PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Genel Bilgi

Mr.Muhendis
18.05.2009, 15:35
11.7.1992 gün ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3837 sayılı Kanun uyarınca kurulmuştur. 1994-1995 sezonunda Toprak Bölümüne öğrenci alınarak, eğitim-öğretime başlamıştır.
Aynı tarihlerde fakülte sekreterliğine Ali Deniz atandı. 07.04.1994 tarihinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Toprak Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Nurettin İSMAİLÇELEBİOĞLU kurucu dekan olarak atandı.
Dekanın Toprak Bölümünden olması dolayısıyla Fakültede ilk olarak Toprak Bölümü Faaliyete geçmiti. Ziraat Fakültelerinde oluşturulan yeni yapılanma dolayısıyla 1999 yılında Bitkisel Üretim Bölümü açıldı.
Ordu Ziraat Fakültesi, şehir merkezinde, Güzelyalı Mahallesindeki 5868 m2lik alanda geçici tesislerinde 8 yıl eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdükten sonra;
Ordu ili merkez Akçatepe Köyü, Giresun yolu üzerinde Üniversitemize ait olan 210 dekarlık arazi üzerindeki binaların halen devam eden yapım-onarım çalışmaları tamamlandığından, 24.09.2002 Tarihinden itibaren Ordu Ziraat Fakültesi yeni binalarında eğitim öğretime devam etmektedir.

Fakültemiz 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkındaki Kanun ve buna bağlı olarak 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca 11.07.1992 gün ve 21281 sayılı Resmi Gazetede ilan edilerek Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı, Ordu Ziraat Fakültesi adı ile kurulmuştur. 5467 sayılı Kanunun EK 69. Maddesi ile 01.03.2006 tarihinde kabul edilen ve 17.03.2006 tarih, 26111 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanarak, Ordu İlinde yeni kurulan Ordu Üniversitesine bağlanmıştır.

Fakültemiz 1994–1995 eğitim-öğretim yılında Toprak Bölümüne öğrenci alarak, Ordu ili merkez Güzelyalı mahallesinde Devlet Hastanesi olarak yapılan binada eğitim-öğretime başladı. Burada 8 yıl hizmet verdikten sonra 2002 yılında derslik kısmını, 2006 yılında ise Dekanlık (idari) kısmını Ordu-Giresun karayolu üzerinde, merkeze bağlı Cumhuriyet Mahallesindeki Üniversitemiz Cumhuriyet kampüsüne taşınmıştır.

Fakültemizde Ziraat Mühendisliği Lisans Programı dâhilinde aktif olarak

(öğrencisi olan) Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Bitki Koruma ile Gıda Mühendisliği Bölümleri bulunmaktadır. Aktif olmayan bölümler ise; Zootekni, Biyosistem Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinden oluşmaktadır.

Türkiye’de Ziraat Fakültelerinin yeniden yapılanması çerçevesinde 1999–2000 eğitim-öğretim yılından itibaren Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Bitkisel Üretim ve Tarım Teknolojisi bölümleri olarak yeniden düzenlenmiş ve aynı eğitim-öğretim yılında Bitkisel Üretim Bölümüne öğrenci alınmıştır. Daha sonraki süreçte Ziraat Fakültelerinde yeniden yapılanmaya gidilerek 2003–2004 eğitim-öğretim yılından itibaren Ziraat Mühendisliği Lisans Programı, Ziraat Mühendisliği adı altında öğrenci alımı yapılmıştır. Bu öğrenciler ilk üç yıl Ziraat Mühendisliği alanında öğrenim gördükten sonra dördüncü yıl mevcut bölümlere ayrılarak bölümle ilgili eğitim almakta idi. 2009–2010 eğitim-öğretim yılı itibariyle ise tekrar 1999–2000 eğitim-öğretim yılı öncesindeki gibi mevcut bölümler adına öğrenci alımı devam etmektedir.

Fakültemiz 2012–2013 eğitim-öğretim yılında 16. mezuniyet yılını kutlamış ve kurulduğu 1994–95 eğitim-öğretim yılından bugüne kadar 650 öğrenci mezun edilmiştir. 2012–2013 eğitim-öğretim yılında ise 532 öğrenci ile faaliyetlerini sürdürmektedir.