PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tanıtımı

Mr.Muhendis
13.06.2010, 15:22
Bilindiği üzere Ziraat Fakültelerinin görevleri arasında tarım ile ilgili bütün alanları içine alacak şekilde mümkün olan en üst seviyede eğitim, öğretim, topluma hizmet ve tarımsal yayım faaliyetlerini gerçekleştirmek, doğal kaynaklar bakımından zengin olan ülkemizdeki tarımsal üretimde devlet ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği yaparak çiftçilerimizin karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, dünyada tarımsal alandaki yenilikleri takip etmek ve uygulamak, yeni zirai teknik ve teknolojileri geliştirmek ve bunları çiftçi şartlarında uygulayarak araştırma ve eğitim çalışmalarında bulunmaktır.

Kurumların belirledikleri amaçlarına ve hedeflerine varabilmeleri için yol haritalarına ihtiyaçları vardır. Bunun yanında başarılı bir yapılanmanın ve gelişmenin en önde gelen unsurları arasında faaliyet gösterdiği alanlarda bilgiye ve bilgi birikimine sahip olmak, bilgiyi, zamanı ve mevcut kaynakları etkin biçimde kullanmak, sorunlara çözümler aramak, rekabetçi olmak ve kaliteyi göz önünde tutmak sayılabilir.

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak amacımız günümüz çağında kendi alanlarında dünya ile yarışabilen bilgili, becerili ve öğrendiklerini uygulamaya aktarabilen Ziraat Mühendisleri yetiştirmektir. Yeni Kurulan bir fakülte olmakla beraber Ziraat Fakültesi bünyesinde bütün bölümler açılmış olup, özellikle son iki yılda yapılan çalışmalar ile 20010/2011 Eğitim-Öğretim yılında yeni yapılmakta olan ve 10.000 m2 kapalı alana sahip Ekim 2010 da tamamlanacak olan modern binamızda Tarla Bitkileri Bölümümüzde açılan Lisans Programında 35 öğrenci ve Yüksek Lisans programında 6 lisansüstü öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Aynı zamanda ilimiz İl Özel İdaresine ait ve üniversitemizde tahsis edilen 288 dekarlık alanda araştırma ve uygulama faaliyetlerine başlayabileceğiz.

İlimiz ilçeleri olan Yerköy, Boğazlıyan, Sorgun ve Sarıkaya gibi ilçelerimizde de araştırma ve uygulama istasyonları kurarak yörenin tarımsal problemlerini tespit etmek ve yöreye uygun tarım tekniklerini çiftçilere aktarmak amacındayız.