse derslerinim yarısı zootekni bölümü hocaları tarafından verildi ve gerçekten bilgi seviyeleri üst düzeyde. Buradaki zootekni bölümü 2 binadan oluşuyor labarotuvar falan var ayrıca sayısını hatırlamıyorum ama büyük baş, küçük baş, tavuk gibi ilgilendikleri hayvanların pratik dersini alabileceğin büyük bir çiftlikleri olduğunu söylemişti hocamız. Hatta bu sene hocamızın biri yerli bir ırk (hangi hayvan içindi hatırlamıyorum) çalışmaları yaptıklarını söylemişti. Üniversite tıp ve ziraat fakültesi ile eğitimine başlamış. Bu nedenden dolayı ziraat için tercih seçeneklerinin arasında bulunmalı diye düşünüyorum. Ziraat denince akla gelen ilk üniversitelerden, kalite olarak da burada çok daha bilgili olan arkadaşlar yardımcı olacaktır. Her Üniversitede de sanırım ankara üniden sonra biz geliyoruz muhabbeti oluyor. Eğer zootekni de karar kıldıysan bir üniversitenin bu bölümünü gezip görmen nelerle uğraştıkları bilmen senin için iyi olacaktır.
Çukurova Üniversitesi benim de aklıma da gerçekten üniversite kendini ispatlamis durumda bu işi yapabileceğimi düşünüyorum işte tek kaygım gelecek kaygısı sen bu iş imkanları hakkında ne düşünüyorsun ?
Zootekni derslerini gördüm dedin dersler nasıl yoğun mu yani veya hocalar nasıl :D bide sana bir soru sorcam neden toprak bölümü seçtin merak ettim de..

mrtgncr
28.05.2016, 21:10
Gelecek konusunda açıkcası pek bir fikrim yok, üniversite muhabbet esnasında birkaç kez "zootekni okumak için çok zor bölüm, bundan da mezun olunca ziraat mühendisi oluyorsun, ziraat mühendisi olmak için bu kadar ağır dersleri geçmeye çalışmak gereksiz" tarzı şeyler duydum. Elbette ağzı olan konusuyor nasıl bir öğrenci ki bunu söylüyor bilemiyorum. Ama bizim ülkemizde hakettikleri değeri alamıyorlar. Gerçekten çok ince detayları bile hesaplıyorlar ama firmalar ne zooteknist arıyor yada bulduklarına kıymet vermiyorlar. İşim içinde değilim o yüzden iş imkanlarını bilmiyorum ama bu konuda hocalar epey yakınıyor.

Benim gördüğüm ders genel zootekniydi. Yani az çok fikirde bulunabilmek için yüzeysel gördük. Hayvan besleme, rasyon hazırlama ve yetiştirme hakkında haftada 2 saatlik bir dersdi. 2 farklı hoca geldi birisi yemler hakkında bilgi verdi ve hiç sevmedim diyebilirim o konuyu, tabi bizde konuydu ama zootekni öğrencileri için farklı farklı ders olarak anlatılıyor diye biliyorum. Yetiştirme kısmı ise çok hosuma gitti, pür dikkat dinliyordum. İstatistik genetik gibi dersleri de zootekni bölümü hocalarından aldık ve dersler hem zevkli hemde hocaları çok bilgiliydi.

Toprak ve bahçe arasında kaldım, açıkcası hiç zootekni düşünmedim. Ziraati kafama koymustum bölümlerin derslerine baktım ve ilgimi toprak ve bahçe çekti. Daha sonra burada danıştım saolsunlar yardımcı oldular. Tercihimde bahce öncedeydi sonra toprak yazmıştım ama bahçe bölümüne puanım yetmiyordu çukurovada ben gene gelirse diye yazmıştım. Başka ünide bahçe yazsam gelirdi tahminimce ama ben çukurova üniversitesini görmüştüm daha önceden ve çok hosuma gitmişti. O yüzden toprak da ilgimi çekti diye yazdım ve hiç pişman değilim. Hatta şunu söyleyebilirim iyiki diyorum ziraat yazmışım. Dersler falan çok hosuma gitti. Eğer imkanın varsa ailenle gel haftaiçi hem bölümü gezersin hem çiftliğe bakarsın hemde hocalarla konusur düşüncelerini söylersin.

aliseydi11
29.05.2016, 23:12
Verdiğin bilgilerden dolayi çok sağol olmadı bende Oyle düşünüyorum hatay dayım yakın yani sınav geçtik sonra gelip görüp karar vermek daha sağlıklı ocak sanırım

Aziz
01.12.2016, 03:12
Arkadaşlar Zootekni Bölümü ve Zooteknistlik hakkında güzel bir sunu hazırladım. Zootekni Bölümü seçmeyi düşünen veya Zootekni Bölümü'ne yeni başlayan adaylar için çok yararlı olabilecek bir sunu... Aşağıdaki linki tıklamanız yeterli. :thumbup:

Zooteknist Nedir? (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/4628-zooteknist-nedir.rar)

