PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yarım Metreyi Geçen Üzüm Salkımı Şaşırttı

spongeee
22.06.2010, 20:13
Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Çavlu beldesinde Kahraman Türk adlı çiftçi 60 cm. uzunluğunda üzüm salkımı yetiştirdi.

Çiftçilik yapan Kahraman Türk, bu yıl bir çok bağda rekoltenin çok düşük olduğunu ama kendi bağında hem rekoltenin yüksek olduğunu hem de üzüm salkımlarının iriliğiyle görenleri şaşırttığını söyledi. Geçen yıl üzüm hasadından sonra bağ işlerine erken başladıklarını ifade eden Kahraman Türk, "Ben tarlamda kesinlikle derin sürme işlemi yapmıyorum. Çünkü kökler zedeleniyor ve verim düşüyor. Kış mevsiminde budak işlemini tam vaktinde yapıp, damlama sulama sistemi ile gübreli kış suyunu verdim. Üzüm bağımı don vurmadı. Bağımda kendi suyum mevcut. O soğuk günlerde verdiğimiz damlama sulama sistemi ile bağımızı dondan koruduk. Salkımların büyüklüğüne gelince biz toprak analizleri yaptırarak toprağa istediği oranda gübre veriyor, suyunu da ona göre veriyoruz. Her şeyini vaktinde ve ihtiyaca göre yapınca bağda bize beklediğimizin üzerinde ürün veriyor. Bugün bazı salkımlarım 60 cm'ye kadar ulaşmış durumdadır. Üzümler olgunlaştığında kaç cm olacak hep birlikte göreceğiz. Atalarımızın söylediği gibi 'Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur. " dedi.

Kaynak:İha