PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihçe

Mr.Muhendis
18.05.2009, 15:52
http://www2.omu.edu.tr/akademikbirimler/ziraat_fakultesi/images/bina.jpg

Tarihçe

Ziraat Fakültesi 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı kanunla kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesinin ilk üç
Fakültesinden birisidir. Ziraat Fakültesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senatosunun 16.04.1976 tarih ve 76/1 sayılı kararına dayanılarak Yükseköğretim Kurulunun 31.08.1976 tarih ve II.5/C sayılı kararı ile kurulmuştur.Ziraat Fakültesinin kuruculuğunu Atatürk Üniversitesi üstlenmiş olduğundan 1976-1977 öğretim yılında Genel Zirai Bilgiler Bölümüne 47 öğrenci alımı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi eğitim-öğretim faaliyetine Erzurum� da başlamıştır.Ziraat Fakültesi 2 Nisan 1980 tarihinde kuruluş yeri olan Samsun�a taşınarak,eğitim-öğretim faaliyetlerini Tarım ve Köyişleri Bakanlığından geçici olarak alınan Gelemen Tarım Lisesi binalarında sürdürmüştür.Ziraat Fakültesi 1984 yılından itibaren eğitim-öğretim faaliyetlerini Ondokuz Mayıs Üniversitesinin Kurupelit yerleşkesinde bulunan Tıp Fakültesine ait binalarda sürdürmüştür.Ziraat Fakültesi 1993 yılında I.kısım inşaatı(A-B Blok) tamamlanan aynı yerleşke içerisinde bulunan kendi binalarına taşınmış,anılan tarihten itibaren 1998 yılında II.kısım inşaatı da tamamlanan (C Blok) kendi fiziki mekanlarında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.Ziraat Fakültesinde eğitim-öğretim faaliyetleri Ziraat Mühendisliği Lisans Programı kapsamında Bahçe Bitkileri,Bitki Koruma,Tarla Bitkileri, Tarım Makinaları,Tarımsal Yapılar ve Sulama,Tarım Ekonomisi, Toprak ve Zootekni bölümlerinde sürdürülmektedir.

Misyon
Tarım Bilimleri alanında evrensel ölçülerde bilgi üretmek, ülkemiz tarımının modernizasyonu için gerekli üretken teknolojinin tarım sistemlerine aktarımını sağlamak amacıyla Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, cumhuriyetin değerlerini özümsemiş, bilimsel ufku geniş, çağdaş, bilimsel ve teknolojik birikimlerle donatılı Ziraat Mühendislerini yetiştirmektir.

Vizyon

O.M.Ü. Ziraat Fakültesi araştırma ağırlıklı bir Fakülte modelini benimsemektedir. Faaliyetlerinde mükemmelliğin ve başarısının ölçütü evrensel değerler göz önüne alınarak ürettiği bilgi ve teknolojinin bölge ve ülke insanımızın yaşam kalitesini yükseltmesidir.