PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarla Bitkileri Bölümünün Tanıtımı

Mr.Muhendis
18.07.2010, 11:17
Tarla Bitkileri Bölümü Nedir - Tarla Bitkileri Bölümünün İçeriği Nedir

Bu konuda, bölümü seçmek isteyen adaylar için bölümün tanıtımı yer almaktadır. Sadece ilk mesaj içerisinde değil, konudaki bütün mesajlarda tanıtımlar yer almaktadır.

Lütfen konudaki bütün mesajları inceleyiniz.

Mr.Muhendis
18.07.2010, 11:20
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tanıtım yazısıdır.

Tarihçe, Özgörüş ve Özgörev

1970 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin katkılarıyla eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Bölümümüzde, 1973 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyeleri Doç.Dr. İbrahim GENÇ ve Doç.Dr. İbrahim ATAKİŞİ’nin bölümümüzün kadrolu ilk öğretim üyeleri olarak atanması ile Çukurova Bölgesi Tarımının sorunlarına yönelik araştırmalara başlanmıştır.

Bölümümüz, tarla bitkileri yetiştirme ve ıslahı konularında güncel bilgiler ve bu bilgileri uygulama yeteneği ile donatılmış, tarla bitkileri tarımının sorunlarına dinamik çözümler üretebilen, küreselleşen Dünyada yüksek rekabet gücüne sahip Ziraat Mühendisleri, Ziraat Yüksek Mühendisleri ve doktoralı bilim insanları yetiştirmektedir.Genelde Dünya insanlığının, özelde ülkemiz insanlarının sağlıklı ve yeterli beslenmelerine katkıda bulunmak amacıyla, tarla bitkilerinin özellikle Akdeniz Ekolojisinde sürdürülebilir yüksek verim ve yüksek kaliteli ürün verecek şekilde yetiştirilme esaslarını ortaya koymak üzere temel ve uygulamalı araştırmalar sürdürmek ve bu araştırmaların sonuçlarının üretici düzeyinde uygulanması için gereken çabayı göstermeyi kendine görev edinmiştir.

Çalışma Konuları

* Tarla Bitkileri Bölümü;
* Tahıllar
* Endüstri bitkileri
* Yemeklik Tane Baklagiller
* Yem Bitkileri ve Çayır-Mera olmak üzere 4 farklı disiplinde ve Bitki Biyoteknolojsi konusunda disiplinler arası araştırmalar yapmaktadır

Her gruba giren ürün türlerinde, Çukurova ve Akdeniz İklim Kuşağına uygun (Çoğu ürünlerde GAP dahil) Çeşit geliştirme-ıslah Yetiştirme Teknikleri ve ekim Nöbeti araştırmaları yürütülmektedir.

Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar

Sürdürülen ıslah çalışmaları ile; 2 makarnalık (BALCALI 85, BALCALI 2000), 3 ekmeklik buğday (GENÇ 88, GENÇ 99, BALATİLA) ve 1 tritikale çeşidi (TACETTİNBEY) Fakültemiz adına tescil edilmiş olup ,GENÇ-99, BALATİLA ve BALCALI-2000 buğday çeşitleri ile TACETTİN BEY tritikale çeşidinin Fakültemiz Araştırma Uygulama Çiftliğinde tohumluk üretimi yapılmakta ve bölge çiftsine sunulmaktadır. Bölge için buğday ve arpanın en uygun ekim zamanı, ekim sıklığı, gübre dozu ve uygulama şekli saptanmış ve araştırma bulgularımız Tarım il Müdürlüğü ile işbirliği halinde bölge çiftçilerine iletilerek uygulamaya geçirilmesi sağlanmıştır. Yeni bir tahıl türü olarak tritikalenin özellikle bölgenin kıraç koşullarında buğday ve arpaya alternatif tahıl olabileceği ortaya konmuş ve özellikle bölgenin yüksek kesimlerinde bu bitkinin hayvan yemi olarak yetiştirilmeye başlanmasına katkıda bulunulmuştur.

