PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En Kaliteli Silajlık Bitkiler Hangileridir?

ismailyimsek
26.03.2010, 16:30
50-70 başlık büyükbaş besi çiftliği kurmak istiyorum. 40 dönümlük alana mısır ekip silaj yapmak mantıklı olur mu? 2. ürün olarak ne ekmemi önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Zooteknist
29.03.2010, 21:45
Sayın İsmail Bey;
Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Mısır silaj için en uygun bitkidir. Mısır içerik bakımından karbonhidratca zengindir, silolanması sırasında silajda istediğimiz laktik asit bakterilerini daha fazla üretir ve silajı kolay yapılan bitkilerdendir. Aynı zaman da silajlık mısırı büyükbaş ruminantlar severek tüketir ve süt yapımında etkilidir. Öncelikle mısır öneririz. İkinci olarak da tritikale, buğday, çavdar ekip silajı yapabilirsiniz.. Yonca, fiğ, korunga gibi baklagil yemlerini kurutarak vermenizi öneririz.

fatih demirt
02.10.2010, 01:11
fatih demirt´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,ben büyükbaş et ve süt besiciliği yapmayı düşünüyorum ve bu konuda bilgi edinmek istiyorum. Özelliklede hem et hemde süt hayvanlarının beslenmesini,bakımı gibi konuları detaylarıyla öğrenmek istiyorum.Bu konuyu doğru yerdemi arıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

Zooteknist
03.10.2010, 12:15
fatih demirt´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,ben büyükbaş et ve süt besiciliği yapmayı düşünüyorum ve bu konuda bilgi edinmek istiyorum. Özelliklede hem et hemde süt hayvanlarının beslenmesini,bakımı gibi konuları detaylarıyla öğrenmek istiyorum.Bu konuyu doğru yerdemi arıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

Forumumuza Hoşgeldiniz...

Büyükbaş yetiştiriciliği için forumdaki Zootekni Bölümüne (http://www.ziraatciyiz.biz/zootekni-f38.html) bakınız. Burda
Et besiciliği,
Süt Sığırlarının Beslenmesi,
Buzağı ve Danaların Beslenmesi,
Sığır Hastalıkları ve Korunma Yolları,
Resimli Silaj Yapımı,
Besicilik Kuralları,
Et - Süt ve Kombine Sığır Irkları ve
Yetiştiricilikle ilgili pekçok bilgiye ulaşabileceksiniz... :a025: