PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversitelere türbanla girilebilmeli mi?

erdiucar
05.04.2010, 21:12
Sizce üniversitelere türbanla girilebilmeli mi?

ordini
14.04.2010, 11:28
sadece türban olarak kısıtlamak bana ilk günden beri saçma gelmekte... bence bütün dini simgeler üniversitenn dışında bırakılmalı.. bide şu yönü var olayın... Türkiye'de şu anda türban kesinlikle bir simge durumunda... bu sebepten 2. şıktan yana oy kullandım...

Livadi
14.04.2010, 12:49
Çok haklısınız bende 2.seceneğe oy vermiştim ama yorum yapamamıştım.İş inada bindi ve simgeleşti maalesef..

Şahsen kafam çok karışık bu konuda...
Geçmişte hep mi açıktı bu memleketin başı
Zübeyde anne,Nene Hatun...nenlerimiz annelerimiz,
Erkeği ayrı kadını ayrı kapadı kafasını..
Şapka devrimi oldu batının fötr şapkasını kabul ettik. Fes için direnenlerden 50 kişiyi idam ettik.
Ne çok medeniyet,mezhep, gelenek görenek barındırdı bu topraklar amaa....

Şimdilerde başörtüsünden korkan, başörtülü kızların üniversiteye başlamasıyla iranlaşacağımızdan ve şeriatın geleceğinden korkan şizofren insanlara dönüştük.

Demokrasi diyorsak demokratiklik diyorsak herkes eşit olmalı..

Okullara mini etek,öğrenciye yakışmayan kılık kıyafette gelenlere kimsenin birşey dediği yok..

Madem öyle mezuniyet törenlerinde amerikan geleneği olan kep takma ve kepi atma da kaldırılmalı.

Bırakın kim ne takarsa taksın da denilse içinden çıkılamayan bir karmaşa olur.
Yasak konsa bölücülük olur...e o kız çocuğuda şartları dahilinde okumak istiyor.

Geçenlerde ermeni bir vatandaşın başörtüsü konusuna nasıl baktığına dair bir yazı okumuştum.Ne kadar da haklı olduğunu GÖRÜN. (http://feelozof.wordpress.com/2008/12/17/bir-ermeninin-gozunden-basortusu-meselesi/)

erdiucar
15.04.2010, 01:19
Benimde fikirlerim aynı sizlerle.

organik memo
23.10.2010, 01:06
Benim görüşüme göre kişi sırf dini bir simge olan herhangi birşey için eğitimden uzak kalmamalı. Sonuçta herkesin okumaya ihtiyacı vardır. Kalkıp bunu çeştli sebepler ile engellemek iyi olmasa gerek. Fakat şu var ki dini inancını yaşayan kimse bunu çeşitli yollar ile sabote etmemeli ve çeşitli propagandalarla bunu yanlış bir şekilde ifade etmemeli ve savunmamalıdır. Bu tür durumlara ben de karşıyım. Aksine diğer durumlarda bir sorun olabileceğine inanmıyorum. Ayrıca herkesin kararına saygım sonsuzdur.

plt356
30.10.2010, 15:35
sonuna kadar her yere girmeli nerde kaldı o özgurluk söylemleriniz başka zaman olsa şu ülkede şöyle özgur bizler özgur değiliz dersiniz ama şimdi özgurluğe karşı hayır girmesin diyorsunuz bu ne yaman çelişki böyle arkadaşlar her istediği iman üzerine yaşara ve onu hayatına aktarmak ister

Zooteknist
30.10.2010, 20:10
Her zaman deriz 21. yüzyılda yaşıyoruz, moderniz, çağdaşız, özgürüz, saygılıyız vs.diye. Ama konu türban, başörtüsü veya dini - ahlaki konulara gelince iş değişiyor. Ne özgürlük kalıyor ne de saygı. Ben, insanların bu çağda, başörtüsü sorununu tartışmalarını ve bırak tartışmayı birbirine tahammül edememelerine inanamıyorum.
Bizim insanımız üniversitesine de türbanla girebilmeli. İnsanların tarzına karışmak ve bu durumunu engellemek sizce özgürlük mü? Asıl bunu tartışmamız gerekir.

uzman
08.11.2010, 09:16
Herkes kendi işine baksın. Yetişkin bir insan, aklını yitirmedi ise dışarıya pijamayla çıkacak kadar aptal olamaz. Yetişkin bir insana, şunu giy, bunu çıkar diyemezsiniz. Üniversitelerde şimdiye kadar bilim üretilseydi, verdiği mezunlar dahi olurdu.

Paranoyak hayaller kurarak, insanları belli bir kalıpta hapsetmenin anlamı yok. Tabiiki herkes, başarılı olabilmesi için, kimliğinde geliştirdiği inancını yaşamalı. Buna izin verilmezse ikiyüzlü ve karektersiz insanları çoğaltırsınız.:c086:

MiKRoP
27.05.2013, 21:56
Bunun sonu yok ki.Bugün türbana evet deyin bunun yarını da var.

Bizim üniversitede 2 3 tane bayan kara çarşafla geliyor.Türbanın bir yere girmesi demek tüm dini sembollerin de girmesi anlamına geliyor.Bunun devamı da var.Bugün türbanı üniversitelere verdiniz yarın kamuda isteyecekler.Yarın kamuda verdiniz ayrı mahkeme isteyecekler.

Bunun sonu yok.Şu durumda çarşaflı okusa ne olur okumasa ne olur.O tipte zaten iş bulamayacak.

organik memo
28.05.2013, 23:38
Bunun sonu yok ki.Bugün türbana evet deyin bunun yarını da var.

