PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bahçe Bitkileri Bölümünün Tanıtımı

Mr.Muhendis
10.07.2010, 19:38
Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir - Bahçe Bitkileri Bölümünün İçeriği Nedir

Bu konuda, bölümü seçmek isteyen adaylar için bölümün tanıtımı yer almaktadır. Sadece ilk mesaj içerisinde değil, konudaki bütün mesajlarda tanıtımlar yer almaktadır.

Lütfen konudaki bütün mesajları inceleyiniz.

Mr.Muhendis
10.07.2010, 19:40
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tanıtım yazısıdır.

Tarihçe, Özgörüş ve Özgörev

Bahçe Bitkileri Bölümü 1970 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesine bağlı 3 bölümden biri olarak faaliyete başlamıştır. 1973 yılında Çukurova Üniversitesine bağlı olarak Lisans, 1982 yılında ise Lisansüstü eğitime başlayan bölüm, gerek Çukurova topraklarında gerekse Toros yaylalarında bulunan koleksiyon, üretim ve araştırma alanlarıyla çok sayıda meyve, bağ, sebze ile süs bitkileri tür ve çeşitlerinin yetiştirilmesine uygun olanaklara sahiptir. Bu olanaklara, modern laboratuvarlar, seralar, soğuk hava depoları, bahçe işleme, bakım alet ve makinaları eklenmiş olduğundan, öğrenciler sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesindeki bahçe bölümlerinin sahip olamadığı fiziksel ve ekolojik koşullarda uygulama ağırlıklı bir eğitim ve öğretim görmektedirler.

Alanında uzmanlaşmış yeterli sayıda ve güçlü akademik kadrosuna sahip olan bölümde, bahçe bitkilerinin çoğaltılması, yetiştiricilik ve ıslahı, ürün muhafazası ve biyoteknoloji gibi konularda bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda yöre çiftçisinin yetiştiricilik sorunlarına yönelik pratik çalışmaların yanında, yurtiçi ve yurtdışı çok sayıdaki araştırma kuruluşu ve üniversitelerle bağlantılı olarak önemli bilimsel araştırmalar yapılmakta ve araştırma sonuçları saygın bilimsel dergilerde yayınlanmaktadır. Ayrıca ERASMUS programı çerçevesinde birçok ülkedeki Bahçe Bitkileri Bölümüyle öğrenci değişimi yapılmaktadır.

Lisansüstü eğitimde ise öğrenciler yukarıda adı geçen alanlar veya organik tarım, seracılık, biyoteknoloji gibi dallardan seçim yaparak eğitim yapabilmekte ve o konuda uzmanlaşmaktadırlar.

Bahçe Bitkileri Alt Programından mezun olan öğrenciler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile değişik devlet kuruluşlarında araştırıcı ve yayımcı olarak görev alabildikleri gibi, Ziraat Bankası ve bazı diğer bankalar, Tarım Kredi Kooperatifleri, Belediyeler, özel tohumculuk ve fide-fidan yetiştiricilik firmaları, meyve-sebze muhafaza depoları ve ürün paketleme evleri, salça-konserve ve meyve suyu fabrikaları, özel çiftlikler ve seracılık işletmeleri, özel bahçe bakımı ve danışmanlık hizmetleri yanında ayrıca tohum, gübre ve zirai ilaç bayiliği yapabilmekte, isterlerse kendileri özel yetiştiricilik birimlerini kurup işletebilmekte veya üniversitelerde akademik kariyer yapabilmektedirler.

Bölümün özgörüşü; ılıman iklim ve Akdeniz iklim bahçe bitkilerinin modern tekniklerle yüksek verimli ve kaliteli yetiştiriciliği ve yeni çeşit ıslahı yanında, subtropik iklimlerde yetişen bahçe bitkilerinin Çukurova’ya adaptasyonu konularında bilimsel araştırmalar ve uygulamalı çalışmalar yapmak; çağdaş bilgi ile donanmış, sorun çözme yeteneğine sahip ve önderlik yapabilecek yapıda Ziraat Mühendisi, Ziraat Yüksek Mühendisi ve Doktoralı eleman yetiştirmektir.