1970’li yıllara kadar bölgede uygulanmakta olan buğday-pamuk ekim nöbeti yerine buğday-mısır, pamuk- fiğ+tahıl-mısır ekim nöbeti sistemlerinin uygulanmasının daha uygun olacağı ortaya konulmuş ve bölgeye uygun mısır çeşitleri, mısır yetiştirme teknikleri geliştirilerek bölgeye mısır tarımının girmesi sağlanmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucu; bölgeye uygun pamuk çeşitleri ve bunların yetiştirme teknikleri ortaya konmuş ve bu bulguların bölgedeki tarım kuruluşları ile iş birliği içerisinde bölge çiftçisine ulaştırılması sağlanmıştır.

Bölgede soya fasulyesinin buğdaydan sonra ikinci ürün olarak yetiştirilebileceği ortaya konmuş ve uygun soya çeşitleri ve bunları yetiştirme teknikleri ortaya konulmuştur. Soya fasulyesi üzerinde yapılan ıslah çalışmaları sonucu iki çeşit ıslah edilmiş ve ‘’ARISOY’’ ve ‘’ATAKİŞİ’’ çeşit adlarıyla Fakültemiz adına tescil ettirilmiştir.

Bölgeye uygun yer fıstığı çeşitleri ve bu çeşitlerin yetiştirme teknikleri ortaya konmuş ve bu bulgular bölge çiftçisine aktarılmıştır. Ayrıca, sürdürülen ıslah çalışmaları sonucu; yüksek verimli ve kaliteli dört bir yerfıstığı çeşidi belirlenmiş ve ‘’ARIOĞLU-2003’’, ‘’HALİS BEY’’, ‘’SULTAN’’ ve ‘’OSMANİYE 2005’’ çeşit adlarıyla Fakültemiz adına tescil ettirilmiştir.

Bölgede buğdaydan sonra ara ürün olarak kış döneminde turfanda patates yetiştirilebileceği saptanmış ve turfanda patates yetiştiriciliği için uygun çeşit, ve yetiştirme teknikleri ortaya konulmuş ve bu bulgular tarım kuruluşları ile iş birliği içersinde bölge çiftçisine iletilerek, turfanda patates yetiştiriciliğinin bölgede yaygın hale gelmesi sağlanmıştır.

Bölgede alternatif bitki olarak yetiştirilebilecek tıbbı, aromatik ve boya bitkisi türleri ve bunların yetiştirme teknikleri ortaya konulmuş ve bu bulgular bölge çiftçisine ulaştırılmıştır..

Nohutun bölgede kış döneminde ara ürün olarak yetiştirilebileceği ortaya konmuş, bölgemiz koşullarında nohutta en uygun ekim zamanı ve bitki sıklığının saptanması konusunda araştırmalar sürdürülmüş ve elde edilen bulgular tarım kuruluşları ile işbirliği yapılarak bölge çiftçisine ulaştırılmıştır.

Bölgede fiğ türleri, iskenderiye üçgülünün saf veya tahıllar ve italyan çimi ile karışım halinde kış döneminde yetiştirilebileceği ortaya konmuş ve söz konusu bitkilerde uygun çeşit, ekim zamanı, tohumluk miktarı, karışım oranı, hasat zamanının belirlenmesine yönelik araştırmalar yapılmış, elde edilen bulgular tarım kuruluşları ile işbirliği yapılarak bölge çiftçisine ulaştırılmıştır. Bölge koşullarına uygun yonca, çayır üçgülü ve çokyıllık buğdaygil yembitkileri ve bunların yetiştirme teknikleri ortaya konulmuş ve araştırma bulguları tarım kuruluşları ile işbirliği içersinde bölge çiftçisine ve teknik elemanlara ulaştırılmıştır.

Bölgede silaj amacıyla yetiştirilebilecek mısır ve sorgum çeşitlerinin ve bunların yetiştirilme tekniklerinin saptanmasına yönelik araştırmalar yürütülmüş ve araştırma bulguları tarım kuruluşları ile işbirliği içersinde bölge çiftçisine ve teknik elemanlara ulaştırılmıştır. Arı otunun bölgede ara ürün olarak arı beslenmesi için yetiştirilebileceği ortaya konmuş ve söz konusu bitkinin tohum üretimi yapılarak bölge çiftçisi yanında, ülkemizin birçok bölgelerindeki çiftçilerin hizmetine sunulmuştur.

