PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin Sunduğu Olanaklar

Mr.Muhendis
04.05.2009, 11:01
-37 yıllık bilimsel birikimi ile kaliteli bir eğitim ve öğretim ortamı sunan güçlü ve köklü bir devlet üniversitesidir.
-15235 öğrencisi, 1046 öğretim elemanı ve 1219 idari personeli ile 61 önlisans ve lisans, 43 lisans üstü programda eğitim vermektedir.
-Sayıları 60'ı bulan eğitim ve araştırma laboratuarlarında uygulamalı eğitim yapılmaktadır.
-Üniversitemiz Avrupa üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin yapıldığı Erasmus Programı'na dahildir.
-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Avrupa Mühendislik Eğitimi Birliği (SEFİ)'ne ilk üye olan 4 üniversiteden biridir.
-2005 yılında Uluslararası Atıf İndekslerince (SCI, SSCI) taranan ve etki faktörü yüksek dergilerde çıkan yayın sayımız artış göstererek 211'e çıkmış olup, öğretim üyesi başına düşen SCI yayın sayısı 0.45'e yükselmiştir.
-2006 ÖSS sonucuna göre kayıt yaptıran öğrencilerimizin %50'si Üniversitemizi ilk 6 sırada tercih etmişlerdir.
-Tıp Fakültesi mezunlarımız TUS'da, toplam kontenjan içinde yerleşen adaylar sıralamasında ilk 11 içinde yer alarak başarılarını sürdürmektedirler. (Nisan 2004'de 35 tıp fakültesi içinde 8'nci; Eylül 2004'de 41 tıp fakültesi içinde 9'ncu ; Nisan 2005'de 40 Tıp Fakültesi içinde 7'ci ; Eylül 2005'de 41 Tıp Fakültesi içinde 10'ncu Nisan 2006'da 41 Tıp Fakültesi içinde 6., Eylül 2006'da 43 Tıp Fakültesi içinde 11.sırada)
-Her öğrenciye öğrenim sırasında karşılaşacağı sorunların çözümünde ve ders seçiminde yardımcı olmak amacıyla bir akademik danışman görevlendirilir.
-Yabancı dil hazırlık sınıfının zorunlu olduğu bölümler dışındaki tüm bölümlerde isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma olanağı vardır.Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümünde İngilizce, Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde öğrencinin programı kazandığı dilin dışında İngilizce, Almanca ya da Fransızca, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulunda ise İngilizce ya da Almanca dillerinin birinden bir yıl süreli zorunlu hazırlık programı uygulanmaktadır. Yabancı dil hazırlık sınıfının zorunlu olduğu bölümler dışındaki tüm lisans programları ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma olanağı vardır.
-Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda yerleştirildiği bölüm ya da programın puan türünde Türkiye genelinde ilk 3000'e, dil puanı ile ilk 1000'e girerek Üniversitemize kayıt yaptıran normal örgün öğretim öğrencilerine karşılıksız burs verilir.
-Çift anadal programı ile, kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrenciye aynı zamanda ikinci bir lisans diploması, yandal programı ile de kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrenciye ilgi duyduğu başka bir programdan sertifika alma olanağı vardır.
- Mühendislik Mimarlık Fakültesi içinde bölümler arası yatay geçiş mümkündür.
-Yaz Okulu ile, açılması halinde öğrencilere, not yükseltebilme, kendi programı dışındaki bir programdan ders alabilme, bir üst sınıftan ders alarak daha kısa sürede mezun olabilme olanağı verilmektedir.
-Öğrenciler kendi seçtikleri temsilciler aracılığı ile öğrenci sorunlarını ve düşüncelerini kendi birimlerinin karar organlarında gündeme getirebilir, Öğrenci Konseyi Başkanı aracılığıyla da Üniversite Yönetim Kurulu veya Senato'sunda tartışabilirler.
-Aynı anda 700 okuyucunun yararlanabildiği kütüphanede, çok sayıda kitap, süreli yayın ve veri tabanı yanında kablosuz Bilgisayar Ağı Sistemi ile yaygınağa ulaşım olanağı sunulmaktadır.
-Üniversitenin bütün birimlerinde yaygınağ bağlantılı bilgisayar kullanma olanağı vardır.
-Öğrencilerin yerleşkelerimizde ve kentteki kültür, sanat, spor etkinliklerinin zenginliği öğrencilerimiz için olumlu bir ortam yaratmaktadır.
-Üniversitemizde farklı alanlarda etkinlik gösteren 70'e yakın Öğrenci Kulübü vardır.
-Öğrenciler, kontenjan dahilinde üniversite birimlerinde kısmi zamanlı çalışma olanağına sahiptir.
-Tüm üniversitelere yaygınlaştırılması planlanan ve Türkiye'de şu an sadece 6 üniversitede bulunan Gençlik Danışma Birimi'nde (GEDAB) üreme sağlığı konularında hizmet verilir.
-Üniversite gazetesi ESOGÜHABER'de isteyen öğrenciler yazı, şiir ve karikatürlerini yayınlayabilirler.
- Spor salonunda bulunan Bedensel Uyum Merkezi öğrencilere açıktır.
- 2007-2008 öğretim yılında, Meşelik Yerleşkemizde 2 cep sineması ve kafeteryaların bulunduğu, kuru temizleme ve kırtasiye gibi hizmetlerin sunulacağı ESOGÜ Çarşısı açılmıştır.
-Toplam 6 yerleşkemizde yaklaşık olarak 267,469 m2'lik kapalı alanda eğitim öğretim yapılmakta, 16,637 m2'lik alanda dinlenme ve park olanakları sunulmakta, 35,699 m2'lik alanda ise çeşitli spor etkinlikleri yapılabilmektedir.