Bölümün özgörevi; subtropik ve ılıman iklim bölgelerinde yetişen bahçe bitkilerinin Çukurova’ya adaptasyonu ile ilgili araştırmalar yapmak, yeni çeşitler ıslah etmek, elde edilen bilgileri öğrencilere ve yöre insanına aktarmak, ayrıca yayla bölgelerinde ılıman iklim meyvelerinin yetiştiriciliği ile ilgili araştırmalar yapmaktır.

Çalışma Konuları

* Meyve Yetiştirme ve Islahı
* Sebze Yetiştirme ve Islahı
* Bağcılık
* Süs Bitkileri Yetiştiriciliği
* Bahçe Ürünlerinin Muhafazası ve Derim Sonrası Fizyolojisi
* Biyoteknoloji
* Organik Tarım

Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar

Bahçe Bitkileri Bölümü bölgenin ekolojik yönden en önemli ürünü olan Turunçgillerde 900 civarında cins, tür ve çeşitten oluşan bir koleksiyona sahiptir. Yeni portakal, mandarin, limon ve altıntop çeşitlerinde adaptasyon çalışmaları yanında; mutasyon, melezleme ve seleksiyon ıslahı ile verimli ve kaliteli yeni çeşitlerin elde edilmesi çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca, uçkurutan ve Phytophthora gibi hastalıklara dayanıklı anaç bulunmasına yönelik çalışmalar yanında mekanik budama ve bilezik alma gibi kültürel işlemlerle ilgili araştırma sonuçları yetiştiricinin bilgisine sunulmuştur.

Subtropik iklim meyvelerinden pikan, avokado, Trabzon hurması, kivi, yenidünya, incir, zeytin ve narda adaptasyon ve seleksiyon çalışmaları yapılarak bölgeye uygun yeni çeşitler belirlenmiştir.
Gerek Adana’da gerekse Pozantı Araştırma İstasyonunda ılıman iklim meyvelerinden çilek, elma, armut, erik, kayısı, şeftali, nektarin, kiraz, vişne, badem, ceviz, ahududu ve böğürtlen gibi türlerde yeni çeşitlerin bölgeye adaptasyon çalışmaları yanında modern yetiştirme tekniklerinin uygulanması yoluyla erkencilik, verim ve kalite yönünden çok olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle elma ve armutta bodur anaçlarla sık dikim uygulamalarının başarıyla yürütüldüğü Pozantı Araştırma İstasyonunda yetiştiricilere yönelik budama ve modern yetiştirme teknikleri ile ilgili kurslar verilmektedir.

Bağcılıkta erkencilik, seleksiyon, melezleme ve mutasyon ıslahı, budama ve terbiye sistemleri, sofralık ve şaraplık çeşit adaptasyon çalışmaları ön planda yer almaktadır.

Sebzecilik konusunda değişik yetiştiricilik sistemleri, ekim-dikim zamanları, gübreleme, topraksız tarım, sera ve tünel tiplerinin erkencilik, verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmaktadır. Kavun, karpuz, kabak, domates, biber, fasulye, bamya, turp ve mor havuç gibi bitkilerde genetik kaynakların toplanması ve ıslahı, hastalıklara dayanıklı çeşitlerin bulunması önemli çalışma konuları arasındadır. Ayrıca, enginar, baş salata, brokkoli, Brüksel lahanası, Çin lahanası, mantar, kırmızı pancar, kiraz domatesi, kornişon hıyarı, çekirdeksiz karpuz gibi tür ve genotipler ovaya tanıtılmıştır. Turpta “Balcalı” adıyla bir çeşit tescil edilmiştir.

Muhafaza ve derim sonrası fizyolojisi ile ilgili olarak tüm bahçe ürünlerinin uzun süre ve kaliteli olarak muhafaza edilmesi için uygun sıcaklık ve nem koşullarının yanında en uygun depolanma sistemlerinin belirlenmesine çalışılmaktadır.

Ayrıca, turunçgiller, subtropik ve ılıman iklim meyve türleri yanında sebzelerde ve bağcılıkta döllenme biyolojisi ile ilgili çalışmalar yürütülmekte olup, uygun tozlayıcı çeşitlerin bulunması yoluyla verim ve kalitenin arttırılmasına çalışılmaktadır.

