PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antalya Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Alt Yapı Durumu

Mr.Muhendis
28.03.2009, 15:42
Fakültemizde eğitim-öğretime üç binada devam edilmektedir. Binalarda; 11 adet derslik, 3 adet toplantı salonu, 2 adet çizim salonu, 1 adet öğrenci internet odası ve 23 adet laboratuvar bulunmaktadır. Dersliklerin tamamında ve toplantı salonlarında projeksiyon ve internet bağlantıları mevcuttur.
Ziraat Fakültesi’nde araştırma, uygulama, analiz, deney vb. hizmetlerin yapıldığı farklı laboratuvarlar bulunmaktadır. Bunlar; biyoteknoloji ve moleküler biyoloji, derim sonrası fizyolojisi, pomoloji ve sitoloji, fitopatoloji, entomoloji, süt teknolojisi, gıda teknolojisi, toprak ve bitki besleme, zootekni ve hayvan besleme laboratuvarlarıdır. Bu laboratuvarlarda, eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama çalışmalarının yanısıra, bölgedeki tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörlerinin gereksinimlerine yönelik hizmetler de verilmektedir.
Fakültemizin, Kampüs ve Aksu olmak üzere iki araştırma-uygulama çiftliği bulunmaktadır. Kampüs Çiftliği, açık ve kapalı üretim mekanları, hayvancılık üniteleri (büyükbaş, kanatlılar ve arıcılık) ve atölyelerden oluşmaktadır. Burada, 5 dekar cam sera (sebze), 5 dekar plastik sera (bağ, muz, yenidünya) ve 70 dekar tarla bitkileri deneme arazisi bulunmaktadır. Bunlara ilaveten 50 başlık süt sığırcılığı tesisi tamamlanmış olup 2007 yılı içerisinde faaliyete geçmiştir. Ayrıca, günlük 1.5 ton kapasiteli süt işleme tesisi bulunmaktadır. Fakültenin araştırma ve uygulamalarının büyük bölümü bu çiftlikte gerçekleştirilmektedir.
Aksu Çiftliği ise Antalya şehir merkezine 20 km. uzaklıktaki Aksu beldesinde yer almaktadır. Toplam 1300 dekar büyüklüğünde olan bu çiftlikte buğday, mısır, yem bitkileri tarımı ile meyvecilik yapılmaktadır. Sürdürülebilir entegre tarım projemizin bir alt projesi olarak, 2006 yılında damla sulama altyapısı ile birlikte 110 dekar meyve bahçesi tesis edilmiştir. Bu proje ile meyvecilikte modern ve sürdürülebilir tarım tekniklerinin öğrencilerimize öğretilmesi, bölge üreticilerine yeni gelişmelerin tanıtılması amaçlanmaktadır.
SÜRDÜRÜLEBİLİR ENTEGRE TARIM PROJESİ

Sürdürülebilir entegre tarım çalışmalarımız 2005 yılından itibaren devam etmektedir. Bu önemli projeyle, fakültemizdeki farklı disiplinlerin birlikte çalışarak üretimdeki sürdürülebilir döngüyü sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu döngü aşağıdaki gibi olmaktadır:

Yem bitkileri ve silajlık mısır üretimi yapılarak Sığırcılık İşletmesi’nin kaba yem ve silaj gereksinimi karşılanmakta,
Sığırcılık işletmesinden elde edilen süt Süt İşleme Tesisi’ne sevk edilerek; yoğurt, ayran, tereyağ, dondurma, kefir vb. ürünlere işlenmekte,
Sığırcılık İşletmesi’nde biriken hayvansal atık Biyogaz Tesisi’nde biyoenerjiye dönüştürülerek kışın seralarda ısıtma amacıyla yararlanılacaktır. Bu süreç sonucunda elde edilen kompost ise organik sebze ve meyve üretiminde gübre olarak kullanılacaktır.