Bölge meralarının ıslah yöntemleri ortaya konulmuş ve 2000 yılından beri Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde yürütülen mera ıslah projelerinde 5000 da’ı suni mera tesisi olmak üzere 100.000 da mera’nın ıslahında gönüllü olarak danışmanlık hizmeti verilmiştir.

ugur2626
19.09.2010, 15:17
ek tercihlerde bu bölümü düşünüyorum yazmalımıyım iş bulabilirmiyim mezun olunca yada ziraat mühendisliğinden hangi bölüm yazmalıyım

Mr.Muhendis
19.09.2010, 16:00
ek tercihlerde bu bölümü düşünüyorum yazmalımıyım iş bulabilirmiyim mezun olunca yada ziraat mühendisliğinden hangi bölüm yazmalıyım

Sevdikten sonra işsiz kalmak bizim mesleğimizde yoktur. Önemli olan işi gerçekten sevmektir. Tarla Bitkileri mezunu olan bir kişi toprak analizini yorumlayabilir, ona göre gübre seçimini yapabilir, kullanacağı makinelerin ayarını yapabilir, sulama konusunu halledebilir, ekim/dikim konularını zaten bilir, hastalık dönemlerinde ilaçları ne kadar uygulayacağını tespit edebilir... Kısacası diğer bölümlerin yaptıkları işi kendine yetecek kadar yapabilir. Bu nedenle oldukça avantajlı bir bölümdür. Zaten işe girenlerin mezun oldukları bölümlere bakılırsa çoğunluğu Tarla Bitkileri ya da Bitkisel Üretim'dir. Ancak işe girdikten sonra hangi konuda uzman olmanız gerekiyorsa o konuya yoğunlaşmanız gerekir.

Tarla Bitkilerini tavsiye ederim. Ancak diğer bölümlerin tanıtımlarına da bakmanızda fayda var. Çevrenizde seçenler varsa onlara da sorabilirsiniz. Bütün yorumları dinledikten sonra da kararınızı verirsiniz.

Ayrıca 2010 yılı Ziraat Mühendisliği Puanlarına burdaki (http://www.ziraatciyiz.biz/universitelere-gore-ziraat-muhendisligi-ve-teknikerligi-puanlari-2010-t5269.html) konudan ulaşabilirsiniz.

ugur2626
19.09.2010, 16:05
Sevdikten sonra işsiz kalmak bizim mesleğimizde yoktur. Önemli olan işi gerçekten sevmektir. Tarla Bitkileri mezunu olan bir kişi toprak analizini yorumlayabilir, ona göre gübre seçimini yapabilir, kullanacağı makinelerin ayarını yapabilir, sulama konusunu halledebilir, ekim/dikim konularını zaten bilir, hastalık dönemlerinde ilaçları ne kadar uygulayacağını tespit edebilir... Kısacası diğer bölümlerin yaptıkları işi kendine yetecek kadar yapabilir. Bu nedenle oldukça avantajlı bir bölümdür. Zaten işe girenlerin mezun oldukları bölümlere bakılırsa çoğunluğu Tarla Bitkileri ya da Bitkisel Üretim'dir. Ancak işe girdikten sonra hangi konuda uzman olmanız gerekiyorsa o konuya yoğunlaşmanız gerekir.

Tarla Bitkilerini tavsiye ederim. Ancak diğer bölümlerin tanıtımlarına da bakmanızda fayda var. Çevrenizde seçenler varsa onlara da sorabilirsiniz. Bütün yorumları dinledikten sonra da kararınızı verirsiniz.

