PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1. Doğu Akdeniz Gıda ve Tarım Fuarı Kahramanmaraş

Mr.Muhendis
17.05.2009, 20:24
http://www.expolinkfuar.com/images/stories/afis.jpg

Kahramanmaraş 14.346 km² lik yüzölçümü ile Türkiye’nin onbirinci tarımsal potansiyeli bakımından da onüçüncü büyük vilayeti durumundadır. Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Bölgesinde yer almakla birlikte, konum itibariyle birçok bölgenin geçiş
noktasındadır. Bu bölgeler Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleridir. Bu sebeple ikliminde de değişik iklim karakteristiklerihakimdir. Genelde Akdeniz iklim özelliklerine sahipken, Göksun, Afşin, Elbistan gibi ilçeler Doğu Anadolu iklim özelliklerine, Kahramanmaraş merkez ve yakın çevreleri hem Akdeniz hem de Güneydoğu Anadolu Bölgesinin iklim özelliklerine sahiptir. Bu sebeple, yazları sıcak ve kurak, kışları ılıman ve yağışlı özellik gösterir.
Kahramanmaraş Türkiye’nin en çok su potansiyeline sahip ilidir. Bu avantajından dolayı bölgede birçok tarımsal ürün yetiştirmek mümkündür. Başlıca yetiştirilen ürünler Buğday, Arpa, Nohut, Pamuk, Kuru Fasulye, Ayçiçeği, Şeker Pancarı, Mısır, Mercimek, Kırmızı Biber, Antep Fıstığı, Zeytin ciddi üretim potansiyeline sahiptir.

Son yıllarda tarım sektörü ile ilgili tüm dünyadaki birlik, oda ve federasyonların da üzerinde önemle durdukları konu; tarımsal
ürün ve üretimlerinin arttırılıp, başta açlık olmak üzere bir çok sıkıntı ile baş edebilmek için ortak kararlar almaktır. Dolayısıyla bu konunun önemini anlamış ve bu noktada çeşitli faaliyetler gösteren Kahramanmaraş ciddi ölçüde ön plana çıkmaktadır. Tarımsal alanda gerek üretim çeşitliliği, gerek farklı üretim şekilleri ve ufku geniş anlayışıyla ülkemizde yakın bir gelecekte çok daha önemli bir konuma sahip olacak olan Kahramanmaraş, böylesine büyük ve önemli bir projeye ev sahipliği yapacaktır.

Bu projeye destek ve katkı sağlayan T.C. Kahramanmaraş Valiliği’ne, Kahramanmaraş Belediyesi’ ne, Kahramanmaraş Tarım İl
Müdürlüğü’ne, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na, Kahramanmaraş Ziraat Odası’na, Kahramanmaraş İl Turizm Müdürlüğü’ne, Kahramanmaraş Sütçü İmam Ünüversitesi’ne, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz.