PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eğitim Öğretim

Mr.Muhendis
08.05.2009, 11:44
YÖK Başkanlığı Yürütme Kurulu’nun 25.12.2002 tarihli oturumunda alınan yeniden yapılandırma kararı uyarınca, 2003-2004 eğitim-öğretim yılından itibaren Fakültemizde Ziraat Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı adı altında 2 Lisans Programı 10 bölümün katkısıyla yürütülmektedir. Fakültemizde eğitim-öğretim yarıyıl (sömestre) sisteminde uygulanmaktadır ve süresi 5 yıldır. Lisans Programlarına kayıt yaptıran öğrenciler ilk yıl hazırlık olarak yabancı dil eğitimi görmektedir. Lisans eğitimini izlemek için yabancı dil sınavında başarılı olmak zorunludur. Yabancı dil eğitimini başarı ile tamamlayan yada yapılan sınavda geçerli not alan öğrenciler lisans eğitimlerini 4 yılda tamamlamaktadırlar. Lisans programlarının ilk 3 yılında öğrenciler temel bilim, temel mühendislik ve temel meslek alanlarından dersler almaktadır. Öğrenciler ayrıca 6. yarıyılda başarı ve kendi tercih durumlarına göre yerleştirilecekleri alt programlara (bölümlere) ait seçmeli dersleri izleyebilmektedir. Lisans eğitiminin 4. yılında ise öğrenciler girdikleri alt programlarda (bölümlerde) konu uzmanlığına yönelik eğitim görmektedir.

Ziraat Mühendisliği Lisans Programı’nda öğrenciler 4. yılda Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak ve Zootekni alt programlarından birini seçebilme şansına sahiplerken; Peyzaj Mimarlığı Lisans Programı yalnızca Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından yürütülmektedir.

Ziraat Mühendisliği Lisans Programı’nda bahçe ve tarla bitkileri üretimi ve ıslahı, hastalıklar-zararlılar-yabancı otlar, süt ve süt ürünleri teknolojisi, sulama, drenaj, toprak ve su muhafazası, toprak-su-bitki ilişkileri, bitki besleme ve gübreleme, tarım ekonomisi, tarımsal politikalar, tarım alet ve makinaları, hayvansal üretim ve ıslah vb. konularda teorik, teknik ve pratik bilgiler kazanmış ziraat mühendisleri yetiştirmek hedef alınmaktadır.

Peyzaj Mimarlığı Lisans Programı’nda amaç; doğa, planlama ve tasarım kavramlarını bağlantılı olarak ele alan, biyolojik temele dayalı arazi kullanımı ve planlama düşüncesi içinde ekonomik ve estetik ortamlar yaratan, doğa-kültür ve ekonomik çevreye ilişkin verileri analiz edebilen, yapısal ve bitkisel anlamda düzenleme, yenileme ve bakım hizmetleri verebilecek Peyzaj Mimarları’nı mezun etmektir.

Ziraat Mühendisliği Lisans Programı’ndan mezun olanlara “Ziraat Mühendisi”, Peyzaj Mimarlığı Lisans Programı’nı başarı ile tamamlayanlara ise “Peyzaj Mimarı” unvanları ve E.Ü.Ziraat Fakültesi Lisans Diploması verilmektedir.

Kuruluşundan bu yana 14.000’e yakın mezun veren Fakültemizde, şu anda 1869 Lisans öğrencisi eğitim-öğretim görmektedir. Fakültemizdeki eğitim-öğretim sisteminde bağıl not değerlendirmesi, yan dal ve çift ana dal uygulamaları mevcuttur.

Fakültemizdeki tüm bölümlerde ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak lisansüstü düzeyde yüksek lisans ve doktora eğitimi de verilmektedir.