Ayrıca 2010 yılı Ziraat Mühendisliği Puanlarına burdaki (http://www.ziraatciyiz.biz/universitelere-gore-ziraat-muhendisligi-ve-teknikerligi-puanlari-2010-t5269.html) konudan ulaşabilirsiniz.

bu bölümden mezun olunca mühendis ünvanı alıyoruz dimi bi kaç kişeye sordum onlar tekniker olarak mezun olursun diplamanda öyle yazar diyolarda güvenemedim onlara:e010:

Mr.Muhendis
19.09.2010, 16:16
bu bölümden mezun olunca mühendis ünvanı alıyoruz dimi bi kaç kişeye sordum onlar tekniker olarak mezun olursun diplamanda öyle yazar diyolarda güvenemedim onlara:e010:

Tarla Bitkileri, bir lisans programıdır. Ancak 4 yıllık eğitim süresi sonunda Ziraat Mühendisi mi yoksa başka bir ünvan mı gelir net olarak bilgi bulunmuyor.

ugur2626
30.09.2010, 14:13
ben bu bölüme yerleşince diğer bölümlere geçiş yapabilirmiyim mesela bitki koruma bölümü bu mümkünmü nasıl olur

Zooteknist
30.09.2010, 21:25
ben bu bölüme yerleşince diğer bölümlere geçiş yapabilirmiyim mesela bitki koruma bölümü bu mümkünmü nasıl olur

Fakülte'ye yerleştikten sonra bölümünüzü değiştiremezsiniz. Ancak yine de bulunduğunuz fakülte öğrenci işleri ile görüşünüz.

ugur2626
01.10.2010, 11:58
Fakülte'ye yerleştikten sonra bölümünüzü değiştiremezsiniz. Ancak yine de bulunduğunuz fakülte öğrenci işleri ile görüşünüz.

ziraat mühendisliği yazıcam ek tercihlerde ama hangi bölümü yazmalıyım iş bulababileceğim bir bölüm istiyorum hangi bölümü yazmalıyım tarla bitkileri düşünüyorum. kararsızım yinede hangi bölümü yazmalıyım

Mr.Muhendis
01.10.2010, 15:34
ziraat mühendisliği yazıcam ek tercihlerde ama hangi bölümü yazmalıyım iş bulababileceğim bir bölüm istiyorum hangi bölümü yazmalıyım tarla bitkileri düşünüyorum. kararsızım yinede hangi bölümü yazmalıyım

Merhaba,

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Forumda her bölümün tanıtımı bulunmaktadır. O konulardan bölümler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yine forumdaki iş ilanları bölümündeki konulardan en çok tercih edilen bölümleri görebilirsiniz.

cakmak33
21.04.2011, 00:02
Bilgiler tsk. ellerine saglık ..

Mr.Muhendis
29.07.2011, 18:02
Beslenme çok yaygın olarak kullanılan bitkilerin üretimi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin modern yöntemlerle toplanması, depolanması, standartlaştırılması konularında eğitim yapmaktır. Bu bölüme girmek isteyenlerin fen bilimleri derslerinde başarılı açık havada çalışmaktan hoşlanan, doğayı ve bitkileri seven kimseler olmalıdırlar. Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerde, gıda maddeleri, tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda özel çiftliklerde ve devlet çiftliklerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Tarımsal laboratuvar programının amacı tarımla ilgili laboratuvarlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tarımsal laboratuvar programında matematik,istatistik, kimya, bitki besleme ve fizyolojisi, toprak bilgisi laboratuvar malzemeleri ve ölçüm bilgisi, su, toprak, bitki gübre ve gübre ürünleri, gıda ürünlerinin analizleri ile ilgili dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tarımsal laboratuvar programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu konularda başarılı, görme duyumu keskin, ayrıntıyı fark edebilen dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tarımsal laboratuvar programını bitirenlere "Tarımsal Laboratuvar Teknikeri" ünvanı verilir. Tarımsal laboratuvar teknikeri ziraat mühendislerinin yardımcısı olup resmi ve özel tarım işletmelerinde toprak, su, gıda maddeleri ve yerleri bileşiminde bulunan mineralleri, zararlı maddeleri vb. belirler ve ilgilenip rapor eder.

Çalışma Alanları: Tarımsal laboratuvar teknikerleri devlete ve özel sektöre ait çiftliklerde, tarım ilaçları üreten fabrikalarda iş bulabilirler. Tarımsal laboratuvar alanında yükseköğretim görmüş eleman sayısı çok az olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir.

capay
24.12.2011, 16:58
Zootekni mi tarla bitkileri mi desem hangisini önerirsiniz ?