ÖNCELİKLE MESLEĞİN TANITIMINI YAPAN BİR SLAYT YAPTIĞINIZ İÇİN TŞK EDERİM ANCAK TANITIMDA YAZDIĞINIZ ZOOTEKNİST NEDİR İFADESİ YERİNE ZOOTEKNİ NEDİR OLMALI ZOOTEKNİ MESLEĞİN ADI ZOOTEKNİST İSE ÜNVAN OLARAK GEÇİYOR

İYİ ÇALIŞMALAR

gelenturist
19.04.2017, 23:17
hepinize merhaba karsda veteriner fakultesinde 1. sınıfım aslında bolumle bır sıkıntım yok ama karsa bır manisalı olarak hıç alışamadım ege üniversitesi zootekni ye yatay geçişle geçmeyi dusunuyorum o bolumde okuyan okumayan herkezden yorumlarını beklıyorum çok kararsızım ve mutsuzum görüşlerinizin bana yardımcı olacagını dusunuyorum

Zooteknist
21.04.2017, 14:13
hepinize merhaba karsda veteriner fakultesinde 1. sınıfım aslında bolumle bır sıkıntım yok ama karsa bır manisalı olarak hıç alışamadım ege üniversitesi zootekni ye yatay geçişle geçmeyi dusunuyorum o bolumde okuyan okumayan herkezden yorumlarını beklıyorum çok kararsızım ve mutsuzum görüşlerinizin bana yardımcı olacagını dusunuyorum

Merhaba,

Veteriner Fakültesi ile Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü hep birbirine yakın gibi algılanır.Oysa Veteriner Hekimlik ile Zooteknistlik mesleğinin uğraş alanı hayvancılık olmasına rağmen iki meslek birbirinden çok farklıdır. Zooteknistler işin bakım-yem üretimi-besleme-rasyon-kayıt tutma-ıslah gibi dalları ile ilgilenirken; Veteriner Hekimler hastalık-teşhis-tedavi-ilaç-suni tohumlama-aşılama gibi kısımlarıyla ilgilenir. Bu farkı hem Veteriner Hekim hem de Zooteknist çalıştıran büyük çiftlikleri ziyaret edersen daha iyi anlarsın.

Benim sana nacizane önerim: Madem Veteriner Fakültesini kazandın bu fakülteyi bırakma. Şu anda güncel TUİK verilerine göre, mezunların en rahat iş buldukları meslek; veterinerlik (%83). Zootekni bölümünde çok rahat iş bulursun ve değerinde maaşla çalışırsın demek çok zor. Zootekni bölümü mezunlarının bir kısmının işsiz gezdiğini de biliyoruz. Aradaki farkı anladın umarım ;)

Diğer husus için, Ege bölgesinin iklim şartlarıyla Doğu Anadolu bölgesi tabi ki çok farklıdır. Hem de Kars ülkemizin en soğuk illerinden biri. Ama ilerde yani mezun olunca sana iş yatıracak ve para kazandıracak olan meslektir. Yani Zooteknistlik mi Veteriner Hekimlik mi? Kimse sana üniversite okurken sıkıntı çektin mi diye sormaz. Ya alışacaksın Kars koşullarına ya da imkanın varsa başka üniversitelerin Veteriner Fakültelerine geç. Benim sana, mesleğini icra eden bir Zooteknist olarak tavsiyem bu. :a025:

gelenturist
26.04.2017, 20:13
Merhaba,

Veteriner Fakültesi ile Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü hep birbirine yakın gibi algılanır.Oysa Veteriner Hekimlik ile Zooteknistlik mesleğinin uğraş alanı hayvancılık olmasına rağmen iki meslek birbirinden çok farklıdır. Zooteknistler işin bakım-yem üretimi-besleme-rasyon-kayıt tutma-ıslah gibi dalları ile ilgilenirken; Veteriner Hekimler hastalık-teşhis-tedavi-ilaç-suni tohumlama-aşılama gibi kısımlarıyla ilgilenir. Bu farkı hem Veteriner Hekim hem de Zooteknist çalıştıran büyük çiftlikleri ziyaret edersen daha iyi anlarsın.

Benim sana nacizane önerim: Madem Veteriner Fakültesini kazandın bu fakülteyi bırakma. Şu anda güncel TUİK verilerine göre, mezunların en rahat iş buldukları meslek; veterinerlik (%83). Zootekni bölümünde çok rahat iş bulursun ve değerinde maaşla çalışırsın demek çok zor. Zootekni bölümü mezunlarının bir kısmının işsiz gezdiğini de biliyoruz. Aradaki farkı anladın umarım ;)

Diğer husus için, Ege bölgesinin iklim şartlarıyla Doğu Anadolu bölgesi tabi ki çok farklıdır. Hem de Kars ülkemizin en soğuk illerinden biri. Ama ilerde yani mezun olunca sana iş yatıracak ve para kazandıracak olan meslektir. Yani Zooteknistlik mi Veteriner Hekimlik mi? Kimse sana üniversite okurken sıkıntı çektin mi diye sormaz. Ya alışacaksın Kars koşullarına ya da imkanın varsa başka üniversitelerin Veteriner Fakültelerine geç. Benim sana, mesleğini icra eden bir Zooteknist olarak tavsiyem bu. :a025:

aslında iki meslek arasındaki farkları gayet iyi biliyorum iş bulma konusunda veterinerin daha avantajlı olduğunuda düşünüyorum ama diyelimki veteriner fakültesi bile olsa burda durmak ıstemesem ve zootekniye geçiş yapsam o bölümde hayvancılık sektörü ile ilgili gerekli bilgileri kazanabilir miyim ?
iş bulma konusunda kendi işimi aile tarafından destek alarak kurabıleceğimi yada bulabileceğimi düşünürsek bu bölüm benım için ne kadar faydalı olur .
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler :)

