PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi bölümü seçmeliyim ?

ayser
16.04.2010, 21:03
iyi günler ben şu anda ziraat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 3. sınıfta bölüm seçimi yapmam gerekiyor. benim kafamda iki bölüm var. bitki koruma veya bahçe bitkileri. ortalamam ikisine de yetiyor ancak ben bu iki bölüm arasında gidip geliyorum bir karar vermiş değilim. hangi sektör türkiye koşullarında daha ön planda? şimdiden teşekkürler..

Livadi
16.04.2010, 21:12
Sorunuz 'Ders Notu İstekleri'nden buraya alındı.Konunuzu bu şekilde daha iyi takip edebilirsiniz.
Hakkınızda hayırlısı olsun.Kolaylıklar dilerim.

13UR4K
16.04.2010, 21:21
latince ezberliyebilirim böceklerden korkmam diyorsan git korumaya ama bahçede ii dir tek yanı amele gibi çalısırsın. ben bahçeciyim ameleden tek farkım o para alıyor ben almıyorum. bk ii dir ama latince ezber falan zordur bizim bölümdede araziden ii verim alırsan güzel para alırsın :)

organik memo
16.04.2010, 21:37
ben bitki koruma bölümünü seçerim en azından daha zevkli daha ilgi çekici ve daha güzel bir bölüm benim görüşümce ama yine de sen bilirsin ben şahsen o bölümü seçeceğim

ordini
16.04.2010, 22:32
benm ortalamam da hepsi için yetiyo ama ben latince den nefret ettiğim için sulama seçicem.. aynı zmanda da çok seviyorum.. inşallah düşündüğümden fazla zorlamaz

Mr.Muhendis
17.04.2010, 11:23
Ben Tarlacı olduğum için bölümlerin detayını pek bilmiyorum. Bölümlerde okuyan arkadaşlarımız daha fazla yardımcı olacaktır. Fikrimi söylecek olursam;

Bitki Koruma Bölümü, Bahçe Bitkilerine göre daha fazla Latince ağırlıklıdır. Bence detayı da daha fazladır. Örneğin, böceklerin her şeyini incelerler, bütün yapısına bakarlar. Böcek incelemekle bitkileri incelemek çok farklıdır. Bu sebeple biraz daha zordur.

Eğer sırf şu ilaç bayiliği olayı için seçecekseniz ben seçmeyin derim. Sadece o düşünülerek tercih yapılmaz, yapılmamalı da.

Hangisini seçerseniz seçin okul ve meslek hayatınızda başarılar diliyorum.

Ekleme: Sanırım yazım biraz yanlış anlaşılmış. İlaç bayiliğini sadece BKB mezunları açar diye bir şey yok. Ancak toplumda böyleymiş gibi sanılıyor ve çoğu arkadaş bu sebeple BKB 'yi seçiyor. Yukardaki metinde bu yüzden o cümleyi sarfettim.

ordini
17.04.2010, 13:55
Ben Tarlacı olduğum için bölümlerin detayını pek bilmiyorum. Bölümlerde okuyan arkadaşlarımız daha fazla yardımcı olacaktır. Fikrimi söylecek olursam;

Bitki Koruma Bölümü, Bahçe Bitkilerine göre daha fazla Latince ağırlıklıdır. Bence detayı da daha fazladır. Örneğin, böceklerin her şeyini incelerler, bütün yapısına bakarlar. Böcek incelemekle bitkileri incelemek çok farklıdır. Bu sebeple biraz daha zordur.

Eğer sırf şu ilaç bayiliği olayı için seçecekseniz ben seçmeyin derim. Sadece o düşünülerek tercih yapılmaz, yapılmamalı da.

Hangisini seçerseniz seçin okul ve meslek hayatınızda başarılar diliyorum.

Ekleme: Sanırım yazım biraz yanlış anlaşılmış. İlaç bayiliğini sadece BKB mezunları açar diye bir şey yok. Ancak toplumda böyleymiş gibi sanılıyor ve çoğu arkadaş bu sebeple BKB 'yi seçiyor. Yukardaki metinde bu yüzden o cümleyi sarfettim.

hangi bölümü bitirirsen bitir ilaç dükkanı açabiliyo muyz

Mr.Muhendis
17.04.2010, 14:11

Zirai mücadele bayiilik ve toptancılık sınavının yürütmesi durduruldu (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-mucadele-bayiilik-ve-toptancilik-sinavinin-yurutmesi-durduruldu-t2382.html)

Burda biraz bilgi mevcut.

ayser
17.04.2010, 18:08
iyi günler. sorumu cevaplayan bütün arkadaşlara tesekkür ederim. organik tarım falan çok popüler bu yüzden iş sahası daha iyi gibi geliyor ama ben iş sahalarını tam olarak bilmiyorum bununla ilgilide yorum yaparsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

ayser
17.04.2010, 18:13
daha doğrusu şöyle bir soru sorsam daha iyi olacak. ben 2 yıllık peyzajı bitirdim. bu ikinci ünniversitem. dgs ile gelmedim yeniden sınava girdim.evet şimdi bitki koruma mı yoksa bahçe bitkileri mi bana daha yatkın. teşekkürler

foreverTYS
17.04.2010, 19:44
iyi günler ben şu anda ziraat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 3. sınıfta bölüm seçimi yapmam gerekiyor. benim kafamda iki bölüm var. bitki koruma veya bahçe bitkileri. ortalamam ikisine de yetiyor ancak ben bu iki bölüm arasında gidip geliyorum bir karar vermiş değilim. hangi sektör türkiye koşullarında daha ön planda? şimdiden teşekkürler..

