PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sel Baskınları Tarım Sigortası Kapsamında

Mr.Muhendis
20.03.2010, 12:07
Bakan Eker: “Bu yıl sel baskınlarını da tarım sigortası kapsamına aldık”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bu yıl sel baskınlarını da yüzde 50 devlet destekli tarım sigortası kapsamına aldıklarını belirterek, 2006 yılından bu yana 850 bin poliçenin kesildiğini ve 100 milyonlarca liralık ödeme yapıldığını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İzmir Ziraat Odası Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, İzmir'in tarımsal üretim değeri açısından Türkiye'de ikinci, bitkisel üretim değeri açısından birinci, hayvansal üretim açısından da üçüncü büyük ili olduğunu söyledi.

Tarım sektörünün en büyük problemlerinden birinin tabiat şartları olduğunu ve bu yıl sel baskınlarını da tarım sigortası kapsamına aldıklarını belirten Bakan Eker, “Daha önce bazı riskleri tarım sigortası kapsamına almıştık. Sigorta poliçe bedelinin yarısını biz ödüyoruz. 2006 yılının Haziran ayında başlatılan tarım sigortası kapsamında; bugüne kadar 850 bine yakın poliçe kesildi. 100 milyonlarca lira hasar parası ödendi. Tarımsal üretimin risklerine biz de bakanlık olarak üretici yanında yüzde 50 ortak oluyoruz” dedi.

Bakan Eker, tarımsal destek ve primleri bu yıl defa önceden açıklamaya başladıklarını da belirterek, şöyle konuştu:

“Üretim maliyetlerini hafifletmek, imkanlar ölçüsünde çiftçilere katkı sağlamak amacıyla ödenen tarımsal destek ve primleri bu yıl ilk defa, Ocak ayında belirledik ve açıkladık. Çiftçilerimiz, hangi ürünü ekerse ne kadar para alacağını ve ne zaman alacağını biliyor artık. Şubat ayında 1 milyar 200 milyon lira gübre ve mazot desteği ödemesi yaptık. Haziran ayına kadar ise 5 milyar 600 milyon liralık desteği ödemiş olacağız.”

Havza bazlı destekleme modelini hayata geçirdiklerini de kaydeden Bakan Eker, tarımsal üretimi artırmanın yanında, tarımsal projelere, alternatif enerjiyle çalışan seralarla ilgili projelere yüzde 50 hibe desteği verdiklerini ve bu kapsamda İzmir’de 66 projeyi desteklediklerini söyledi.

Bakan Eker, Türkiye’de zirai mücadele konusunda araştırma yapan 4 tane enstitünün bulunduğunu ve bunları kapatmayı düşünmediklerini, aksine daha etkin bir şekilde hizmet vermeleri için donanımlarını artırmak istediklerini dile getirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, daha sonra, İzmir Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen “Hedefleri, Beklentileri ile Ege’de Tarım ve Hayvancılık” konulu toplantıya katılarak, bir konuşma yaptı. İzmir ve Ege’deki tarımsal konuları ve bölgenin ihracat potansiyelini değerlendiren yapan Bakan Eker, 57 milyar dolarlık tarımsal üretim değeri ile Türkiye’nin dünyanın 8. büyük tarımsal ekonomisi haline geldiğini söyledi.

Bakan Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın isminin “Tarım ve Gıda Bakanlığı” olarak değiştirilmesiyle ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığını da duyurdu.

İzmir Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Timuroğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e günün anısına bir plaket verdi. Bakan Eker de toplantının düzenlenmesine katkı sağlayan firmalara plaket takdim etti.