PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Genel Tanıtımı

Mr.Muhendis
08.05.2009, 11:30
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI

Ziraat Mühendisliği bölümü, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma, Zootekni, Toprak, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Makinaları ve Tarım Ekonomisi olmak üzere toplam 8 alt programdan oluşmaktadır. Ziraat Mühendisliği Bölümüne gelen öğrenciler ilk dört yarı yıl ortak bir eğitim aldıktan sonra 5. yarı yıldan itibaren eğitimlerini yukarıda belirtilen alt programlardan birisinde sürdürürler. Uygulamalı eğitimin ağırlık kazandığı bölümde öğrencilerin teorik derslerde aldıkları bilgileri uygulamaya aktarabilmeleri için üniversitemizin Doğu kampusundaki çiftlikten yararlanılmaktadır. Teknik ve pratik bilgilerle donanmış Ziraat Mühendisi olarak mezun olan öğrencilerimiz bitirdikleri alt programa göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, DSİ, Belediyeler gibi Kamu kuruluşlarında ve mantarcılık, fidancılık, tohumculuk ve seracılık gibi üretim üzerine çalışan özel şirketlerde, tarım ilaçları ile ilgili firmalarda, yem fabrikaları, hayvancılık işletmeleri, tarım alet ve makinaları üretim fabrikalarında çalışmakta, bunun yanında kendi özel tarımsal işletmelerini de kurabilmektedirler.