PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihçesi

Mr.Muhendis
08.05.2009, 11:12
http://www.mku.edu.tr/userfiles/ttt.JPG

Mustafa Kemal Üniversitesi 1992 yılında 3837 nolu kararla kurulan üniversitelerden biridir. Ziraat Fakültesi, Üniversitemiz bünyesinde 1993 yılında Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma ve Zootekni bölümleri ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamıştır.
Ziraat Fakültelerindeki yeniden yapılanma çalışmaları ile mevcut bölümler 1999-2000 öğretim yılından itibaren, Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Tarım Teknolojileri, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı adı altında lisans eğitimine devam etmiştir. 2003 yılındaki yapılanma ile Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı Programları ile lisans eğitimi sürdürülmüştür. Fakültemizde Ziraat Mühendisliği Programı altında Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma, Zootekni, Toprak, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Makinaları ile Tarım Ekonomisi alt programları yer almıştır. 2008 yılı itibariyle Tarım Makinaları ve Tarım Ekonomisi bölümleri dışında diğer bölümlerde lisans eğitimi devam etmektedir. Bazı bölümlerimizde Yüksek Lisans ve Doktora programları da mevcuttur.
Yükseköğretim Kurulu tarafından Ziraat Fakültelerinin yeniden yapılanması konusunda 2009-2010 öğretim yılından itibaren mevcut Ziraat Mühendisliği Programının kaldırılması ve yerine Bölüm sistemine geçilmesi kararlaştırılmış olup, bu bağlamda Fakültemizde Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma, Zootekni ve Toprak Bilimi ve Bitki Besleme programları olmak üzere 5 yeni program açılması için hazırlıklar tamamlanmış ve başvurular YÖK'e sunulmuştur.
Fakültemizde 18 profesör, 29 doçent, 38 yardımcı doçent ve 27 araştırma görevlisi olmak üzere 112 akademik personel görev yapmaktadır.
Fakültemizin altyapı (labaruvar, uygulama alanları, derslikler, vb) olanakları büyük ölçüde geliştirilmiştir. Üniversitemizde başta Ziraat Fakültesi akademik personeli ve öğrencilerinin araştırma ve ders uygulamalarında yararlandıkları Araştırma ve Uygulama Çiftlikleri bulunmaktadır. Bu çiftliklerde bir yandan bölgenin ve ülkenin tarımsal sorunlarına çözüm bulmaya yönelik çeşitli araştırmalar yürütülmekte diğer yandan öğrencilerimizin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik faaliyetler sürdürülmektedir.
Fakültemiz, kurulduğu tarihten bu yana, ülkemizin tarımsal sorunlarına çözüm üretebilecek araştırmalar yapma ve Atatürk ilkelerini özümsemiş, mesleki sorumluluklarını tam olarak yerine getirebilecek nitelikte mühendisler yetiştirme görevini başarıyla yerine getirmektedir.