PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarla Bitkileri Tohum Üretimi

Mr.Muhendis
26.02.2010, 19:34
1.Hem İç Pazar Hem İhracaat İçin Hibrit Tohum Üretimi :

Konusunda uzman,deneyimli kadrolara sahip üretim departmanımız özellikle hibrit mısır,hibrit ayçiçeği,hibrit pamuk başta olmak üzere Agromarın kendi ihtiyacı olan tohumlar yanında;
Yurtdışındaki müşterilerin ihtiyacı olan hibrit mısır,ayçiçeği,pamuk tohumlarını,müşterilerin genetik materyalini kullanarak kontrat bazında üretmektedir. Gerekli tarla kontrolleri yapılarak serfitikilandırılan tohumlar Agromar tesislerinde işlendikten sonra ihraç edilmektedir.

Keza yurtiçine yerleşik tohum firmalarının ihtiyaç duyduğu hibrit mısır,ayçiçek tohumları konrat bazında aynı şekilde üretilmekte,serfitikalandırılarak yine tesislerimizde işlenip paketlenmektedir.

2.Üretim Alanlarımızın Seçimi :

Üretim bölgelerimizi seçerken öncelikle mısır ve ayçiçeği tarımına en uygun olan aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

◦Bölgede yüksek kalitede tohumluk üretimi yapılabilmesi açısından izolasyon mesafelerinin sağlanması gerekmektedir. Mısırda min.200 metre Ayçiçeğinde min.3 km,
◦Mısır için üretim yapılacak tarlalar seçilirken, tarlanın en az bir yıl mısır ekilmemiş olması gerekmektedir. Ayçiçeğinde ise tarlanın en az 2 yıl ayçiçeği ekilmemiş olması gerekmektedir,
◦Bölgenin toprak yapısının tohumluk üretimine uygun, su tutma kapasitesi yüksek, verimli olması aranmaktadır,
◦Tohumluk üretim şartlarını, kültürel işlemlerini zamanında ve eksiksiz yerine getirebilecek çiftçilerle sözleşmeli üretim yapılmaktadır.

3.Üretim Aşaması :

◦Üretim sezon boyunca AGROMAR üretim sorumlularının kontrolleri altında yapılmaktadır,
◦Üretimde kullanılan OECD sertifikalı ana ve baba ebeveynler yurt dışından gelmektedir,
◦Üretilen tohumun safiyetinin maksimum olması için çiçeklenme döneminde mısırda püskül çekimi, ayçiçeğinde fertil temizliği kalifiye işçilerle, titizlikle yapılmaktadır,
◦Bitkilerin hastalık kontrol, sertifikasyon kontrolleri çiçeklenme döneminde ve sonrasında Bölgede bulunan Tarım İl Müdürlüklerince görevlendirilen yetkililer tarafından yapılmaktadır,
◦Hasat tohumun fizyolojik olgunluğa ulaştığı dönem sonrasında yapılarak işlenmek üzere firmamızın Karacabey'de bulunan fabrikasına gönderilmektedir.

Kaynak: AGROMAR