PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şeftali İç Kurdu Zararlısı İle Mücadele Zamanı Geldi

spongeee
02.06.2010, 18:34
Samsun İl Tarım Müdürlüğü çiftçileri uyararak şeftali iç kurdu zararlısının ilaçlı mücadele zamanının geldiğini duyurdu.

Samsun'un İlkadım ilçesi Çorak köyü ve Çarşamba Köseli köyünde bulunan elektronik tahmin ve erken uyarı cihazlarından alınan veriler ve İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi teknik elemanlarınca yapılan tahmin ve erken uyarı çalışmaları sonucunda 31 Mayıs tarihinden itibaren şeftali iç kurdu zararlısının birinci dölü için ilaçlı zamanının geldiği bildirildi.

Çiftçilerin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı şeftali bahçelerini ilaçlamaları istenirken, kullanılan ilacın etki süresine bağlı olarak ilk ilaçlamadan 15-20 gün sonra ikinci bir ilaçlama daha yapılması gerektiği açıklandı. Ayrıca, ilaçlı mücadele hakkında daha fazla bilgi almak ve ürün kayıplarını engellemek için üreticilerin il ve ilçe tarım müdürlüklerine müracaat ederek reçete edilecek ilaçlarla hastalık ve zararlılarla mücadele etmelerinin kendilerinin ve ülke ekonomisinin yararına olacağı ifade edildi.

Kaynak: medya73

lcagatay
28.07.2012, 16:39
Resimde görülen kurtlar şeftali iç kurdu mudur? Yoksa başka bir şey mi? 5-6 yıldır şeftali ağacıma musallat olan bu illetten ne yaptıysam kurtulamadım. Bu zararlının yaşam döngüsünü ve mücadele yöntemlerini bilenler varsa açıklayabilirler mi ya da beni doğru kaynaklara yönlendirebilirler mi?

Her yıl bu kurtlar meyvenin çekirdek evinden başlayarak erken olgunlaşmasına ve düşmesine sebep oluyor. Meyvenin içi püre halini alıyor ve küçük beyaz kurtlarla dolu oluyor. Düşen meyveleri yerde bırakmayıp hemen ortamdan uzaklaştırmama rağmen kış boyu bir yerlerde bir şekilde barınıp ertesi sene yeniden meyvelerime musallat oluyor. Resimler aşağıdaki linkte. Şimdiden teşekkürler.

http://www.ziraatciyiz.biz/album.php?albumid=34