PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oğuz Yılmaz

Mr.Muhendis
02.07.2010, 12:32
Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Kimdir - Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Biyografisi

http://i49.tinypic.com/68bmt3.jpg (http://www.ziraatciyiz.biz/oguz-yilmaz-t4441.html)

Telefon : (312) 596 1511-1684(sek.)
Faks : (312) 3176467
Adres : Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi
Peyzaj Mimarlığı Bölümü 06110 Dışkapı/ANKARA/TURKİYE

Doğum Tarihi ve Yeri : 13/3/1956 - Ankara
Bilimdalı :Peyzaj Mimarlığı
Yabancı Dil :İngilizce
Uzmanlık Alanları :PEYZAJ TASARIMI -Kentsel Peyzaj Tasarımı -Tarihsel Alanlar Peyzaj Tasarımı -Rekreasyon Alanları Peyzaj Tasarımı -Eğitim Kuruluşları Peyzaj Tasarımı -Sağlık Kuruluşları Peyzaj Tasarımı

Ödüller ve Burslar
PROJE YARIŞMALARI
1980. "Eskişehir Fuarı ve Dinlence, Eğlence, Kültür Alanları Kentsel Tasarım “Yarışması" (Yardımcı Eleman). 4. ÖDÜL
1884. "Adana Kültür, Eğlence Vadisi Kentsel Tasarım Proje Yarışması" (Yardımcı Eleman). 4. ÖDÜL
1988. "Gaziantep 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı ve Çevresi Kentsel Tasarım Yarışması " (Danışman). 3. MANSİYON
1990. "Celal Bayar Anıt Mezarı Yarışması" (Danışman). 3. ÖDÜL
2001. "Gölbaşı Koruma Alanı Peyzaj Tasarımı Yarışması" (Proje Yürütücüsü). 4. MANSİYON
2006. "Van Beşyol Meydanı, Hastane cad.ve Milli Egemenlik cad. Kentsel Tasarım Proje Yarışması. (Danışman). 3. ÖDÜL.
2008. "Sarıkamış Harekatı Anma Alanları Fikir Yarışması. 3. MANSİYON.

Verdiği Lisans Dersleri
Temel Tasar
Peyzaj Tasarımı
Proje 1
Peoje 2
Tasarım Stüdyosu

Verdiği Lisansüstü Dersleri
*Eğitim Kuruluşlarında Peyzaj Tasarımı
*Sağlık Kuruluşlarında Peyzaj Tasarımı
*Kentsel Peyzaj Tasarımı

