PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tohum Bankası Nedir - Türkiye Tohum Bankası

organik memo
28.05.2010, 20:36
1)Tohum bankası nedir?

Tohum bankaları son yıllarda dünya gündeminde önemli bir yer kaplıyor. Tarım, insan türünün devamlılığı açısından yaşamsal bir faaliyet. Tarımın olmazsa olmazı ise tohum. Tohum bankaları en kısa ifadeyle organik tohumların toplanarak uygun koşullarda depolandığı binalardır. Tohum bankaları, depolama işlevinin yanı sıra “bilimsel” araştırmaların da yapıldığı merkezler konumunda. Tohum bankasını icat edenler, bankayı “dünyada gıda üretiminin ve çeşitliliğinin küresel ısınma, kuraklık, bilinçsiz üretim vb nedenlerle tehlikede olduğu tezi” doğrultusunda, tarımda üretimin sürerekliliğini sağlamanın ve çeşitli teknolojik müdahalerle (hibritleme, genetik müdahale vb) dışsal etkenlere dayanaklı yeni tohumları üretmenin aracı olarak tanımlıyorlar. Banka popülerleştirilmiş söyleme göre, “olası bir küresel felaket (nükleer savaş, doğal afetler vb. ) sonrası Nuh’un Gemisi olarak tanıtılıyor.

2) Tohum bankalarının faliyetleri hakkında ne biliyoruz?

Tohum bankası faaliyetleri hakkında, sahiplerinin verdikleri yüzeysel bilgiler dışında bilgi yok. Tohum bankalarının birçok faaliyeti “ticari sır” gerekçesiyle açıklanmıyor. Yani insan neslinin varlık yokluk sınırı ticari sırlar üzerine çiziliyor.

3) Neden “tohum deposu” değil de “tohum bankası”?

Büyüklerimizin dediği gibi herşeyin vitamini kabuğundadır. Tohum politiklarının özü de kabuğunda yani “tohum bankası” isminde saklı. Tohumlar bir depoda değil, bir bankada saklanıyor. Bir bankanın temel ereği her zaman için finansal kârdır. İnsan yaşamına dair tüm öğelerin hızla metalaşmasına paralel “canlılığın kaynağını içeren tohum” da metalaştırılıyor. Domates, salatalık, pirinç, bulgur ne varsa artık, insanlığa verilecek ya da verilmeyecek bir krediye dönüştürülüyor.

sehzade
18.12.2010, 21:02
tohum gen bankalarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi var mı acaba ?

Mr.Muhendis
18.12.2010, 21:15
tohum gen bankalarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi var mı acaba ?

Merhaba,

Örneğin ne tür detaylar arıyorsunuz ?

kvsryldz
14.03.2011, 20:24
iyi akşamlar arkadaşlar dünyadaki ve Türkiye'deki gen bankaları hangileridir,hangi genleri depolamaktadır ve kuruluş amaçları nedir? bu konuda bana yardım edebilecek olan var mı hangi kaynaklardan bu soruların cevabına ulaşabilirim??

dalya
14.03.2011, 20:30
iyi akşamlar arkadaşlar dünyadaki ve Türkiye'deki gen bankaları hangileridir,hangi genleri depolamaktadır ve kuruluş amaçları nedir? bu konuda bana yardım edebilecek olan var mı hangi kaynaklardan bu soruların cevabına ulaşabilirim??

http://www.ziraatciyiz.biz/turkiye-gen-bankasi-t3854.html

http://www.ziraatciyiz.biz/turkiye-tohum-gen-bankasi-acildi-t2815.html

burada bize ait gen bankasının ülkemizde Ankara'da olduğu konusunda bilgi yer almaktadır

Mr.Muhendis
14.03.2011, 20:56

Merhaba,

Seed Banks şeklinde aratarak Dünya'daki gen bankalarını, kuruluşların tarihçelerini, bünyelerinde bulundurdukları tohumları detaylıca görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye'deki için ise kahvekeyfi arkadaşımızın verdiği linklere göz atabilirsiniz.

ppınar
30.03.2011, 00:32
son 2 yılda tarımsal biyoteknolojiyle ilgili ne gibi gelişmeler meydana gelmiştir?? bilgilendirirseniz sevinirim..:)

Mr.Muhendis
30.03.2011, 17:49
son 2 yılda tarımsal biyoteknolojiyle ilgili ne gibi gelişmeler meydana gelmiştir?? bilgilendirirseniz sevinirim..:)

Merhaba,

Bunu takip etmenin en iyi yolu bu konuda çalışan üniversitelerin sitelerine girmek, üniversitelerin dergilerini kontrol etmek, haber sitelerinin arşivlerini incelemek ve Akademik Google sayfasından yapılan çalışmalara bakmaktır. :) Her geçen gün bir çok gelişme oluyor. Ancak bu şekilde bir çok gelişmeye ulaşabilirsiniz.