PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iyi tarım uygulamaları

ziraatci2941
11.02.2010, 19:06
İyi Tarım İyi Gelecek

Türkiye’de iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında perakendecilerle yapılan görüşmeler neticesinde MİGROS Türk A.Ş. tarafından Bakanlığımıza 15 Eylül 2009 tarihinde “Yaş Sebze ve Meyve Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları Projesi” sunulmuştur. Bu proje Bakanlığımız tarafından uygun bulunmuş olup proje faaliyetlerine başlanmıştır.

Bu çerçevede İstanbul’da 22 Ocak 2010 tarihinde Sayın Bakanımız Mehdi EKER ve MİGROS Türk A.Ş. Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Bülend ÖZAYDINLI’nın da katılımlarıyla bu proje kamuoyuna tanıtılmıştır.

MIGROS Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Bülend ÖZAYDINLI’nın yaptığı açılış toplantısının ardından Sayın Bakanımız Mehdi EKER iyi tarım uygulamalarına dair Bakanlığımızca yapılan çalışmaları ve iyi tarım uygulamalarının önemini anlatmıştır. İyi tarım uygulamaları yapanlara Bakanlığımızca verilen desteklerden ve sübvansiyonlu kredilerden bahsederek meyve sebzede ilaç kalıntısı, toprak ve su analizi gibi sorgu ve kayıtların zorunlu olduğu bir standart getiren ve denetleyen İTU’nun yaygınlaşmasının hedeflendiğini belirtmiştir.

MIGROS bu proje kapsamında şu ana kadar 2000 üreticiyle sözleşme imzalamış ancak daha çok üreticiyle sözleşme yapılması hedeflenmektedir. Bakanlığımız bu proje kapsamında; eğitim çalışmalarına katkı sağlamak, sözleşme yapan üreticilerin varsa entegre mücadele programlarına katılımını sağlamak, İTU sertifikalı ürünleri satın alan tüketicilerin ticari sır niteliği taşımayan ürün ve sertifikasyon bilgilerine ulaşmasını sağlamak ve bu projenin kamuoyuna duyurulması ve tanıtımına (maddi olmayan) katkı sağlamak gibi konularda destek verecektir.