Yayınlar
Akten, M.,O.Yılmaz,A.Gül.2009. Alan Kullanım Planlamasında Rekreasyonel Alan Kullanım Ölçütlerinin Belirlenmesi: Isparta Ovası Örneği. S.D.Ü. Orman Fakültesi Dergisi.Seri:A, Sayı: 2.
UZUN, O., YILMAZ, O. 2009. Düzce Asarsuyu Havzası Peyzaj Degerlendirmesi Yönetim Modelinin Gelistirilmesi. A.Ü.Z.F. Tarım Bilimleri Dergisi.15 (1) 79-87.
Özdemir, A. YILMAZ, O. (2009). İlköğretim okulları bahçelerinin çocuk gelişimi ve sağlıklı yaşam üzerine etkilerinin incelenmesi. Milli Eğitim Dergisi, 181, 121-130. Özet/Tam metin
Özdemir, A., YILMAZ, O. (2008). Assessment of outdoor school environments and physical activity in Ankara’s primary schools. Journal of Environmental Psychology, 28(3), 287-300.
YILMAZ, O.YÜKSEL Ü., D. 2008. Ankara Kentinde Kentsel Isı Adası Etkisinin Yaz Aylarında Uzaktan Algılama ve Meteorolojik Gözlemlere Dayalı Olarak Saptanması ve Değerlendirilmesi. G.Ü. Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi.Yıl:2008, Sayfa No:937
Yılmaz, O., Uzun, O. 2007. Ekological Land Clasification Approach To River Basin Management. İnternational Congress River Basin Management. Vol.1, Page 174.Antalya.
YILMAZ, O., Şahin, Ş., Çakcı, I., Yılmaz, T., Memlük, M. 2006. "Tasarım ve Planlamada Ortak Eğitim" Uluslararası Mevcut Durumun Yapısal Analizi, PEMAT 2006, Eğitimde Yeni Açılımlar, Bilkent Üni, ANKARA.
YILMAZ, O.,“Ankara’nın En İyi 5 Parkı”, Ankara Magazin, Yıl:4, Sayı: 32, Kasım, Kapital Medya, s: 78.
Oğuz, D., “Ankara’nın Yeni Yüzünde Neler Görmek İstiyorsunuz?”, Ankara Magazin, Yıl:4, Sayı: 30, Nisan, Kapital Medya, s: 27.
YILMAZ, O., “Başkentte Yatırım Pusulası Hangi Yönleri Gösteriyor.”, Ankara Magazin, Yıl:3, Sayı: 23, Kasım, Kapital Medya, s: 36.
PERÇİN, H, YILMAZ, O., 2001. Yaya Bölgeleri, Peyzaj Mimarları Odası Yayınları 2001/1 . Ankara .
BAŞAL M.,YILMAZ, O., Akpınar, N., vd., Özdemir,A.,2000. “TARP-1900: Orta Kızılırmak Havzası 5322 Ekolojik Biriminin Tarımsal Sit-Rekreasyon Öncelikli Alan Kullanım Deseninin Oluşturulması,” Türkiye Tarımsal Araştırma Projesi Simpozyumu,TÜBİTAK, 28 s.,Ankara.
MEMLÜK, Y. ve O. YILMAZ., 1999. Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı. 1. Ulusal Kentsel Tasarım Kongresi. Bildiriler Kitabi. M.S.Ü. Mimarlık Fakültesi. İstanbul. s: 77
YAZGAN, M. E. ve YILMAZ, O., 1988. “Bonsai”. Peyzaj Mimarisi Derneği Yayınları 1, Ankara.
PERÇİN, H., O.YILMAZ. 1997. “Bitki Tanıma ve Değerlendirme - 1 Uygulama Klavuzu”. A.Ü. Ziraat Fakültesi Yayınları : 1492, Uygulama Klavuzu : 246.
BAŞAL M., O. YILMAZ ve diğerleri.Peyzaj Konstrüksiyonu Ders Kitabı,2.Baskı A.Ü. Ziraat Fakültesi Yayınları: 1485, Ders Kitabı: 445, Ankara
YILMAZ, O., E. Kurum, N. Akpınar. 1996. Ankara Metropoliten Kent Halkının Rekreasyonel Eğilimleri ve Kent Yakın Çevresi Açık Alanları İle İlişkileri. Çevre Planlama ve Tasarımına Bütüncül Yaklaşım Sempozyumu, Ankara.
BAŞAL M., N.Akpınar, O.YILMAZ, E.Kurum, 1995. Sivrihisar-Kaymaz Altın Madeni Doğa Onarımı ve Alan Kullanım Planlaması. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları No:1414 Bilimsel Araştırma ve İncelemeler:790,ISBN:975-482-260-3, Ankara.
MEMLÜK, Y., O. Yılmaz, Z. Dilaver ve Ark., 1995. Orman İçi Rekreasyon Planlamasına Bir Örnek: Gaziantep Burç Ormanları. 1. Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi. K.T.Ü. Trabzon.
BAŞAL, M., O. YILMAZ ve diğerleri.1995. “Sivrihisar - Kaymaz Altın Madeni Doğa Onarımı ve Alan Kullanım Planlaması.” Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları No:1414 Bilimsel Araştırma ve İncelemeler: 791, Ankara.
MEMLÜK, Y., O. YILMAZ, N. VE AKPINAR., 1994. Tarih Boyunca Anadoluda Su Kullanımının Peyzaj Mimarlığı Açısından İrdelenmesi. T.C. Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı. Devlet Su İsleri Genel Müdürlüğü. Su Ve Toprak Kaynaklarının Geliştirilmesi Konferansı Bildirileri. Ankara.
YILMAZ, O.,M. Başal. 1993.Yalova Termal Yöresinin Turıstik Planlamasında Peyzaj Mimarlığı Kriterlerinin Saptanması, Doktora Tez Özeti, Z.F.YıllığıCilt 41 Sayı 1-2, Ankara.
YILMAZ, O., 1993. “Maki Bitkileri”. A.Ü. Ziraat Fakültesi Yayınları: 1326, Ders Kitapları: 325. Ankara.
BAŞAL M., O. YILMAZ ve diğerleri.Peyzaj Konstrüksiyonu Ders Kitabı,A.Ü. Ziraat Fakültesi Yayınları: 1322, Ders Kitabı: 381,Ankara.
YAZGAN, M. E. ve YILMAZ, O., 1992. “Bahçede Çiçek”. Peyzaj Mimarlığı Dergisi Sayı 2, Ankara.
YAZGAN, M. E. ve YILMAZ, O., 1991. “İkebana Çiçek Düzenleme Sanatı”. Bahçe-Sera Dergisi, Sayı 4, Teknik Yayıncılık Tanıtım A.Ş., İstanbul.
YAZGAN, M. E. ve YILMAZ, O., 1991. “Bonsai Yetiştirme Teknigi”. Bahçe-Sera Dergisi, Sayı 2, Teknik Yayıncılık Tanıtım A.Ş., İstanbul.
YAZGAN, M.E. ve YILMAZ, O., 1989. “İç Mekan Bitkilerinde Toprak”. Peyzaj Mimarisi Derneği Yayınları 1, Ankara.
ÇELEM,H.,PERÇİN,H., ARSLAN,M., YILMAZ,O., 1988. İç Anadolu Ekolojik Koşullarda Krizantemlerde Verim ve Kalite Yönünden Uygun Çeşitlerin Saptanması Üzerinde Bir Araştırma . A.Ü.Z.F. Yayınları 1081, Bilimsel Araştırma ve İncelemeler:548 21 s. Ankara.
ÇELEM,H.,PERÇİN,H., ARSLAN,M., YILMAZ,O., 1988. İç Anadolu Ekolojik Koşullarda Krizantemlerde Verim ve Kalite Yönünden Uygun Çeşitlerin Saptanması Üzerinde Bir Araştırma . TÜBİTAK . Doğa Dergisi 15. (1991) 866-879. Ankara.
YILMAZ, O. ve ŞAHİN, Ş., 1987. "İç Mekan Bitkilerinin Gelişim Esasları: Gelişimde Bitki Fizyolojisi". Serada Üretim Aylık Dergisi, Aralık 1987, Sayı 49-50TAGEY Yayıncılık, Sayfa 242-252, Ankara.
YILMAZ, O. ve ŞAHİN, Ş., 1987. "İç Mekan Bitkilerinin Gruplandırılması". Serada Üretim Aylık Dergisi, Ekim 1987, Sayı 48, TAGEY Yayıncılık, Sayfa 226-229, Ankara.