PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocukların Meyve Bahçeleri Projesi

Livadi
26.04.2010, 16:39
http://www.yenilikleronline.com/wp-content/uploads/2009/06/poster33x48cm.jpg

Cappy, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Merkezi (akçam) ve Milli Eğitim Bakanlığı İş Birliğinde Geliştirilen 'Çocukların Meyve Bahçeleri' Projesi İzmir'de 10 İlköğretim Okulunda Uygulanmaya Başlandı

Cappy, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Merkezi (AKÇAM) ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde geliştirilen 'Çocukların Meyve Bahçeleri' projesi İzmir'de 10 ilköğretim okulunda uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında Buca Cengiz Sani İlköğretim Okulunun bahçesi, öğrencilerin de katılımı ile meyve bahçesine dönüştürüldü.

Okulda düzenlenen törende İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, 7 ilde 70 ilköğretim okulunda meyve bahçeleri kurulmasını sağlayacak projenin, çocuklara ağaç sevgisini aşılayacağını söyledi.

Çocukların doğayla iç içe büyümelerini, fidanların dikiminden, bakımına ve meyve alana dek tüm gelişim sürecine kadar tanıklık etmelerinin, kendi elleriyle diktikleri ağaçların meyvelerinden yemelerinin önemine işaret eden Üye, 'Her yıl Kıbrıs adası kadar toprağımız denize dökülüyor. Her bir ağaç, dikildiği toprakta vatan nöbeti tutuyor. O nedenle sizler diktiğiniz ağaçlara çok iyi bakmalısınız' dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Sait Topoğlu da öğrencilerin proje sayesinde diktikleri fidanların büyüdüğünü görmenin, elleriyle meyvelerini yemenin mutluluğunu yaşayacaklarını dile getirdi.

İzmir'in projenin uygulandığı 7 şanslı kentlerden biri olduğunu belirten Topoğlu, 'Çocuklara ağaç sevgisini vermek eğitimin en önemli parçasıdır. Bu öğrencilerimiz de bu ağaçları dikmekle kalmayıp onları korumasını da öğrenecekler' diye konuştu.

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız ise miniklerin dikeceği ağaçlarla birlikte büyüyeceklerini, yıllar sonra buraya geldiklerinde arkadaşlarına, çocuklarına, yakınlarına meyve ağaçlarını gösterip, 'O meyve ağacını ben diktim' demenin mutluluğunu yaşayacaklarını ifade etti.

Konuşmalarının ardından önceden hazırlanan alanda Üye, Topoğlu, Yıldız, Coca Cola Kurumsal İletişim Uzmanı Gülter Köker ve Okul Müdürü Figen Altürk, öğrencilerle birlikte fidan dikti.

İzmir'de 10 ilköğretim okulunda toplam 3 bin 515 metrekarelik alanı meyve bahçesine dönüştüren proje kapsamında kayısı, mandalina, portakal, zeytin, vişne, ayva, erik, armut, elma, şeftali ve nar olmak üzere 551 adet fidan dikildi.