Mr.Muhendis
24.12.2011, 17:13
Zootekni mi tarla bitkileri mi desem hangisini önerirsiniz ?

Merhaba,

Biri hayvansal üretim, diğeri bitkisel üretim bölümüdür. Seçim yaparken kendinize uygun olanı seçmeniz iyi olacaktır. Kendinizi de en iyi siz tanırsınız. Örneğin; ben tarla çalışmalarını, arazilerde bulunmayı severim. Hayvan besleme vs. ilgimi çekmiyor. Bu nedenle tarla bitkilerini seçtim.

capay
25.12.2011, 16:08
Merhaba,

Biri hayvansal üretim, diğeri bitkisel üretim bölümüdür. Seçim yaparken kendinize uygun olanı seçmeniz iyi olacaktır. Kendinizi de en iyi siz tanırsınız. Örneğin; ben tarla çalışmalarını, arazilerde bulunmayı severim. Hayvan besleme vs. ilgimi çekmiyor. Bu nedenle tarla bitkilerini seçtim.

Anladım ikisinin alanlarının farklı olduğunu biliyorum ancak daha çok piyasadaki iş imkanları olarak sormuştum.Bir de şunu sormak istiyorum,biraz genel bir soru olacak tam olarak konuyla alakalı değil ancak ziraat mühendisliğinde mesela benim için konuşursak,tarla bitkileri seçip zootekni ile çift anadal veya yandal yapmak mümkün müdür?Yönetmelik olarak bir problem olmadığını biliyorum ancak yakınlarınızda bu tarz çift anadal veya yandal yapan,deneyen varsa mümkün müdür onu sormak istiyorum,tşkler

Mr.Muhendis
25.12.2011, 16:15
Anladım ikisinin alanlarının farklı olduğunu biliyorum ancak daha çok piyasadaki iş imkanları olarak sormuştum.Bir de şunu sormak istiyorum,biraz genel bir soru olacak tam olarak konuyla alakalı değil ancak ziraat mühendisliğinde mesela benim için konuşursak,tarla bitkileri seçip zootekni ile çift anadal veya yandal yapmak mümkün müdür?Yönetmelik olarak bir problem olmadığını biliyorum ancak yakınlarınızda bu tarz çift anadal veya yandal yapan,deneyen varsa mümkün müdür onu sormak istiyorum,tşkler

İş ilanları konusunda Ziraat Mühendisi İş İlanları (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisi-ilanlari-f83.html) bölümümüze bakabilirsiniz. Ağırlık bitkisel üretim tarafında...

Çift anadal ve yandal konusunda net bilgim yok maalesef.

olcayy
23.07.2012, 13:37
merhabalar.malum tercih haftaları herkezde bir arayış... ben galiba osmangazi tarla bitkileri bölümünü seçeceğim. çünkü pek bir alternatifim yok. kendimde köye yerleştim bu sene biraz ilgiliyim bu konulara. kafama takılan bir kaç şey var. bir arkadaşta bahsetmiş aslında... bu bölüm ziraat mühendisliği kapsamına mı giriyor yoksa tekniker olarak mı öğrenci yetiştiriyor?bu bir. ikincisi,buradan mezun olan öğrencilerin ekonomik koşulları nasıl acaba? atıyorum osmangazi üniversitesinden mezun olan bir makina mühendisinin çalışacağı fabrikalar ve alacağı maaş aşşağı yukarı bellidir. herkez tarafından genel geçer bir bilgi vardır. bu tarla bitkileri bölümünden mezun olan arkadaşları türkiye şartlarını göz önünde bulundurursak nasıl bir maaş bekliyor açıkcası merak ediyorum.