Bizim üniversitede 2 3 tane bayan kara çarşafla geliyor.Türbanın bir yere girmesi demek tüm dini sembollerin de girmesi anlamına geliyor.Bunun devamı da var.Bugün türbanı üniversitelere verdiniz yarın kamuda isteyecekler.Yarın kamuda verdiniz ayrı mahkeme isteyecekler.

Bunun sonu yok.Şu durumda çarşaflı okusa ne olur okumasa ne olur.O tipte zaten iş bulamayacak.

aynı fikirde olmadığımı beyan etmek isterim kardeşim :) tabi bu söylediklerimiz sadece kendi düşüncelerimiz :) yoksa bu kararları devletimiz vermektedir :) biz sadece görüş beyan ederiz. :)

MiKRoP
29.05.2013, 00:55
aynı fikirde olmadığımı beyan etmek isterim kardeşim :) tabi bu söylediklerimiz sadece kendi düşüncelerimiz :) yoksa bu kararları devletimiz vermektedir :) biz sadece görüş beyan ederiz. :)

Haklısınız ancak bu durumla karışlaşmaya başladık bile.Üniversitelerde ben de türbanlıların olmasına karşı değilim ama bunun sınırlaması olmalı bence.Herkes her türlü giriyor.Hani bilim yeri olduğu anlaşılsın.Sonuçta kamu yerine giriyoruz yani.

Ben yukarıda da oyumu Evet olarak kullandım ancak bunun sonu yok.Devamı da var.Bugün gündemde olanlan sonrası da var.Sonu da dini birliği bozacak şekilde.

Bu konular çok detaylı.Tartıştıkça tartışılır.Sadece görüş bildirmek gerekiyor ama bayağı tartışmaya gidiyor gibi.

Daha 92 lerin savcıları laikliğe aykırı gerekçesiyle yürütmeyi durururken bugün neden her yasaya onay veriyorlar orası da düşünülmeli.

Anayasa değişmeden fikirler nasıl değişiyor orası da düşündürücü.Allah sonumuzu hayırlı etsin.

organik memo
29.05.2013, 01:00
siyasetle pek ilgilenmem :) dedigin gibi; Allah sonumuzu hayreylesin insaALLAH :)

tubifex
15.08.2015, 01:06
işsizlik, terör, enflasyon gibi problemlerimiz varken bunu düşünmeye sıra gelmedi maalesef.

domatesbiber
30.09.2015, 15:58
Evet, bu konuyu bu devirde tartışmak bile gereksiz şıkkını oyladım.

organik memo
23.11.2018, 17:28
Çok haklısınız bende 2.seceneğe oy vermiştim ama yorum yapamamıştım.İş inada bindi ve simgeleşti maalesef..

Şahsen kafam çok karışık bu konuda...
Geçmişte hep mi açıktı bu memleketin başı
Zübeyde anne,Nene Hatun...nenlerimiz annelerimiz,
Erkeği ayrı kadını ayrı kapadı kafasını..
Şapka devrimi oldu batının fötr şapkasını kabul ettik. Fes için direnenlerden 50 kişiyi idam ettik.
Ne çok medeniyet,mezhep, gelenek görenek barındırdı bu topraklar amaa....

Şimdilerde başörtüsünden korkan, başörtülü kızların üniversiteye başlamasıyla iranlaşacağımızdan ve şeriatın geleceğinden korkan şizofren insanlara dönüştük.

Demokrasi diyorsak demokratiklik diyorsak herkes eşit olmalı..

Okullara mini etek,öğrenciye yakışmayan kılık kıyafette gelenlere kimsenin birşey dediği yok..

Madem öyle mezuniyet törenlerinde amerikan geleneği olan kep takma ve kepi atma da kaldırılmalı.

Bırakın kim ne takarsa taksın da denilse içinden çıkılamayan bir karmaşa olur.
Yasak konsa bölücülük olur...e o kız çocuğuda şartları dahilinde okumak istiyor.

Geçenlerde ermeni bir vatandaşın başörtüsü konusuna nasıl baktığına dair bir yazı okumuştum.Ne kadar da haklı olduğunu GÖRÜN. (http://feelozof.wordpress.com/2008/12/17/bir-ermeninin-gozunden-basortusu-meselesi/)

Mini eteklinin özgürce ve rahatça okuyabildiği bir yerde tesettürlü bir kimse de okuyabilmelidir. Bakın dikkat ederseniz örtüyü simge haline getiren türbanlı veya başörtülü demedim. Zira dinimiz türban takın veya başınızı örtün demiyor tesettüre bürünün yani tümüyle örtünün diyor müslüman kadınlara. Hakeza aynı şekil başka dinde olanlarda dini inançlarının emir ve yasaklarını rahatlıkla yerin getirebilmelidir.

Jacka12
02.03.2019, 08:29
Bakıyorum bir kişi saçma sapan yorumlarda bulunmuş , eğer mini etekli bir kız o üniversiteye girebiliyorsa bu üniversiteye çarşaflıda girer türbanlıda hani nerede özgürlük açık bir kadın girdiği zaman özgür ama çarşaflı biri girdimi özgürlük bitiyor , hani nerede kadın hakları , insan hakları hani herkes özgürce dinini yaşayabiliyordu bu ülkede ???

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DHeMLy-CHaY
05.03.2019, 10:04
Ne giydiği, neye inandığı, nasıl bir yaşamı olduğu beni ilgilendirmiyor. İnsan olsun yeterli..