PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihi

Mr.Muhendis
22.05.2009, 19:12
Tarihi Gelişim Kuruluş Tarihi

Trakya Üniversite’sine Bağlı İken;
20 Temmuz 1982 tarih 1776 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile merkezi Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Tekirdağ’da kurulmuştur.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Yürütme Kurulunun 25.12.2002 tarih ve oturumunda; 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 7/d-2, 7/e ve 7/h maddeleri uyarınca, Ziraat Fakültelerinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde Ziraat Fakültelerinde Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat Mühendisliği programları olmak üzere 3 lisans programının uygulanması ve uygulamanın 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılından itibaren başlaması yönünde alınan karar gereği, 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında Ziraat Mühendisliği programının ilk öğrencileri alınmıştır. Peyzaj Mimarlığı programı ise 2004 yılında ek kontenjanla öğrenci almıştır.

Namık Kemal Üniversitesi Kurulması Hakkındaki Kanun Metni:

Kanun No. 5467
Kabul Tarihi : 1.3.2006
Resmi Gazete yayım tarihi: 17.03.2006
Namık Kemal Üniversitesi
EK MADDE 62 - Tekirdağ'da Namık Kemal Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur. Bu üniversite;
a) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi ve Tıp Fakültesi ile Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Ziraat Fakültesi ile Çorlu Mühendislik Fakültesinden,
b) Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Sağlık Yüksekokulundan,
c) Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Meslek Yüksekokulu, Çorlu Meslek Yüksekokulu, Çerkezköy Meslek Yüksekokulu, Hayrabolu Meslek Yüksekokulu, Malkara Meslek Yüksekokulu, Marmara Ereğlisi Meslek Yüksekokulu, Muratlı Meslek Yüksekokulu, Saray Meslek Yüksekokulu ile Şarköy Meslek Yüksekokulundan,
d) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Bilimleri Enstitüsünden,
oluşur.

Kuruluş Amacı
Tekirdağ Ziraat Fakültesi, ülke tarımının gereksinimlerine ve çağdaş bilim düzeyine uygun nitelikte Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Peyzaj Mimarları yetiştirir, tarımın her dalında teknoloji üretir ve bu teknolojiyi yayma girişimlerinde bulunur. Fakültede öğretim süresi dört yıl olup öğrenciler Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Zootekni, Tarım Makinaları, Toprak, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Ekonomisi, Bitki Koruma bölümlerinden “Ziraat Mühendisi”, Gıda Mühendisliği bölümünden “Gıda Mühendisi” ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünden “ Peyzaj Mimarı” olarak mezun olurlar. Fakültemiz Bölümlerinde bulunan anabilim dallarında yüksek lisans ve doktora eğitimi de yaptırılmaktadır.