PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi

Mr.Muhendis
08.05.2009, 11:41
Ege Üniversitesi küreselleşmenin getirdiği değişimlerin bilinci ile uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine ve çeşitlendirilmesine büyük önem vermektedir.

Avrupa Birliği ülkeleri; ABD ve Japonya karşısında rekabet edebilmek amacı ile 1999 yılında Bologna Deklerasyonunu imzalamış ve sonraki her iki yılda yeni deklerasyonlarla 2010 yılında Avrupa için hedeflenen yükseköğretimin altyapısını oluşturma çabalarına girişmiştir.

Ege Üniversitesi'nde de tüm bu gelişmeler çok yakından izlenmekte ve 2001 yılından itibaren stratejik bir plan dahilinde Türkiye'deki ve Avrupa'daki karar organlarında da yer alacak bir şekilde, kurumsal bir anlayışla gerekli çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Ege Üniversitesi olarak özellikle eğitim alanında üzerimize düşen yükümlülükler ve görevleri yerine getirmek ve Avrupa Birliği proje çalışmalarında Üniversitemiz adına gerekli eşgüdüm ve koordinasyonu sağlamak, değişim programlarını yürütmek amacıyla Rektörlüğümüz bünyesinde Avrupa Birliği Ofisi Kasım 2001 tarihinde kurulmuştur. Avrupa Birliği Ofisi mevcut Dış İlişkiler Ofisi ile birleşerek faaliyetlerine devam etmektedir.

Avrupa Birliği Genel Eğitim (Socrates) Programından ülkemizin tam katılımcı ülke konumunda yararlanabilmesi amacıyla gerekli çalışmalar, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından gerçekleştirilmiş ve Avrupa Birliği Programlarına tam katılım ile ilgili Mutabakat Zaptı 08.05.2004 tarihinde Avrupa Komisyonu ile imzalanmıştır.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarından Socrates (Genel Eğitim) Programına ülkemizin 2003-2004 dönemi için katılımı, pilot proje olarak adlandırılan hazırlık faaliyetleriyle gerçekleştirilmiştir. Ege Üniversitesi pilot proje kapsamında Türkiye'den seçilen 15 üniversiteden birisi olmuştur ve pilot proje kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından Portekiz-Porto Üniversitesi ile eşleştirilmiştir.

2004-2005 ve 2005-2006 akademik dönemlerinde Ege Üniversitesi toplam öğrenci ve öğretim üyesi değişimi açısından Türkiye de en çok değişimi gerçekleştiren üniversite olmuştur.

2006-2007 akademik yılında Erasmus Programı çerçevesinde Ege Üniversitesi'nin 300 öğrencisi; Almanya, Yunanistan, Belçika, Portekiz, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç, Finlandiya, Danimarka Fransa, İngiltere, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, Estonya, Slovakya da çeşitli üniversitelerde 3-12 aylık dönemlerde öğrenim görmektedirler.

Ege Üniversitesi'nde ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) tamamlanmıştır çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. Ege Üniversitesi 2005 yılında Avrupa Komisyonundan, DS (Diploma Supplement) etiketi almıştır .

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle yeni bir döneme girmiş ve 2013 yılı sonuna kadar sürecek ve 7 yılı kapsayan 2 program olarak devam etmektedir.

Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP-Genel Eğitim)
Youth In Actıon

Ege Üniversitesi olarak Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP-Genel Eğitim) programından tam katılımla yararlanabilmemiz için 28.02.2007 tarihinde Avrupa Komisyonu'na Erasmus University Charter (Erasmus Üniversite Beyannamesi) sunulmuştur.

http://eu.ege.edu.tr/