Mr.Muhendis
23.07.2012, 14:12
merhabalar.malum tercih haftaları herkezde bir arayış... ben galiba osmangazi tarla bitkileri bölümünü seçeceğim. çünkü pek bir alternatifim yok. kendimde köye yerleştim bu sene biraz ilgiliyim bu konulara. kafama takılan bir kaç şey var. bir arkadaşta bahsetmiş aslında... bu bölüm ziraat mühendisliği kapsamına mı giriyor yoksa tekniker olarak mı öğrenci yetiştiriyor?bu bir. ikincisi,buradan mezun olan öğrencilerin ekonomik koşulları nasıl acaba? atıyorum osmangazi üniversitesinden mezun olan bir makina mühendisinin çalışacağı fabrikalar ve alacağı maaş aşşağı yukarı bellidir. herkez tarafından genel geçer bir bilgi vardır. bu tarla bitkileri bölümünden mezun olan arkadaşları türkiye şartlarını göz önünde bulundurursak nasıl bir maaş bekliyor açıkcası merak ediyorum.

Merhaba,

1) Teknikerlik için önlisans programından mezun olunması gerekmektedir. Tarla Bitkileri Bölümü, 4 yıllık eğitim süresi olan bir lisans programıdır. Bazı kesimler diplomada sadece "Tarla Bitkileri lisans programından mezun olmuştur." ibaresinin geçeceğini, mühendis kavramı olmayacağını söylüyor. Öyle olsa da mantıklı olarak "Ziraat Mühendisi" denilmelidir. Şahsi kanaatim, mühendislik için gerekli olan dersleri görmüyorlarsa bu ünvanı hak etmiyorlar.

Bölümlere ilk girişler 2009 yılında olmuştu. Meslektaş adayları seneye mezun olacaklar. Mezun olduklarında diplomada yazanları söylediğinde bu tartışmalara son nokta olacaktır.

2) Başlangıç olarak ortalama 1000-1100 TL oluyor. Bu miktarın altında çalışanlar olduğu gibi üstünde de çalışanlar var.

olcayy
23.07.2012, 19:44
Merhaba,

1) Teknikerlik için önlisans programından mezun olunması gerekmektedir. Tarla Bitkileri Bölümü, 4 yıllık eğitim süresi olan bir lisans programıdır. Bazı kesimler diplomada sadece "Tarla Bitkileri lisans programından mezun olmuştur." ibaresinin geçeceğini, mühendis kavramı olmayacağını söylüyor. Öyle olsa da mantıklı olarak "Ziraat Mühendisi" denilmelidir. Şahsi kanaatim, mühendislik için gerekli olan dersleri görmüyorlarsa bu ünvanı hak etmiyorlar.

Bölümlere ilk girişler 2009 yılında olmuştu. Meslektaş adayları seneye mezun olacaklar. Mezun olduklarında diplomada yazanları söylediğinde bu tartışmalara son nokta olacaktır.

2) Başlangıç olarak ortalama 1000-1100 TL oluyor. Bu miktarın altında çalışanlar olduğu gibi üstünde de çalışanlar var.

teşekkür ederim. "mantıklı olarak ziraat mühendisi denmelidir" demişsiniz tamamen bilgisizlikten soruyorum. zira internette dahi elle tutulur bir bilgiye rastlayamadım... acaba bu bölümün dersleri ziraat mühendislerinin dersleriyle aynı mı? aradaki fark nedir?

Mr.Muhendis
23.07.2012, 20:01
teşekkür ederim. "mantıklı olarak ziraat mühendisi denmelidir" demişsiniz tamamen bilgisizlikten soruyorum. zira internette dahi elle tutulur bir bilgiye rastlayamadım... acaba bu bölümün dersleri ziraat mühendislerinin dersleriyle aynı mı? aradaki fark nedir?

Evet bazı farklılıklar var. Örneğin; Önceden A bölümünden 5 ders alınıyorsa, şimdi 3 ders alınıyor. Alınmayan 2 ders yerine de müfredatı hemen hemen aynı ama adı farklı bir ders konuyorsa bilemiyorum. Herhangi bir üniversitenin, bir bölümün 2008 ve 2009 yıllarının derslerine bakarak kıyas yapabilirsiniz.

erginzaman
11.08.2012, 17:25
mrb tarla bitkileri hakkında bilgi az bu bölümde hangi dersler okutulur iş imkanlarına pek deginilmemiş sizden ricam bu konuyu aydınlatırmısınız... saygılarla

Mr.Muhendis
11.08.2012, 17:48
mrb tarla bitkileri hakkında bilgi az bu bölümde hangi dersler okutulur iş imkanlarına pek deginilmemiş sizden ricam bu konuyu aydınlatırmısınız... saygılarla

Merhaba,

Derslerine burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/mustafa-kemal-universitesi-tarla-bitkileri-bolum-lisans-dersleri-t7125.html) bakabilirsiniz. İş imkanlarıyla ilgili çok konuştuk. Bu konunun önceki sayfalarına bakabilirsiniz.