ayser ilk olarak mesleğe hoş geldin ziraatci aç kalmaz her bölümün kendine göre avantaj ve dezavantajı var. genel olarak bitki koruma bölümü ilaç işleriyle uğraşır. bahçe bitkileri ise yetiştiricilik üzerine eğitim görüyor. diğer bölümler hakkında bilgi vermiyorum ikisi arasında kaldım demişsin. ilaç bayisini sınava girip geçer not aldıktan sonra alabiliyorsun. iki yılık peyzaj okumuşsun en çok bahçe bitkileriyle ilişkin var ama derim ki bitki korumayı seçersen daha iyi olabilir. ezber bölümüdür ikisi de ama bitki korumada çok fazla latince mevcut bahçeye oranla.

foreverTYS
17.04.2010, 19:45
benm ortalamam da hepsi için yetiyo ama ben latince den nefret ettiğim için sulama seçicem.. aynı zmanda da çok seviyorum.. inşallah düşündüğümden fazla zorlamaz

işte meslektaş süper forever tys

13UR4K
17.04.2010, 23:28
ayser peyzaj a en yakın bahçe bitkileri cünkü süs bitkileri yetiştiriciligi falan dersleri görüyorsun o yüzden.Gelelim organik taarım işine. o iş biraz karışık moda gibi görünsede su an türkiye de pek yaygın degil. ama sanki öyleymiş gösteriliyor. cok masraflı iş ve ayrıca onun sertifikasını alacaksın da adamlar her gün gelip ürünlerini tek tek kontrol edip hic ilaç bulmayacak falan zahmetli ve masraflı iş biz su an dersini alıyoruz.

ayser
17.04.2010, 23:57
hepinize yorumlarınız için tesekkür ederim.

organik memo
24.05.2010, 17:04
ben organik tarım bölümünü okuyorum ve hem gayet zevkli hem de iyi bir iş, iyi bir geliri de bulunmaktadır. sizin konuya gelince bitki koruma genellikle kişinin zevk işine kaçıyor yani o işi zevkli bulduğu için yapıyor. fakat tarla bitkileri veya bahçe bitkileri bölümü genellikle yapılacak bir iş uğraşılacak bir zaman harcaması ya da para kazanılacak iyi bir bölümdür ki bitki koruma diğer bölümlere göre biraz daha zorlanabileceğiniz bir bölüm. buna göre tercih sizindir. elbette en doğru kararı sizler verebilirsiniz. tüm hayatınızda doğru adım atabilme ve mutlu olma dileğiyle...

kronox55
16.11.2010, 20:51
ben organik tarım bölümünü okuyorum ve hem gayet zevkli hem de iyi bir iş, iyi bir geliri de bulunmaktadır. sizin konuya gelince bitki koruma genellikle kişinin zevk işine kaçıyor yani o işi zevkli bulduğu için yapıyor. fakat tarla bitkileri veya bahçe bitkileri bölümü genellikle yapılacak bir iş uğraşılacak bir zaman harcaması ya da para kazanılacak iyi bir bölümdür ki bitki koruma diğer bölümlere göre biraz daha zorlanabileceğiniz bir bölüm. buna göre tercih sizindir. elbette en doğru kararı sizler verebilirsiniz. tüm hayatınızda doğru adım atabilme ve mutlu olma dileğiyle...

Sevgili arkadaşım ben bitki koruma öğrencisiyim.Fakat bu bölümü seçerken alacağım zevki hiç hesaba katmadım. Diğer bölümlere oranla popülerliği hat safhada olduğu için tercihimi bu bölümden yana kullandım.

Evet bölümümüz çok zordur. Böceklerin iç organlarına kadar kurcalarız. Ama böcekler bu bölümün sadece bir alt dalı.Genel olarak kültür bitkilerindeki verim kaybını azaltma ve dayanıklılığı artırmak için kültürel,biyolojik ve kimyasal mücadeleyle ilgilidir.

İş sahaları da tahmin edemeyeceğin kadar geniştir Ayser Hanım. Ziraatte hiç bir bölümden mezun olduğunda işsiz kalamayacağın gibi bu bölümden mezun olduktan sonra bir iş bulamaman imkansıza yakındır. Tabi boş gelip boş gitmemek lazım :)

sonkez3312
11.02.2014, 16:51
Arkadaşlar benim okumayı düşündüğüm Ziraat Mühendisliği idi ama bölümlere ayrılmış Tavsiye ettiğiniz bölüm nedir ve bide zirai ilaç tohum vb satabilmek için hangi bölümü okumalıım

Mr.Muhendis
11.02.2014, 17:09
Arkadaşlar benim okumayı düşündüğüm Ziraat Mühendisliği idi ama bölümlere ayrılmış Tavsiye ettiğiniz bölüm nedir ve bide zirai ilaç tohum vb satabilmek için hangi bölümü okumalıım

ziraat mühendisliği bölümlerini kısaca tanıtır mısınız? (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisligi-bolumlerini-kisaca-tanitir-misiniz-t8296.html)

sonkez3312
11.02.2014, 17:12

net bir cevabı yokmudur hiçbir yerde bulamadım da zirai ilaçlar ve tohum satabilmek için hangi bölümü okumalıyız!!!:img-bye2:

Mr.Muhendis
11.02.2014, 23:21
net bir cevabı yokmudur hiçbir yerde bulamadım da zirai ilaçlar ve tohum satabilmek için hangi bölümü okumalıyız!!!:img-bye2:

Bir üstteki bağlantıda yer alan bölümlerin hepsi mevcut düzenlemeye göre dediklerinizi yapabiliyor.