PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tanıtımı

Mr.Muhendis
21.06.2009, 10:58
En son tarım teknolojilerinin öğretildiği Ziraat Fakültemiz Tokat’ta 1982 yılında açılmış ve 1983 yılından bugüne kadar tarımsal öğretimine devam etmektedir. Şu anda Fakültemiz bünyesinde; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Tarla Bitkileri, Tarım Ekonomisi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Su ürünleri Mühendisliği ve Zootekni Bölümü olmak üzere 8 bölümde öğretim devam etmektedir.

Fakültemizde 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında öğrenime devam eden lisans düzeyinde 937, Yüksek lisans düzeyinde 543, doktora düzeyinde 82 olmak üzere, 1562 güncel öğrenci sayımız bulunmaktadır. Fakültemizden şu ana kadar lisans düzeyinde 5700, lisansüstü düzeyde 590 öğrenci olmak üzere toplam da 6290 civarında öğrenci mezun olmuştur.

Fakültemizde 34 Profesör, 11 Doçent, 22 Yardımcı Doçent, 26 Araştırma görevlisi ve 4 Öğretim Görevlisi olmak toplam 96 akademik personel bulunmaktadır. Tarımsal uygulama alanlarında ve uygulama labarotuvarlarında, akademik personelimizin özverili çalışmaları sonucunda çok sayıda; AB, DPT, TÜBİTAK ve SANTEZ projeleri tamamlanmıştır ve bir kısmı da devam etmektedir. Fakültemizde yapılan bu projeler yanında ürün tescili ve patent konusunda da çalışmalar bulunmaktadır.