PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü

Mr.Muhendis
14.02.2010, 13:12
Bölüm, Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalık olmak üzere iki anabilim dalından oluşmaktadır. Su Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı altında yer alan bilim dalları ve bunların kapsamları şöyledir:

Deniz Balıkları Yetiştiriciliği: Çipura ve levrek balıklarının kuluçkahanede larval üretimi, ağ kafes ve doğal kaynaklarda pazar boyuna dek yetiştiriciliği Urla'da bulunan pilot yetiştirme tesislerinde uygulanmaktadır. Bu konud geliştirmeye yönelik çalışmalar ve eğitim uygulamaları gerçekleşmektedir.

İç Su Balıkları Yetiştiriciliği: Alabalık, sazan, tilapia gibi içsu balıklarının üretimi ve yetiştiriciliği konularında araştırma, uygulama ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Karides türleri için larval dönemden itibaren üretim ve yetiştiricilik uygulamaları konularında çalışılmaktadır.

Balık Besleme ve Yem Teknolojisi : Balık yemlerinin yapısı, analiz yöntemleri, besleme ve rasyon hazırlama ve yem üretim teknolojisi konularında araştırma ve eğitim yapılmakta olup Urla tesisi devam eden Pilot Yem Üretim Tesisi'nde yakın zamanda uygulama ağırlıklı yem geliştirme çalışmaları yapılacaktır.

Su Ürünleri Ekonomisi : Su ürünleri, yetiştiricilik, avcılık ve işleme ekonomisi, işletme yönetimi, tedavisi ve önlenmesi konularında Urla'da bulunan laboratuvarlarda uygulamalı çalışmalar yapmaktadır. Bu konularda araştırmaların yanısıra fakülte için eğitim de vermektedir.

Plankton Kültürü: Su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılan fitoplankton, zooplankton (Brachionus plicatilis, Artemia sp., Daphnia sp.) türlerinin hayat devirleri, optimal kültür koşulları ile ilgili çalışmaların yanında algal biyoteknoloji konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

Anabilim Dalları:
> Yetiştiricilik Anabilim Dalı
> Hastalıklar Anabilim Dalı