Zooteknist
29.04.2017, 11:19
aslında iki meslek arasındaki farkları gayet iyi biliyorum iş bulma konusunda veterinerin daha avantajlı olduğunuda düşünüyorum ama diyelimki veteriner fakültesi bile olsa burda durmak ıstemesem ve zootekniye geçiş yapsam o bölümde hayvancılık sektörü ile ilgili gerekli bilgileri kazanabilir miyim ?
iş bulma konusunda kendi işimi aile tarafından destek alarak kurabıleceğimi yada bulabileceğimi düşünürsek bu bölüm benım için ne kadar faydalı olur .
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler :)

Söylediğim gibi, bu iki meslek arasında ciddi farklar var. Zootekni bölümünde size bakım, besleme, rasyon, hayvan ıslahı, yetiştiricilik dersleri verilir. Veterinerlikte durum farklı. Konular hastalıklar, tedavi, ilaç, aşı, suni tohumlama gibi. Burada senin hangi alanı istiyor olman önemli. Ailenin desteği eğer bir çiftlik kurma projesiyse, Zootekni de büyük oranda işini görür. Ama Veterinerliğe devam edersen, mezun olduktan sonra da kendi çabaların ölçüsünde hayvancılığın zooteknik kısmını da öğrenirsin. Kuracağın çiftliğin hem hastalık kısmıyla ilgilenirsin hem de piyasadaki zooteknistlerden (yem fabrikalarında teknik destek sunan meslekdaşlarımız vb.) teknik bilgi danışarak bakım & besleme kısmını halledersin. :a070:

Daha önce de vurguladığım gibi, veterinerliği bırakma arkadaşım.İşin veterinerlik boyutunu hallettiğin zaman zootekni kısmı ardına gelir zaten. :good:

Mr.Muhendis
13.07.2017, 14:22
2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 13 üniversitede 404 kontenjan açılmıştır.

Merve.1
10.08.2017, 13:39
Merhaba arkadaşlar ben bu yıl Çukurova üni. Zootekni bölümünü kazandım.Bitirimce yüksek lisansı veterinerlik üzerine yapabilirmiyim? Zaten seneye açıktan veterinerlik yazıp ikisini bir arada götürmek istiyorum dikey geçişmi daha mantıklı yoksa yüksek lisans var mı?

Mr.Muhendis
10.08.2017, 15:13
Merhaba arkadaşlar ben bu yıl Çukurova üni. Zootekni bölümünü kazandım.Bitirimce yüksek lisansı veterinerlik üzerine yapabilirmiyim? Zaten seneye açıktan veterinerlik yazıp ikisini bir arada götürmek istiyorum dikey geçişmi daha mantıklı yoksa yüksek lisans var mı?

Merhaba,

Tebrikler öncelikle. Veterinerlik ilan şartlarında zootekni yazarlarsa yüksek lisans yapabilirsiniz. İlan şartları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir.

Dikey geçiş ve yüksek lisans aynı seviyede ve amaçta olmadığı için kıyaslama yapmak çok mantıklı değil. Siz tam olarak ne istiyorsunuz, buna karar verip ona göre yolunuzu belirlemelisiniz.

Merve.1
10.08.2017, 15:27
Merhaba,

Tebrikler öncelikle. Veterinerlik ilan şartlarında zootekni yazarlarsa yüksek lisans yapabilirsiniz. İlan şartları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir.

Dikey geçiş ve yüksek lisans aynı seviyede ve amaçta olmadığı için kıyaslama yapmak çok mantıklı değil. Siz tam olarak ne istiyorsunuz, buna karar verip ona göre yolunuzu belirlemelisiniz..

Teşekkürler benim amacım veterinerlik ama ikisini bir arada götürmekte istiyorum kendi çiftliğindeki herşeye yeterli olmak hayvanlarla muhattap olucağım bir yaşam

Mr.Muhendis
10.08.2017, 15:37
.

Teşekkürler benim amacım veterinerlik ama ikisini bir arada götürmekte istiyorum kendi çiftliğindeki herşeye yeterli olmak hayvanlarla muhattap olucağım bir yaşam

Yüksek lisans yapmanıza gerek yok o zaman. Açıktan önlisans veterinerlik okuyun. Sonrasında lisansa geçersiniz.

Merve.1
10.08.2017, 15:48
Yüksek lisans yapmanıza gerek yok o zaman. Açıktan önlisans veterinerlik okuyun. Sonrasında lisansa geçersiniz.

Tamam teşekkür ederim 😊