PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ordu Üniversitesi Tarihçesi

Mr.Muhendis
18.05.2009, 15:24
Ülkemizde yeni kurulan üniversitelerden biri olan üniversitemiz, Bakanlar Kurulu’nun 17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunu ile hayata geçmiş bulunmaktadır. Üniversitemiz, halen faal olarak eğitim öğretim faaliyetlerinde bulunan ve daha önceleri Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Mesudiye Meslek Yüksekokulu ile Karadeniz Teknik Üniversitesi ’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulunun bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Ayrıca, kuruluş yasamızla beraber Tıp Fakültesi ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü üniversitemize kazandırılmıştır.
Rektörümüzün 17 Mayıs 2006 tarihinde atanmasından sonra, yoğun çalışmalar sonucunda üniversitemize Ünye Meslek Yüksekokulu ve Fatsa Meslek Yüksekokulu da katılmıştır. Akkuş Meslek Yüksekokulu’nun açılması doğrultusunda YÖK’ten onay alınmış, altyapının tamamlanması sonrasında bu kurumumuzda eğitim öğretime başlayacaktır.
Evrensel bir yükseköğretim kurumu olmayı hedefleyen Ordu Üniversitesi, sahip olduğu çağdaş vizyonu ile, ülkemiz gençliğine, toplumuna karşı olan sorumluluğunun en üst seviyede olduğunun bilincinde ve bu sorumluluk içerisinde bilimsel faaliyetlerini, eğitim-öğretim hizmetlerini yürütme ve gün geçtikçe geliştirme çabası içerisindedir.
Ülkemizin en genç üniversitelerinden biri olan üniversitemiz, kuruluşundan bu yana geçen kısa süre içerisinde tüm idari yapılanmalarını ve bilgisayar alt yapısını tamamlamıştır. Akademik kadrosunu güçlendirmede önemli adımlar atmış ve atmaya devam etmektedir.
Öğrencileri ile el ele büyümeyi ve gelişmeyi sürdürmeyi amaçlayan, katılımcılığa önem veren üniversitemiz, öğrenci temsilciliği mekanizmasını derhal hayata geçirmiş ve sayıları 16’ya varan öğrenci kulüpleri kurarak, öğrencileri ile huzurlu bir şehir olan Ordu’yu kaynaştırmayı hedeflemiştir.

En öncelikli hedeflerimiz ise, çağdaş, öğrencilerimizin her türlü sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yanıt veren modern bir yerleşke oluşturmak olacaktır. Bu hedefe ulaşmak için, yerleşke alanımızın bütün alt ve üst yapı projeleri tamamlanmış, yerleşkemize yeni binaların katılması için temeller atılmaya başlanarak geleceğin büyük üniversitesini oluşturmaya başlamış bulunmaktayız.