Bu entegre proje ile:

Fakültemiz öğrencilerine, üretimin her aşamasında uygulama yapma olanağı sağlanmış olacak ve son yıllarda gündemde olan entegre üretim, sürdürülebilir tarım, gıda güvenliği gibi konular uygulama yaparak öğretilecektir.
Öğretim elemanlarımızın özellikle disiplinler arası araştırmalarını yürütebilmeleri için gerekli ortamlar sağlanmış olacaktır.
Bu proje, entegre ve sürdürülebilir üretim konularında yeterince bilgi sahibi olmayan bölge üreticileri ve yatırımcıları için örnek teşkil edecektir.
Öncelikle üniversitemiz personeline ve kafeteryalarına doğal ve sağlıklı ürünler sunma olanağına kavuşulacaktır.

http://www.akdeniz.edu.tr/ziraat/tr/tn-altyapi_clip_image001.gif
SIĞIRCILIK İŞLETMESİ

Ziraat Fakültesi sürdürülebilir entegre tarım projesinin ana unsurlarından biri olan ve üniversitemiz Döner Sermaye İşletmesi ile Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetim Birimi tarafından desteklenen sığırcılık tesisi 2007 yılında faaliyete geçmiştir.
Tesis edilen ahır, tüm sürüyü tek çatı altında barındıracak şekilde planlanmış olup tam kapasiteye ulaşıldığında sığır varlığı 50 başı inek olmak üzere toplam 130 baş olacaktır. Kapalı alanı 1200 m2 olan tesiste ayrı bir sağım odası, süt odası, yem deposu ve 2 adet büro bulunmaktadır. Ayrıca, 2 adet silaj çukuru, kuru ot depolamak için 1 adet sundurma ve işçi ailesinin yaşayabilmesi için bir de lojman bulunmaktadır.
Süt tamamen sağlık koşullarda, otomatik sağım makinaları ile el değmeden sağılmakta ve süt odasında bulunan soğutucu süt tankına alınmaktadır. Burada hijyenik koşullarda dinlendirilen süt, işlenmek üzere süt işletmesine taşınmaktadır. İlk yıl 150 ton/yıl olan süt miktarının beşinci yılda yaklaşık 270 ton/yıl olacağı tahmin edilmektedir.

SÜT İŞLEME TESİSİ

Gıda Mühendisliği Bölümü denetiminde ve bir uzman gıda mühendisi sorumluluğunda, tamamen doğal ve sağlıklı bir üretim yapılmaktadır. Halen yoğurt, ayran ve dondurma üretimi yapılmakla birlikte, yakın gelecekte tereyağı, kefir ve probiyotik süt ürünleri üretimine de başlanacaktır. Tesisimizdeki üretimle ilgili olarak 27.11.2006 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Gıda Sicil Belgesi alınmıştır.
Tesis günlük 1,5 ton süt işleme kapasitesinde olup; yıllık 260 ton süt işlenerek 130 ton yoğurt, 200.000 adet kutu ayran üretilmektedir. Bu tesiste, Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri uygulama ve staj yapabilmekte, ilgili öğretim elemanları araştırmalarını yürütebilmekte ve üniversitemiz personeli ile öğrencilerine doğal ve sağlıklı ürünler sunulmaktadır.
AKSU ÇİFTLİĞİ EKOLOJİK MEYVE ÜRETİMİ

Sürdürülebilir entegre tarım projemizin bir alt projesi olarak Aksu Çiftliği’nde, 2006 yılı Mart-Nisan aylarında damla sulama altyapısı ile birlikte 110 dekar (4300 adet) meyve bahçesi tesis edilmiştir. Meyve bahçesinde, bölgemiz için önemli olan portakal, mandarin, greyfut, nar, zeytin, incir ile birlikte şeftali, nektarin, erik ve kayısı bulunmaktadır. Bu proje ile meyvecilikte modern ve sürdürülebilir tarım tekniklerinin öğrencilerimize öğretilmesi, bölge üreticilerine yeni gelişmelerin tanıtılması ve üniversitemiz personeline kaliteli ve sağlıklı ürünlerin sağlanması amaçlanmaktadır.