PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de Hayvansal Üretim

Mr.Muhendis
19.02.2010, 09:00
Türkiye, 15-20 yıl öncesine kadar tarımsal üretim kendisine yetebilen ülkeler arasında yer almıştır. Son yıllarda Türkiye’nin tarımsal üretim bakımından kendisine yeterli 7 ülkeden birisi olduğu bilinmektedir. Son 10-15 yıl içerisinde tarla ürünleri ve bunlar içerisinde de özellikle hayvan ve hayvansal ürünler ithalatında görülen hızlı artışın gerçeği yansıtmadığı açıkça görülmektedir.

http://i45.tinypic.com/2rpr1jm.gif (http://www.ziraatciyiz.biz/turkiyede-hayvansal-uretim-t2583.html)

Türkiye’nin çeşitli yıllarda hayvansal ürünler üretimi (.000 ton)

Çizelgeden anlaşılacağı üzere Türkiye’nin hayvansal ürünler üretimi yıllar itibarıyla önemli artışlar göstermiştir. Buna karşılık söz konusu üretim artışları nüfustaki hızlı, artış nedeniyle etkisiz kalmıştır. Yani üretim artışına karşılık kişi başına hayvansal ürünler tüketim değerlerinde dikkate değer artışlar sağlanamamıştır.

Türkiye’de bugün kişi başına kişi başına yıllık tüketimlerin et için 19 kg süt için 170 l, yumurta için ise 120 adet dolaylarında olduğu bildirilmektedir. Bu değerlerin çeşitli gelişmiş ülkelerde et için 80 kg, süt için 350 l, yumurta için ise 350-400 adet dolaylarında bulunduğu dikkate alınırsa, Türkiye’de yıllar itibariyle sağlanmış olan üretim arışlarının da arzulanan seviyeye ulaşamadığı, bunun da özellikle hayvan başına verimlerin yeterince arttırılamamasından kaynaklandığı kolayca anlaşılır.

Gelişmiş ülkelerde tarımsal gelirlerin %75’lere varan bölümü hayvancılıktan Türkiye için bu oran %30 dolayında gerçekleşmektedir. Oysa tarım gelirleri içerisinde hayvancılığın payı ile, hayvansal ürünlerin üretim ve tüketim değerleri ülkelerin gelişmişlik ölçülerinin en önemlilerinden birisidir. Son olarak bu göstergeden de anlaşılacağı üzere hayvancılığımızda yapılması gerekenler, yapılmış olanlara göre daha ağır basmaktadır.

Her şeye rağmen mevcut hayvan varlığımız, hayvansal üretimin arttırılmasına yönelik çok önemli bir potansiyelin var olduğunu göstermektedir. Ayraca çiftçilerimizin hayvancılığa olan geleneksel bağlılık ve yatkınlıkları ve ülkenin bir bölümünün (Doğu Anadolu) doğal olarak hayvancılığa uygunluğu hayvansal üretimin arttırılması çabalarının başarıya ulaşmasında en önemli avantajlar olarak görülmektedir.