Ayrıca Tarımsal Sorular ve Cevaplar (http://www.ziraatciyiz.biz/forumdisplay.php?f=72) bölümünde de karşılıklı soru & cevap şeklinde bilgiler yer alıyor. Ordan da bakabilirsiniz.

Başka sorularınız varsa elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

Mr.Muhendis
07.07.2013, 11:07
2013-2014 yılı itibariyle Tarla Bitkileri Bölümü bulunan toplam 28 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 8 tanesi 2012 yılında kontenjanları dolduramamış, 3 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Kontenjanlarını dolduramayan üniversiteler: Ahi Evran, Atatürk, Bingöl, Bozok, Gaziosmanpaşa, Iğdır, Ordu ve Yüzüncü Yıl Üniversiteleri

Yeni açılan üniversiteler: RTE, Uşak ve Siirt Üniversiteleri

mrtogz
08.07.2013, 15:42
bu yıl sınava girdim ve ziraat bölümü düşünüyorum,iş olanağı olarak en cok hangi bölümde daha şanslı olurum teşekkürler şimdiden

Mr.Muhendis
08.07.2013, 16:23
bu yıl sınava girdim ve ziraat bölümü düşünüyorum,iş olanağı olarak en cok hangi bölümde daha şanslı olurum teşekkürler şimdiden

Konuda yorumların hepsinde faydalı bilgiler bulunuyor. Yardımcı olacaktır.

Diğer bölümler hakkında bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz: Ziraat Mühendisliği Bölümleri Tanıtımı (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisligi-bolumlerini-kisaca-tanitir-misiniz-t8296.html)

coquin
16.07.2013, 21:00
tarla bitkileri yoğunluklu olarak tercih yaptım hadi hayırlısı

greko
23.07.2013, 07:56
benim kafamda çok soru var:
1) tarla bitkilerini bitirince ziraat mühendisi ünvanını alıyormuyuz?
2) tarla bitkileri mi yoksa bitki koruma mı birbirinden farkı neler ?
3) kpss puanı ne istiyor bide devlet dairesindeki konumunda ne iş yapıyor?
4) ziraai bayi açabilirmiyim bu bölümü bitirsem?

Mr.Muhendis
23.07.2013, 08:34
benim kafamda çok soru var:
1) tarla bitkilerini bitirince ziraat mühendisi ünvanını alıyormuyuz?
2) tarla bitkileri mi yoksa bitki koruma mı birbirinden farkı neler ?
3) kpss puanı ne istiyor bide devlet dairesindeki konumunda ne iş yapıyor?
4) ziraai bayi açabilirmiyim bu bölümü bitirsem?

Sorularınızın bütün cevapları forumda detaylı şekilde bulunuyor. Bu konunun diğer sayfalarındaki yorumlarda bile cevaplarınızın bir kısmı vardır.

1) Evet

2) Şu konulara bir göz atın. Yine de kafanıza takılan olursa sorarsınız.

Hangi bölümü seçmeliyim ? (http://www.ziraatciyiz.biz/hangi-bolumu-secmeliyim-t3203.html)
Bölüm tercihi (http://www.ziraatciyiz.biz/bolum-tercihi-t9629.html)
Bitki Koruma Bölümünün Tanıtımı (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-bolumunun-tanitimi-t4593.html)
Tarla Bitkileri Bölümünün Tanıtımı (http://www.ziraatciyiz.biz/tarla-bitkileri-bolumunun-tanitimi-t4626.html)

3) KPSS 2013/1 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-1-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11068.html)

Amirlerin verdiği her türlü büro veya arazini görevini yerine getirmek.

