PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rasyon Hazırlama

Mr.Muhendis
16.07.2009, 17:58
Besleme programının önemi

Hayvancılığın başarılı şekilde gerçekleştirilmesinde iyi bir bakım, yönetim, uygun hayvan seçimi ve barınak gibi faktörler de önemli rol oynamasına rağmen kărlılığı etkileyen faktörlerin başında iyi bir besleme programı uygulanması gelmektedir

Çünkü giderlerinin % 40 – 70 gibi büyük bir kısmını besleme giderleri oluşturmaktadır.
Bu giderler besleme programları iyileştikçe azalmakta, kötüleştikçe artmaktadır

Rasyon
Hayvanların bir günde tüketebileceği yem kuru maddesi içerisinde, hayvanın ihtiyaç duyacağı yaşama ve verim payı besin maddelerini karşılayacak şekilde hayvan besleme bilimine uygun olarak düzenlenmelidir
Rasyon, hayvanlara günlük besin maddeleri ve enerji gereksinmelerini karşılamak üzere bir günde verilen yemdir (3).

herhangi bir verimi olmayan, vücut yapısı değişmeyen (kilo artışı olmayan) ve iş yapmayan bir hayvana yalnızca yaşam fonksiyonlarını (solunum, sindirim faaliyetleri, kan dolaşımı vb) sürdürebilmesi için verilen 24 saatlik yeme yaşama payı rasyonu denir

Hayvansal verimlerin ( et, süt, yapagı) elde edilebilmesi için yaşama payı rasyonuna eklenerek hayvanlara verilen 24 saatlik yem miktarına verim payı rasyonu denir

Hayvan besleme temel amaç, canlının türü, ırkı, cinsi, yaşı, verimi vb. gibi hususlar göz önünde tutularak, yaşama ve verim paylarını karşılayacak en uygun rasyonu düzenlemektir

Canlının yaşamını devam ettirebilmesi, çoğalması, ve üretimde bulunabilmesi için, karbonhidrat, protein yağ, vitamin, mineral gibi besin maddelerine gereksinim vardır

Gereksinimleri belirleyen başlıca faktörler ise şunlardır

1)Vücut ağırlığı (canlı ağırlık)
2) Süt verimi
3) Sütün yağ oranı
4) Laktasyon dönemi
5) Laktasyon sayısı (24-26 aylık yaşta ilk doğumunu yapmış olanların büyümeleri devam etmektedir).

Laktasyondaki ineklerin rasyonlarının doğru dengelenebilmesi ve rasyonun yeterliliğinin takibi için hayvanların canlı ağırlıklarının bilinmesi ve izlenmesi gerekir.

Yaşama payı, besin maddeleri ve enerji gereksinimleri canlı ağırlığa göre önemli farklılıklar gösterir.

İneklerin canlı ağırlıklarının saptanması için her zaman uygun tartım cihazı bulunmayabilir.
Bu durumda elastik olmayan bir mezura ile şekil deki gibi göğüs çevresi uzunluğu ölçülür, tablo 3'teki değerler dikkate alınarak hayvanın ağırlığı belirlenir

Trabzonlu
16.01.2021, 22:00
Arkadaşlar benim için tek sıkıntılı ders olan Rasyon hazırlama dersimin final sınavı var. 500kg ağırlıkta ki Süt ineği ve 242 kg C.A da ki tosunun besi yemi için rasyon hazırlamamız isteniyor. Gerçekten benim için çok sıkıntılı ve karışık ders. Soruların çözümü için Bana yardımcı olabilcek olan var mı ?

Zooteknist
18.01.2021, 15:21
Arkadaşlar benim için tek sıkıntılı ders olan Rasyon hazırlama dersimin final sınavı var. 500kg ağırlıkta ki Süt ineği ve 242 kg C.A da ki tosunun besi yemi için rasyon hazırlamamız isteniyor. Gerçekten benim için çok sıkıntılı ve karışık ders. Soruların çözümü için Bana yardımcı olabilcek olan var mı ?

Merhabalar;

Süt ineği rasyonu için; ineğin günlük süt verimi, gebelik durumu, laktasyon dönemi vb. bilgiler verilirse daha sağlıklı rasyon hazırlanır. Besi sığırı için de besi bitirme süresi, besi sonu canlı ağırlık vb. bilgiler olmadan sağlıklı bir rasyon hazırlanamaz. Ayrıca rasyonda verilecek kaba ve kesif yemlerin hangileri olduğunu belirtirseniz daha sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz. :good: Rasyon dersinde hocalar yemlerin besin madde içeriklerini de verirler, onlara göre rasyon hazırlanır.

Trabzonlu
24.01.2021, 13:55
Bir besi işletmesinde 242 kg canlı ağırlığındaki bir tosun günde ……… gram canlı ağırlık artışı ile
……… kg canlı ağırlığa ulaşıncaya kadar besiye alınmak isteniyor.
a. Bu tosunun besin madde ihtiyaçlarını ilgili formüller ile bulunuz.
b. Bu tosun için bir rasyon hazırlayınız.