Son yıllarda giderek önem kazanan biyoteknoloji konusunda gelişmiş bir laboratuara sahip olan bölümde, doku kültürü yoluyla başta çilek, muz, enginar ve asma fidesi olmak üzere özellikle kiraz ve elma anaçlarının çoğaltılması çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca ıslahta kullanılmak üzere biber ve kavunda haploid bitki üretimi çalışmaları yürütülmektedir. Bunun yanında DNA analizleri ve gen aktarma çalışmaları yürütülmektedir.

Yukarıda adı geçen Bahçe Bitkilerinde Adana ve Pozantı dışında GAP bölgesi ve KKTC’de yürütülen projeler çerçevesinde de adaptasyon ve modern yetiştiricilik teknikleri çalışmalarına ağırlık verilerek, o bölgelere de hizmet verilmektedir.

Mr.Muhendis
10.07.2010, 19:43
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tanıtım yazısıdır.

Bahçe bitkileri bölümü fakültemizin kurulduğu 1983-1984 yılından beri faaliyet gösteren bir bölümdür. Bölümde meyvecilik, bağcılık, sebzecilik ve süs bitkileri alanlarında yetiştirme tekniği, ıslah, hasat öncesi ve sonrası fizyolojisi, biyoteknoloji, bahçe ürünlerinin hasat sonrası teknolojisi, muhafazası ve pazara hazırlanması konularında çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Araştırma konularının seçiminde, Akdeniz Bölgesi’nin sorunlarına öncelik verilmekte olup, özellikle örtüaltında turfanda sebze, meyve, bağ ve süs bitkileri yetiştiriciliği ağırlık kazanmaktadır. Ayrıca, bölgede yetiştirilebilecek yeni tropik, subtropik ve ılıman iklim meyvelerinin tür ve çeşitlerinin adaptasyonu ile bölgede bunların yaygınlaştırılmasını amaçlayan çalışmalara da önem verilmektedir.

Bölümdeki çalışmalar, fakültenin araştırma ve uygulama alanındaki seralarında, çeşitli meyve, bağ ve süs bitkileri parsellerinde yürütülmektedir. Ayrıca, bölümde bulunan klima, sarartma-olgunlaştırma, soğukta ve kontrollü atmosferde muhafaza odaları ile gerekli alet ve malzemelerle donatılmış "Doku Kültürü", "Kalite Kontrol ve Pomoloji" ve "Sitoloji-Histoloji" laboratuvarları da bu çalışmalarda kullanılmaktadır.Öte yandan, bahçe bitkilerinin doku kültürü yöntemleriyle çoğaltılması, bahçe ürünlerinin hasat sonrası fizyolojileri, soğukta ve kontrollü atmosferde muhafazası konularındaki çalışmalara da ağırlık verilmektedir. Ayrıca, bu konularda yurtiçi ve yutdışındaki çeşitli tarım kuruluşları ve üniversitelerle işbirliği içerisinde ortak araştırma projeleri yürütülmektedir.

Devamı... (http://bahce.ziraat.akdeniz.edu.tr/tanitim)

Zooteknist
24.07.2010, 19:54
Arkadaşlar süs bitkileri yetiştiriciliği, organik tarım, budama-aşılama, sebze ve meyve üretimi,
kesme çiçek üretimi, bitki ıslahı gibi konulara ilginiz varsa Bahçe Bitkileri Bölümü tam size göre...

Bu konulara merakınız varsa, bu bölümü okumak hem zevkli hem de kolay olacaktır. Aynı zamanda Bahçe Bitkileri Bölümü istihdamı artan bölümlar arasındadır. :thumbup:

Konyalı
03.12.2010, 20:17
Ankara'da oturup bahçe bitkileri bölümünü gezmek isteyen olursa ben birebir gezdirebilirim

Mr.Muhendis
29.07.2011, 17:55
Bahçe Bitkileri Bölümünün Amacı Nedir?

Bahçe bitkileri programının amacı, bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Bahçe Bitkileri Okutulan ve Gösterilen Başlıca Dersler Nelerdir?

Bahçe bitkileri programında matematik, fizik, kimya, jeoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka; tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, tarım ekonomisi, genel bağcılık, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri fizyolojisi ve bahçe bitkilerinin ıslahı gibi dersler okutulur.
Bahçe Bitkileri Bölümü İçin Gerekli Nitelikler ve Olması Gerekenler Nelerdir?