4) Evet.

sonkez3312
11.02.2014, 18:27
Hiç bir şekilde hiçbir yerde cevap bulamadığım bir sorum var hangi bölümleri bitirirsem zirai ilaç tohum vb. şeyler satan bir işyeri açabilirim????

Mr.Muhendis
11.02.2014, 23:22
Hiç bir şekilde hiçbir yerde cevap bulamadığım bir sorum var hangi bölümleri bitirirsem zirai ilaç tohum vb. şeyler satan bir işyeri açabilirim????

Diğer mesajlarınıza cevaben yazıldı.

semra14
15.02.2014, 12:16
emeğine sağlık

ayhan73
16.02.2014, 17:21
ya ben 2 yıllık bahçe tARIMI mezunuyum ziraat mühendisliğine içerden özel üniversiteye kayıt yapma hakkım var mı yapabiliyor muyum bilgisi olan var mı...

Mr.Muhendis
16.02.2014, 22:20
ya ben 2 yıllık bahçe tARIMI mezunuyum ziraat mühendisliğine içerden özel üniversiteye kayıt yapma hakkım var mı yapabiliyor muyum bilgisi olan var mı...

Türkiye'de özel üniversitelerde ziraat mühendisliği bölümleri yok. Konya'da yeni bir üniversite kurulacak o zaman olabilir.

Bilgi için: http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=10769

Cmckayri
05.07.2014, 02:50
Ankara üniversitesi tarla bitkileri bölümünü tercih etmeyi planlıyorum. Acaba sizin önerebileceğiniz bi üniversite var mı?

coquin
05.07.2014, 03:09
Ankara üniversitesi tarla bitkileri bölümünü tercih etmeyi planlıyorum. Acaba sizin önerebileceğiniz bi üniversite var mı?

Türkiyenin en iyi ziraat fakültesi öneririm kesinlikle

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mr.Muhendis
05.07.2014, 16:59

Ankara, Ege, Ondokuz Mayıs, Uludağ gibi üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

zaza_63
07.07.2014, 17:40
2 yıllık tarla bitkileri ve 4 yıllık tarla bitkileri arasındaki fark nedir.

Mr.Muhendis
08.07.2014, 10:22
2 yıllık tarla bitkileri ve 4 yıllık tarla bitkileri arasındaki fark nedir.

2 yıllık olarak bilinen önlisans programıdır, mezunlarına tekniker ünvanı verilir.

4 yıllık olarak bilinen lisans programıdır, mezunlarına mühendis ünvanı verilir.

Mr.Muhendis
15.07.2014, 16:07
Tarla Bitkileri lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. Tabloyu daha büyük boyutta görmek için tıklayınız (http://i.imgur.com/6nvJ1oa.png).

http://i.imgur.com/6nvJ1oa.png

Mr.Muhendis
13.07.2017, 14:21
2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 25 üniversitede 805 kontenjan açılmıştır.

Frkcn
19.07.2017, 03:04
Merhaba bem tercih dönemindeyşm fakat aklımda sorular var biz tarımla uğraşıyoruz fakat zeytincilik ben tarla bitkileri secaem bana faydası olur mu mesela yetiştirmek olsun gübredir ilaç ne zaman atılır etrafımdaki insanları bilgilendirme bilirmiyim yoksa başka bölüm secmeliyim

Mr.Muhendis
19.07.2017, 08:38
Merhaba bem tercih dönemindeyşm fakat aklımda sorular var biz tarımla uğraşıyoruz fakat zeytincilik ben tarla bitkileri secaem bana faydası olur mu mesela yetiştirmek olsun gübredir ilaç ne zaman atılır etrafımdaki insanları bilgilendirme bilirmiyim yoksa başka bölüm secmeliyim

Merhaba,

Zeytin ağırlıklı çalışmak istiyorsanız bahçe bitkilerini seçin. Genel anlamda yetiştiricilik yönünden kendinizi geliştirmek istiyorsanız bahçe ya da tarla fark etmez.

deep55
13.10.2020, 19:12
tarım ekonomisi seçmeseydim bu bölümü seçecektim :)