PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihi

Mr.Muhendis
18.05.2009, 15:15
Tarihçe

Ziraat Fakültesi 1982 yılında kurulmuş ve ilk olarak Toprak bölümüne öğrenci almıştır. 1983 yılında Tarla Bitkileri ve Tarım Makineleri Bölümlerine, daha sonra da Zootekni Bölümüne alınan 40’ar öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetine devam etmiştir. Fakülte 1992 yılından itibaren Alaaddin Keykubad Kampüs’ündeki kendi binasında eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir. Fakültede 2 ana programda toplam 10 bölüm mevcuttur.

Teknik İmkanlar

Fakültemiz Kampüs, Çarıklar ve Sarıcalar alanlarında Üniversite deneme arazilerine, seralarına, ahırlara, kümeslere, enstrümental analiz laboratuarına, genetik laboratuarına, fiziksel analiz laboratuarına, bitki biyoteknolojisi ve moleküler genetik laboratuarına, iki ayrı bilgisayar laboratuvarı ve yurdumuzda üretilen tarım alet ve ekipmanlarına uygunluk belgesi veren bir test merkezine sahiptir. Başta ekmek olmak üzere unlu mamuller ve süt ürünleri üretiminde bulunan gıda tesisleri mevcuttur.

Sosyal İmkanlar

İnternet ve bilgisayar servisleri öğrencilere en son teknolojik gelişmeler ve bilgileri vermek için yaygınlaştırılmış ve yurtiçi ve yurtdışı geziler sosyal aktiviteler arasında yer almaktadır.

Yönetim anlayışı

Fakültede çağdaş, yeni tarım tekniklerini ve eğitim konusundaki gelişmeleri yakından takip eden, uygulamalı eğitim olanaklarını artırmaya çalışan bir yönetim anlayışı mevcuttur. Genç ve dinamik bir eğitici ve idari kadro ile eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Kariyer olanakları

Mezunlarımız Tarım Bakanlığı, tarımsal kuruluşlar, tarımsal ürün işleme tesisleri (hububat, şeker, konserve üretimi, domates salçası, tütün, çay, un, irmik, bulgur, makarna, fırın v.b.), yem fabrikaları, hayvansal üretim çiftlikleri (süt sığırcılığı, tavukçuluk vs.), bitkisel ilaç, gübre ve tarımsal alet ve ekipmanların üretim ve satışında, peyzaj ve son yıllarda özellikle Türkiye ve Dünya çapında büyük tohum şirketlerinde istihdam edilmektedir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Vizyon

Fakültede çağdaş, yeni tarım tekniklerini ve eğitim konusundaki gelişmeleri yakından takip eden, uygulamalı eğitim olanaklarını artırmaya çalışan bir yönetim anlayışı mevcuttur. Genç ve dinamik bir eğitici ve idari kadro ile eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Misyon

Toplumsal beslenmemize kaliteli ve güvenli ürünlerin sürdürülebilir üretimi ve tüketime arzını sağlayarak destek olmaktır. Bu maksatla yeni tür ve çeşitlerin üretim sürecine kazandırılması, geleneksel üretim yöntemlerinin modernizasyonu konularında uluslar arası gelişmeleri işbirliği yapacak düzeyde izleyerek yöresel ve ülkesel düzeyde uygulamalarının sağlanabilmesinde teknik donanımı, işbirliği becerisi geliştirilmiş teknik personelin lisans ve lisansüstü düzeylerde hazırlanmasını sağlamaktır.