Bahçe bitkileri alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kimseler olması beklenir.

Bahçe Bitkileri Bölümü Mezunları Üniversite Sonrası Kazandıkları Ünvanlar ve Yaptıkları İşler Nelerdir?

Bahçe bitkileri programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Bahçe bitkileri alanında yetişen bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanı, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapar; bahçe ürünlerinin toplanması, depolanması ve pazarlanması ile ilgili metotlar geliştirir.

Bahçe Bitkileri Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar?

Bahçe bitkileri ziraat mühendisi Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı fidanlıklarda görev alabilir veya kendisi bahçe bitkileri üretimi yapabilir.

Mr.Muhendis
29.07.2011, 17:56
Programın Amacı

Bahçe bitkileri programının amacı, bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bahçe bitkileri programında matematik, fizik, kimya, jeoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka; tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, tarım ekonomisi, genel bağcılık, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri fizyolojisi ve bahçe bitkilerinin ıslahı gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Bahçe bitkileri alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kimseler olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Bahçe bitkileri programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Bahçe bitkileri alanında yetişen bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanı, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapar; bahçe ürünlerinin toplanması, depolanması ve pazarlanması ile ilgili metotlar geliştirir.

Çalışma Alanları

Bahçe bitkileri ziraat mühendisi Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı fidanlıklarda görev alabilir veya kendisi bahçe bitkileri üretimi yapabilir.

defne_
16.11.2011, 15:18
İyi günler..bahçe bitkileri ile bahçe tarımı bölümü farkı nedir acaba?

Mr.Muhendis
16.11.2011, 18:20
İyi günler..bahçe bitkileri ile bahçe tarımı bölümü farkı nedir acaba?

Merhaba,

Bahçe Bitkileri; 4 yıllık lisans programıdır. Mühendisliğe yönelik eğitim verilir.

Bahçe Tarımı; 2 yıllık önlisans programıdır. Teknikerlik eğitimi verilir. Bahçe Tarımı bölümünden mezun olunduktan sonra, gerekli şartlar sağlanıp DGS'ye girilerek lisans programına geçiş yapabilirsiniz.

defne_
17.11.2011, 10:23
meyve sebze üretimi seracılık bu işlerle uğraşmak istiyorm ama hangi bölümü seçmeliyim karar vermedm bu sene tekrar sınava gircem daha önce tercih yaptığım için ve alan dışı yapacağım için 42 puan gitcek..ank üniversitesine girebilrmiyim diye kara kara düşünüyorm.

Mr.Muhendis
17.11.2011, 10:39
meyve sebze üretimi seracılık bu işlerle uğraşmak istiyorm ama hangi bölümü seçmeliyim karar vermedm bu sene tekrar sınava gircem daha önce tercih yaptığım için ve alan dışı yapacağım için 42 puan gitcek..ank üniversitesine girebilrmiyim diye kara kara düşünüyorm.

Merhaba,

Tabi ki lisans programını yani Bahçe Bitkileri Bölümü'nü okumanızı öneririm. Ama puan sıkıntısı yaşarsanız Bahçe Tarımı da seçilebilir. Daha sonra DGS ile Bahçe Bitkileri'ne geçiş yaparsınız.

Ankara Üniversitesi puanlarına 2009 (http://www.ziraatciyiz.biz/universitelere-gore-ziraat-muhendisligi-puanlari-2009-t4014.html), 2010 (http://www.ziraatciyiz.biz/universitelere-gore-ziraat-muhendisligi-ve-teknikerligi-puanlari-2010-t5269.html) ve 2011 (http://www.ziraatciyiz.biz/2011-ygs-lys-programlarinin-taban-ve-tavan-puanlari-t8394.html) yıllarına tıklayarak bakabilirsiniz.

