PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kavak Ağaçlarını Neden Keserler

Livadi
14.04.2010, 09:43
KAVAK AĞAÇLARINI NEDEN KESERLER

Atalarımız " Bir deli bir kuyuya taş atar kırk akıllı çıkaramaz" demişler. Bugünkü yazımız o cinsten bir yazı.

Hafta sonu bir günlüğüne Kırşehir ve İlçesi Mucur'a gittim. Mucur girişindeki Yolboyu dinlenme tesisinde aziz dostum Hacıbektaş Milli Eğitim Şube Müdürü, aslen Mucurlu olan Adem Öztürk bey karşıladı. Mucur ve Kırşehire en son beş sene önce gelmiştim. Beş senede bu iki şehirde de gözle görülür değişiklik olmuş .Sıra sıra kavak ağaçları neredeyse yok olmuş.

* - Aziz dostum ne oldu bu ağaçlara, hepsi yok olmuş. Adem bey...
* - Polenleri alerji yapıyormuş , vatandaşa kestiriyorlar.

Evet aslı olmayan uyduruk söz yüzünden sadece burada değil ülke genelinde her il ve ilçede bu katliam yapılıyor.

Oysa Üzerinde durulması gereken, polen alerjisinin sebebinin sadece kavaklar olmadığıdır. Çünkü, bugün doğal olarak Türkiye'de yetişen veya ithal edilerek belediyeler tarafından şehirlerimizin yeşillendirilmesi için kullanılan birçok ağaç türü de tüm bitkilerle birlikte alerjik potansiyele sahiptir.

Örneğin, çok sayıda türü şehir ağaçlandırmalarında kullanılan Akçaağaçların bütün türlerinin potansiyel alerjik oldukları ve özellikle şehir içlerinde en çok kullanılan Dişbudak ve Yapraklı Akça ağacın (Negundo Akçaağacı) en alerjik türler olduğu bilinmektedir

1. Kavak polenleri nadiren alerjiye neden olur.

2. Kavak polenleri, tüm ağaç polenleri içinde çok az bir oranı oluşturur.

3. Kavak polenleri bölge ve iklime göre değişmekle birlikte, genellikle Mart ayının son 2 haftası ile Nisan ayının ilk haftasının sonuna kadar olan kısa bir dönemde bulunur.

4. Kavakların yaydığı pamukçuklar polen değil, dişi kavakların tohumlarını uzaklara taşıyan paraşütlerdir.

5. Kavak pamukçuklarının havada yoğun olduğu dönemde, aynı zamanda diğer ağaç ve ot polenleri de yoğundur. Ama polenler gözle görülemediği için, kavak pamukçukları sorumlu tutuluverir.

Ayrıca bundan iki yıl önce Hacettepe Üniversitesi Erişkin Alerji Ünitesi'nden Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, ‘Kavak polenleri gerçek polen değil, gerçek polenler çimen polenleri çalı polenleridir. Kavak ağaçları alerji yapmaz, havada uçan pamukçukların polen olduğu görüşü gerçeği yansıtmıyor' demişti.

Bir zamanlar Anadolu'nun birçok köyünde çocuklar doğduğunda çeyizlik olarak kavak ağacı dikilirmiş. Çocuk büyüdükçe kavaklarda büyür, evlilik çağına geldiğinde ise kavaklar da kesilebilecek yaşa gelirmiş.

Böylece evlenme çağına giren gençler evlendirilecekleri zaman bu kavaklar kesilir, elde edilen gelirle de çeyizi alınır veya askerden geldiğinde iş kurma sermayesi hazır olurmuş.

Kavak odunu yumuşak, kolay işlenen,kolay çivilenen veya dikilen, beyaz renkli, kokusuz ve kuru iken çok hafif bir odundur.Bu özellikleri ile kavak odununun en önemli kullanma ve tüketim alanları ; kontrplak, kibrit, ambalaj, yükleme paleti, kaplama, inşaat, odun hamuru, lif ve yonga sanayi, ayakkabı kalıbı, kundura ökçeleriyle, kalıp ve protez endüstrileridir.

Yine Kavak ağaçları orman üzerinde kesim baskısını azaltan en önemli ağaç çeşididir. Dikimden 10-15 yıl sonra kesime gelen , 1 m3' ü yaklaşık 600-700 kg gelen bu ağaç çiftçilerde iyi bir getiri kapısıdır.

Kavak ayni zamanda Tarım alanlarında olduğu gibi yerleşim merkezlerinde de ; su -rüzgar erozyonuna, sel taşkınlarına karşı güvenli bir sigortadır. Hiçbir ağacın olmadığı bölgelerde gölge ağacı olarak kavaklar hayvancılıkta büyük önem taşırlar.

Bu kadar faydası olan bir ağacın yanlış bir duyum üzerine ülke genelinde kesime tabi tutulması ve işin ehli olan meslektaşlarımızın seyirci kalması anlaşılır gibi değil.

Korkmaz MERT
Ziraat Mühendisi