PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bitkisel Üretim Ders Notu

Livadi
27.05.2010, 08:44
İlk çağlardan bu yana insanların besin ihtiyaçlarını karşılamak için toprağa tohum ekme, yumru gömme, bitki parçası gömme, aşı yapma gibi metotlar kullanması bitkisel üretim faaliyeti kapsamında mütalaa edilmektedir. İlk tarım toplulukları nehir deltaları, orman toprakları gibi humusça zengin topraklar üzerinde tarımsal üretim yaparak büyük medeniyetler kurmuşlardır ve uzun yıllar bitkisel üretimde önemli bir sıkıntıyla karşılaşmamışlardır. Ancak, zamanla aşırı sulama ile toprak tuzluluğunun artması sonucu verimli araziler çoraklaşmış, uzun süreler gübreleme yapmadan bitkisel üretim yapma sonucu verim aşırı düşmüş, kimi zamanda anlayamadıkları bir nedenden dolayı (epidemi yapan hastalıklar) mahsulleri tümden elden çıkmış. Kimi zamanda ürünleri zararlı saldırısı nedeniyle (çekirge istilası gibi) tümden elden çıkmış. Tüm bu olumsuzluklar bazı medeniyetlerin göç etmesine bazılarının da kıtlık ve açlıktan telef olmasına neden olmuştur.

Yazının devamı için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Hazırlayan: Zir.Yük.Müh. Zülfü KEKLİKÇİ

İNDİR (https://yadi.sk/d/RXgOMEfZ3LmJmB)

Dekan
06.08.2017, 16:13
Çok eski tarih olduğu için dosyaya erişim olmuyor. Dosyayı tekrar yükleme şansınız varmı? Şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
07.08.2017, 08:11
Çok eski tarih olduğu için dosyaya erişim olmuyor. Dosyayı tekrar yükleme şansınız varmı? Şimdiden teşekkürler

Güncelledim. :a025:

Dekan
23.08.2017, 11:59
Teşekkürler

ceyvit
06.08.2018, 10:38
teşekkürler