çatak
30.07.2012, 23:13
Merhabalar ziraat yazmak istiyorum fakat kafam cok karısık bahce bitkileri ve toprak ve bitki besleme bölümleri arasında gidip gidip geliyorum sizce hangisi daha avantajlı hangisini yazmalıyım iş imkanı fazla olan hangi bölüm tercih zamanının bitmesine cok az bir zaman kaldı cevaplarsanız sevinirim tesekkürler

Mr.Muhendis
30.07.2012, 23:21
Merhabalar ziraat yazmak istiyorum fakat kafam cok karısık bahce bitkileri ve toprak ve bitki besleme bölümleri arasında gidip gidip geliyorum sizce hangisi daha avantajlı hangisini yazmalıyım iş imkanı fazla olan hangi bölüm tercih zamanının bitmesine cok az bir zaman kaldı cevaplarsanız sevinirim tesekkürler

Merhaba,

Kanımca Bahçe ve Tarla Bitkileri bölümlerinin Toprak'a göre biraz daha fazladır.

çatak
30.07.2012, 23:29
Yani yazmalı mıyım bahceyi?

Mr.Muhendis
30.07.2012, 23:36
Yani yazmalı mıyım bahceyi?

Bence evet. İş imkanı olarak Toprak'a göre daha fazla olduğunu düşünüyorum. Tabi şöyle de bir gerçek var; Kimi Toprak mezunları var ki Bahçecilerden, Tarlacılardan daha iyi konuya hakim oluyorlar. Ve doğal olarak daha rahat iş buluyorlar. Bölüm seçimi evet önemli ama kendini yetiştirmek daha da önemli.

çatak
30.07.2012, 23:42
Tabiki dogru secmi yaptıktan sonra kendimi geliştirmek icin elimden geleni yapacam tek endisem yanlış bir bölüm secmek dediginiz gibi bahce bitkileri topraktan iyi olduguna göre onu yazacam

Mr.Muhendis
30.07.2012, 23:48
Tabiki dogru secmi yaptıktan sonra kendimi geliştirmek icin elimden geleni yapacam tek endisem yanlış bir bölüm secmek dediginiz gibi bahce bitkileri topraktan iyi olduguna göre onu yazacam

X bölüm Y bölümden daha iyidir, demedim. Burda bir yanlış anlaşılma olmasın. Her bölümümüz iyidir. Sadece iş durumu açısından değerlendirdim.

Özelliklerinizi, nasıl bir bölüm istediğinizi bilmediğim için net bir şey söyleyemiyorum. Ben olsam bahçeyi topraktan önce yazardım, diyeyim.

çatak
30.07.2012, 23:53
Hım anladım cok tesekkür ederim bilgilendirmeleriniz icin

Mr.Muhendis
31.07.2012, 00:05
Hım anladım cok tesekkür ederim bilgilendirmeleriniz icin

Rica ederim. Hakkınızda hayırlısı olsun. Başka sorularınız varsa elimizden geldiğince yanıtlarız.

çatak
01.08.2012, 11:52
Tekrar Merhaba
Ankara univeristesi bahce bitkileri yazmaya karar verdim mezun olduktan sonra ilac bayii dükkanı acabilir miyim?

Mr.Muhendis
01.08.2012, 12:07
Tekrar Merhaba
Ankara univeristesi bahce bitkileri yazmaya karar verdim mezun olduktan sonra ilac bayii dükkanı acabilir miyim?

Merhaba,

Mevcut düzenlemeye göre, sınava girip başarılı olduğunuz takdirde açabilirsiniz.

çatak
01.08.2012, 12:20
Sınav bahce bitkileri bölümü mezunu olarak basarılı olmak zor olmaz mı?

Mr.Muhendis
01.08.2012, 12:24
Sınav bahce bitkileri bölümü mezunu olarak basarılı olmak zor olmaz mı?

Çalıştıktan sonra neden zor olsun ki ? İlk yapılan sınavın istatistiklerine bakılırsa tahmin edilenin aksine BKB mezunları çok da başarılı olamamıştı.

çatak
01.08.2012, 12:28
Dogru Söylüyorsunuz Çok tesekkür ederim

Mehmet2
13.09.2012, 17:10
Merhaba ben ankara üniversitesi bitki koruma bölümünü istemiştim ama ankara bahce bitkleri bölümünü kazandım bölüm hakkında okuduklarım iyi yönünde ama hala süpheliyim sizce nasıl bir bölüm? Tesekkürler

Mr.Muhendis
13.09.2012, 19:27
Merhaba ben ankara üniversitesi bitki koruma bölümünü istemiştim ama ankara bahce bitkleri bölümünü kazandım bölüm hakkında okuduklarım iyi yönünde ama hala süpheliyim sizce nasıl bir bölüm? Tesekkürler

Merhaba,

Üniversiteniz de bölümünüz de çok güzel. Mesleğinizi sevdiğiniz sürece hiç bir şüpheniz olmasın. Başarılar.

