PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercimek Üretimi 3 Kat Arttı

Mr.Muhendis
22.06.2010, 08:18
Fiyatların yükselmesi sebebiyle çiftçiler mercimeğe yöneldi. Yetkililer, havaların da yağışlı geçmesinin etkisiyle bu yıl üretimin 400 bin tona kadar çıkacağını belirtiyor. Ramazan öncesinde fiyatların ucuzlaması bekleniyor. İki yıl önce mercimek ithal etmek zorunda kalan Türkiye bu sene yeniden ihracatçı konumuna gelecek.

Kuraklığın etkisiyle 110 bin tona kadar gerileyen mercimek üretimi, iki yıl aradan sonra tekrar artışa geçti. Tarım Bakanlığı'nın rekolte tahminlerine göre üretim bu sene 400 bin tonu aşacak. Yağışların etkisi ve çiftçinin yeniden mercimeğe yönelmesiyle üretim üç katına çıktı. Böylece kuraklık sebebiyle mercimek ithal etmek zorunda kalan Türkiye, tekrar ihracatçı konumuna gelirken Ramazan ayı öncesi iç piyasada da fiyatlar ucuzlayacak. İftarın vazgeçilmez tadı mercimek çorbası, sofraya ucuza konulacak.

Üretimin iç talebi karşılamaması sonucu geçen yıl 170 bin ton mercimek ithalat edilmişti. Tarım Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Baklagil Islah Bölümü Başkanı Abdullah Aydoğan, "Türk çiftçisi tekrar mercimeğe yöneldi. Bu da 2010 üretimine olumlu yansıyacak. Kırmızı mercimek üretiminin 400 bin tonu aşmasını bekliyoruz." dedi. Aydoğan'ın verdiği bilgiye göre, iklim şartlarının iyi gitmesi ve Bakanlığın destekleri artırması, çiftçinin tekrar mercimek ekimine yönelmesini sağladı. Bu da üretim artışının yolunu açtı. Genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilen mercimeğin kilogram fiyatı, önceki yıl kuraklıktan kaynaklanan rekolte kaybı sebebiyle 8 liraya kadar çıkmıştı. Mercimek hasadı önümüzdeki günlerde başlayacak. Kanada ve Hindistan'dan sonra mercimek üretiminde dünya üçüncüsü olan Türkiye, iki yıl aradan sonra yeniden ihracata başlayacak. Ancak Abdullah Aydoğan, Kanada'nın üretim alanlarını artırması sonucu ihracatın istenilen düzeye çıkmayabileceğine dikkat çekti. Aydoğan, "Kanada, kendisi tüketmediği halde mercimek üretimini son 5 yılda ikiye katladı. Bu sene sadece mercimek üretim alanını 1 milyon hektara çıkardı. Üretiminin tümünü ihraç ediyor." diye konuştu. Dünya mercimek üretimi 3,3 milyon ton civarında. Bunun yaklaşık olarak yüzde 66'sı Kanada, Hindistan ve Türkiye tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye'de üretim alanları bakımından nohut 500 bin hektarla baklagiller arasında ilk sırada bulunuyor. Mercimek 389 bin, fasulye de 109 bin hektar alanda yetiştiriliyor. Bu yıl sadece mercimekte bolluk yaşanmıyor. Nohut ve kuru fasulyede de beklentiler yüksek. Bu yıl yaklaşık 500 bin ton nohut üretimi bekleniyor. Üretimi, tüketimi karşılamayan tek baklagil çeşidi kuru fasulye. Üretimi her geçen gün artmasına rağmen tüketime yetmiyor. Kuru fasulyede 350 bin ton tüketime karşılık 250 bin ton üretim yapılıyor.

Kaynak : ZAMAN