PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İndigo ağacı - Indigofera tinctoria

Mr.Muhendis
26.07.2009, 14:11
İndigo ağacı (Indigofera tinctoria), anavatanı Hindistan-Asya olan, "indigo kırmızısı" denilen boyanın elde edildiği ağaç-ağaçcıktır.

Baklagillerden olan çivit ağacı gerçekte bir ağaç değil 2 metreye kadar boylanabilen bir çalıdır. Bu bitkinin Indigofera adıyla ayrı bir cins oluşturan ve sıcak iklimlerde yetişen birçok türü vardır. Küçük yaprakçıklara ayrıl*mış bileşik yaprakları sapın iki yanında karşı*lıklı olarak dizilidir. Salkımlar halinde açan çiçeklerin rengi türlere göre pembe kırmızı mor ya da sarımsı kahverengi arasında deği*şir.
Çivit ağacı tarımı bir zamanlar Hindistan'ın Bengal bölgesinde önemli bir gelir kayna*ğıydı ve bu bitkiden çıkarılan boyarmadde Hindistan sanayisinin en değerli ürünlerinden biriydi. Hindistan'daki kadar yoğun olma*makla birlikte Çin'de, Cava'da, Meksika'da, Brezilya'da ve Orta Amerika'da da çivit ağacı tarımı yapılırdı.

Ayrıca Afrika, Asya, Amerika ve Avusturalya'da yetişir. Çiçekleri pembe ve beyazdır.

Faydası : Yapraklarından çivit çıkarılır.

ÇİVİT NEDİR ?

Alm. Wasckblau (n), Fr. Bleu (m), a linge, İng. Washing-blue. Çivit otundan veya indigo ağacının yapraklarından elde edilen mâvi renkli toz bir boyadır. Çamaşırların sarılığını gidermek için, çamaşırları yıkadıktan sonra son durulama suyuna katılır. Genellikle Çin, Yemen ve Hindistanda yetişen bir bitkidir. Sarı, kırmızı, yeşil olanlarından ise boyacılıkta istifâde edilir. Gök mâvi renklisi çamaşırlarda kullanılır. Bâzı maddeler içine karıştırılarak kumaş boyanır. Hava ile temasta rengini kaybetmez ve suda erimez.

Başka bir kaynakta çivit;

Mavi renkli bitkisel bir toz boya. Tropik ve subtopik ülkelerde yetişen ve boyu 1-1,5 metre boyunda olan baklagillerden bir ağacın yapraklarından elde edilir. Dikensiz bodur bir akasyayı andıran bu ağacın yapraklarındaki “İndigotin” adlı boya maddesi bulunmaktadır. Bitkinin üç aylık sürgünleri çiçekte iken kesilir. Kesilen dal ve yapraklar birlikte ezilerek birkaç saat suda bırakılmak suretiyle doyurulur. Suyun rengi berrak sarıya dönünce başka kaba aktarılarak karıştırılır. Dinlenmeye terk edilir. Çivit, bu dinlenme sırasında pul pul teşekkül ederek kabın dibine çöker. Bu teşekkül, keten bezden süzülerek pres altında istenilen şekle sokulduktan sonra kurutulur ve piyasaya sevk edilir.

Çivit, boyacılıkta ve özellikle ev işlerinde çamaşırlara hafif mavi renk vermek için kullanıldığı gibi hekimlikte de kullanılmaktadır. Piyasada bulunan çivitlerin büyük bir çoğunluğu sentetiktir. Sentetik çivit, 1880 yılında, Alman kimyageri Adolph Baeyer taralından kömür katranından elde edilmiştir.

http://i36.tinypic.com/5wdszm.jpg

http://i36.tinypic.com/qmywas.jpg

http://i33.tinypic.com/29wjuhx.jpg

anadolurock13
17.10.2009, 10:27
indigo ağacı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var fakat bulamıyorum buraya üye oldum burdaki yazan bigileri diğer yerlerde buldum ve bu bilgiler yeterli değil. mesela indigo kırmızısı nasıl bir renk, indigo ağacının etken maddesi ne, tarihçesi var mı, boya maddesi olarak hangi bölümleri kullanılıyor bunları öğrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

Mr.Muhendis
17.10.2009, 10:45
indigo ağacı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var fakat bulamıyorum buraya üye oldum burdaki yazan bigileri diğer yerlerde buldum ve bu bilgiler yeterli değil. mesela indigo kırmızısı nasıl bir renk, indigo ağacının etken maddesi ne, tarihçesi var mı, boya maddesi olarak hangi bölümleri kullanılıyor bunları öğrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

Biraz daha bilgi ve resim ekledim arkadaşım. Buldukça da eklemeye devam ederim. Takipte kalınız.

ardıl
08.05.2016, 12:30
anadolurock13 civit otu hakkında tıbbi bilgi bulabildiniz mi ?

emekcicihan
31.10.2018, 10:00
Çok işime yaradı bu bilgiler sağ olun.