PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Valilikten Bursa Siyah İnciri'ne koruma kalkanı

spongeee
22.06.2010, 20:25
Bursa Siyahı İnciri'nin ihracatı ile yaklaşık 18 milyon dolar ekonomik gelir sağlanıyor. Türkiye'den yapılan incir ihracatının yüzde 67'lik kısmını Bursa Siyahı İnciri oluşturuyor.
Bursa Siyahı İnciri üzerinde kullanılan ethephon maddesinin ürüne birkaç günlük erken olgunlaşma gibi sahte bir görüntü verdiğini söyleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, kanunlardaki cezalara ek olarak, ethephon kullanılmasını önlemek için bir valilik yasaklaması getirerek ürünün pazara sunulmasından önceki bir haftalık sürede denetim ekipleri oluşturacaklarını söyledi.

Bursa Siyah İnciri'nin bu yılki hasadından önce ürünün marka değerinin korunmasına yönelik olarak tarım il müdürlüğünde yapılan toplantıda konuşan Harput, yıllık 18 milyon dolarlık ihracata ulaşan Bursa Siyahı İnciri'nin artık bir marka haline geldiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl özellikle Rusya'ya pazarladığımız bazı ürünlerde önemli sorunlar yaşadık. Ethephon kullanılarak, ürünü pazara birkaç gün önce vererek fırsatçılık yapılmasına izin veremeyiz. Birkaç kişinin böyle hareket etmesi, diğer yetiştiricilerin hakkına tecavüz anlamına geliyor” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin ethephon ile yapılan işlemlerin doğurduğu problemleri üreticilerle paylaşacaklarını dile getiren Harput, bir valilik kararı aldıklarını ve bu kararı birkaç gün içinde ilan edeceklerini kaydederek; “Ürünün pazara sunulmasından önceki bir haftalık sürede denetim ekipleri oluşturacağız. Muhtarlara görevler vereceğiz. Her muhtar köyündeki incir müstahsilinin ethephon kullandığını görürse uyaracak. Uyarılar dikkate alınmazsa anında bize ihbar edilecek. Bizler zaten habersiz denetimler de yapacağız. Aldığımız kararın eksiksiz uygulanması için çalışacağız.”

UİB Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı da, Türkiye yaş meyve ihracatında turunçgiller hariç Bursa Siyah İnciri'nin 4. sırada yer aldığını belirterek,

"Ethephon özellikle geçen yıl ihracat yapılan uluslararası bir firmanın UİB'e yazdığı bir yazı ile ciddi bir boyut kazandı. Kasım ayında gelen yazıda 2010 sezonunda Bursa Siyah İnciri'nin ithal edildiği marketlerden örnekler alınarak ethephon analizi yapılacağı bildirildi. Biz de konuyu gerekli noktalara aktardık. İhracatçılar olarak gereken önlemleri alarak bizler de analizler yapacağız” diye konuştu.

Bursa İl Tarım Müdürü Hüseyin Yıldızer de, valilik genelgesi sonrası kendilerinin de yetki aldıklarında

3 büyük halde görevli tayin edeceklerini söyledi.

İncir ihracatının % 67'si Bursa'dan

Dünyanın en büyük siyah incir üreticisi ve ihracatçılarından olan Türkiye'nin son yıllardaki ortalamalarına göre toplam 20 bin ton/yıl olan üretim miktarının önemli bir kısmı, Bursa'da 26 kadar köyde yapılıyor. Toplam üretimin yaklaşık yarısı ihracatla değerlendiriliyor. Bursa Siyahı İnciri'nin ihracatı ile yaklaşık 18 milyon dolar ekonomik gelir sağlanıyor. Türkiye'den yapılan incir ihracatının yüzde 67'lik kısmını Bursa Siyahı İnciri oluşturuyor.

Kaynak: kobiden