PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihçesi

Mr.Muhendis
25.07.2009, 09:59
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. Fakültemizde lisans düzeyinde 10 bölüm ve 3 program ile Tarım Eğitimi verilmektedir.

Fakültemiz eğitim ve öğretim çalışmalarını 17 Profesör, 19 Doçent, 39 Yardımcı Doçent, 5 Öğretim Görevlisi, 3 Uzman, 39 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 122 öğretim elemanı ile sürdürmektedir. Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümleri dışındaki bölüm ve alt programların tamamında lisans öğretiminin yanı sıra yüksek lisans eğitimi de verilmektedir. Ayrıca Zootekni, Bahçe Bitkileri, Gıda Mühendisliği ve Tarla Bitkileri bölümlerinde doktora programı bulunmaktadır. Fakültemizde teorik ve uygulamalı eğitim-öğretim faaliyetleri yanısıra çeşitli bilimsel çalışmalar ve projelerde yürütülmektedir.

Fakültemizin öncelikli hedefi, bölgemizin eğitim gereksinimini dikkate alarak, bölge insanı için yeterli ve kaliteli bir eğitim sunabilmektir. Bu bağlamda yetişmiş ve deneyimli öğretim üyesi sayısını artırmak ve daha kaliteli bir eğitim ile bölge insanının ihtiyaçlarına yanıt vermek temel hedefimizdir. Ayrıca bölge ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu gözden uzak tutmadan, gerek bölge çiftçilerine gerek tarıma dayalı sanayiye yön vermek, ortak projeler üretmek ve bunları uygulamak fakültemizin öncelikli hedefleri arasındadır. Bu amaçla bölgemizin ihtiyacı olan bilgi ve teknoloji gereksinimini karşılayacak bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yaparak, bölgemizin üniversiteden beklentilerini karşılamak, Fakültemizin görevi olarak kabul ettiği konular arasındadır.

Ziraat Fakültesi Dekanlarımız

1982-1988 --> Prof.Dr.Ahmet GÜNCAN
1988-1992 --> Prof.Dr.Seyit Mehmet ŞEN
1992-1995 --> Prof.Dr.Nurhan AKYÜZ
1995-1999 --> Prof.Dr.Yücel AŞKIN
1999-2008 --> Prof.Dr.Fırat CENGİZ