çatak
30.09.2012, 16:30
Merhaba size bisey sormak istiyorum. Bahce bitkileri bolumunde 4 ana alt bilim dali var ve bunlarin birinde uzman olmak gerekiyormus. Bunlar sebze meyve sus bitkileri ve bagcilik. Sizce bunlardan hangisini secmeliyim? Tesekkurler

Mr.Muhendis
30.09.2012, 16:36
Merhaba size bisey sormak istiyorum. Bahce bitkileri bolumunde 4 ana alt bilim dali var ve bunlarin birinde uzman olmak gerekiyormus. Bunlar sebze meyve sus bitkileri ve bagcilik. Sizce bunlardan hangisini secmeliyim? Tesekkurler

Merhaba,

Çalışmak istediğiniz bölgeye göre seçim yapmanız iyi olur. Hatta size en yakın Ziraat Fakültesi'ndeki Bahçe Bitkileri Bölümü'nden bilgi alabilirsiniz.

1234112
22.06.2013, 23:09
bölüm 1.cisine mezun olunca hediye veya ne belgesl veriliyor

Mr.Muhendis
23.06.2013, 06:32
bölüm 1.cisine mezun olunca hediye veya ne belgesl veriliyor

Fakültede dereceye girenlere veriliyor. Bölüm birincilerine de bölüm verirse verir.

1234112
23.06.2013, 11:18
teşekkürler fakülte
3.cüsüne veriliyor ozaman

Mr.Muhendis
23.06.2013, 12:53
teşekkürler fakülte
3.cüsüne veriliyor ozaman

Değişmediyse, fakülte ilk üçe girenlere veriyordu.

Mr.Muhendis
07.07.2013, 11:01
2013-2014 yılı itibariyle Bahçe Bitkileri Bölümü bulunan toplam 28 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 5 tanesi 2012 yılında kontenjanları dolduramamış, 3 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Kontenjanlarını dolduramayan üniversiteler: Ahi Evran, Bingöl, Gaziosmanpaşa, Iğdır ve Yüzüncü Yıl Üniversiteleri

Yeni açılan üniversiteler: RTE, Bozok ve Siirt Üniversiteleri

alpaslan33
09.10.2013, 21:51
hocam ben ege ünv bergama meslekyüksek okulu mantarcılık mezunuyum benim bir ünvanım varmı benim ziraat denen kavramın neresindeyim bölümüm nedir kusura bakmayın cahilliğimi hoş görün ama bize okulda bu konularda ne bilgi verildi nede biz sorduk tek bildiğim şey kültür mantarı teknikeri olduğum:)

Mr.Muhendis
09.10.2013, 22:20
hocam ben ege ünv bergama meslekyüksek okulu mantarcılık mezunuyum benim bir ünvanım varmı benim ziraat denen kavramın neresindeyim bölümüm nedir kusura bakmayın cahilliğimi hoş görün ama bize okulda bu konularda ne bilgi verildi nede biz sorduk tek bildiğim şey kültür mantarı teknikeri olduğum:)

Genel adıyla Ziraat Teknikeri olarak geçer. Bazen mezun olunan bölümün adıyla da anılır; organik tarım teknikeri, tıbbi aromatik bitkiler teknikeri, seracılık teknikeri veya sizin olduğu gibi kültür mantarı teknikeri gibi. Ama bana göre ziraat teknikeri denilmesi yeterlidir.

ahmetaçık
29.05.2014, 15:52
2008 mühendislik girişliyiz 2014 mezuniyetinde bazı arkadaşlar mezun olunca diplomada mühendislik yerine bahçe bitkileri puragramı yazacagını söylüyorlar bir örnegi varsa söyleyin yada resim olarak yollaya bilirmiyiz sagolun kafamız karıştı

Mr.Muhendis
29.05.2014, 20:10
2008 mühendislik girişliyiz 2014 mezuniyetinde bazı arkadaşlar mezun olunca diplomada mühendislik yerine bahçe bitkileri puragramı yazacagını söylüyorlar bir örnegi varsa söyleyin yada resim olarak yollaya bilirmiyiz sagolun kafamız karıştı

En son 2008 yılında ziraat mühendisi olarak giriş yapıldı. O nedenle, sizin diplomanızda ziraat mühendisi olarak mezun olduğunuzun yazması, alt program olarak da bahçe bitkilerinin geçiyor olması lazım.

