PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuru Soğan Fiyatı Düşüyor

Mr.Muhendis
04.05.2010, 14:26
Nisan ayıda kilosu 3,5 liraya kadar çıkan kuru soğan fiyatları, taze soğan hasadının başlaması nedeniyle gerilemeye başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen yıl üretimin az olması, domuz gribine iyi geldiği haberlerinin yayımlanması üzerine, talebin fazla canlanması sonucu Ekim ayından itibaren sürekli fiyatı artan kurusoğan, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre Nisan ayında yüzde 47,05 oranında artış göstererek zam rekortmeni oldu.

Çukurova bölgesinde erkenci taze kuru soğan hasadının başlamasıyla birlikte, Nisan ayında kilosu 3,5 liradan satılan kuru soğan, 2 liraya kadar geriledi.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurusoğan fiyatlarındaki gerilemenin hava sıcaklığının artması ile birlikte devam edeceğini belirterek, şunları söyledi:

“Havaların yağışlı olması nedeniyle Çukurova bölgesinde soğan hasadı geç başladı. Bunun sonucu olarak depolardaki az miktarda kalan soğan fiyatları sürekli arttı. Havaların ısınmasıyla birlikte taze soğan hasadı başlayınca da fiyatlar geriledi. Toptancı hallerinde taze kuru soğanın kilosu şu anda 1.5 liradan, manav ve marketlerde ise 2 liradan satılıyor. Soğan fiyatlarının daha da düşmesini bekliyoruz.”

BU YIL ÜRETİM ÇOK FAZLA OLACAK

Yüksel Tavşan, soğan fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazı üreticilerin yeni dönemde soğana yöneldiğini de ifade ederek, “Türkiye’de üretim planlaması yapılmıyor. Üretici ’soğan iyi para etti’ diye şimdi soğan ekimine yöneldi. Sonbaharda rekolte çok yüksek olursa fiyatlar çok daha düşer. Her bölge için ayrı ayrı üretim planlaması yapılmalı. Bu yıl üretim çok fazla olacak ve fiyatlar da çok düşecek” diye konuştu.

Öte yandan soğan üretiminde tohum olarak kullanılan kıska (minik soğan) fiyatları da talebin aşırı artması sonucu yükseldi. Mart ayında kilosu 4 lira olan kıskanın kilosu, talebin fazla olması nedeniyle 10 liraya kadar çıktı.

KAYNAK (http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=303742&ref=top100)