Mr.Muhendis
15.07.2014, 16:08
Bahçe Bitkileri lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. Tabloyu daha büyük boyutta görmek için tıklayınız (http://i.imgur.com/Asoy0iK.png).

http://i.imgur.com/Asoy0iK.png

amed özbek
01.10.2014, 22:58
Merhaba

Mr.Muhendis
02.10.2014, 07:13
Merhaba

Merhaba,

Hoşgeldiniz.

LeyalSS
14.10.2014, 12:45
Bir şey sormak istiyorum. Ben bu yıl sınava giriyorum ve bahçe bitkileri bölümünü seçmek istiyorum. Ama şuan ben dil bölümündeyim. Yani hiç biyoloji bilgim yok. Sınava kadar çalışıp yapmaya deneyeceğim. Yani diyeceğim o ki; puanım yeterse ve bu bölümü seçersem çok mu zor olur benim için? Oraya gidenlerden çok mu geri kalırım veya tamamen başarısız mı olurum orada sizce?
Bu konuda çok endişeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Mr.Muhendis
14.10.2014, 13:13
Bir şey sormak istiyorum. Ben bu yıl sınava giriyorum ve bahçe bitkileri bölümünü seçmek istiyorum. Ama şuan ben dil bölümündeyim. Yani hiç biyoloji bilgim yok. Sınava kadar çalışıp yapmaya deneyeceğim. Yani diyeceğim o ki; puanım yeterse ve bu bölümü seçersem çok mu zor olur benim için? Oraya gidenlerden çok mu geri kalırım veya tamamen başarısız mı olurum orada sizce?
Bu konuda çok endişeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhaba,

Fakültedeki derslere düzenli bir çalışmayla kolaylıkla uyum sağlarsınız. Sevmezseniz bu alan çıkışlı bile olsanız iki günden bırakırsınız.

LeyalSS
14.10.2014, 13:34
Merhaba,

Fakültedeki derslere düzenli bir çalışmayla kolaylıkla uyum sağlarsınız. Sevmezseniz bu alan çıkışlı bile olsanız iki günden bırakırsınız.

Bunu duyunca daha bir çalışma isteği geldi. Tüm endişelerim gitti. Çok teşekkürler. :laugh:

Mr.Muhendis
14.10.2014, 13:35
Bunu duyunca daha bir çalışma isteği geldi. Tüm endişelerim gitti. Çok teşekkürler. :laugh:

Derslerinizde başarılar. :)

BlantChain
06.06.2017, 01:47
Merhaba ben seracılık ve bitki yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorum (domates, marul, salatalık v.s). Bahçe bitkileri bölümü çiçek ve peyzajcılık için diyenler oluyor kafam çok karışık yardımcı olurmusunuz?

Mr.Muhendis
06.06.2017, 06:51
Merhaba ben seracılık ve bitki yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorum (domates, marul, salatalık v.s). Bahçe bitkileri bölümü çiçek ve peyzajcılık için diyenler oluyor kafam çok karışık yardımcı olurmusunuz?
Merhaba. Uğraşmak istediğiniz alanlarda bahçe bitkileri çalışır. Çiçek ve peyzaj olarak sadece süs bitkileri alanı vardır.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Muhendis
13.07.2017, 14:18
2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 25 üniversitede 730 kontenjan açılmıştır.

Rovav
13.08.2018, 11:12
Selamun Aleykum. iyi günler.

Bahçe bitkileri okumayı düşünüyorum. Hangi bölümle çap yapmam daha mantıklı (faydalı) olur...

Mr.Muhendis
15.08.2018, 14:21
Selamun Aleykum. iyi günler.

Bahçe bitkileri okumayı düşünüyorum. Hangi bölümle çap yapmam daha mantıklı (faydalı) olur...

A.s,

Bitki koruma ya da toprak.