PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yasemin Yetiştiriciliği

Livadi
03.01.2010, 19:19
http://img440.imageshack.us/img440/3724/cicek19022008024101op7.jpg

Yasemin, zeytingiller (Oleaceae) familyasının Jasminum cinsinden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türünün ortak adı. Hoş kokulu çiçekler açan bu çok yıllık bitkiler Kuzey Amerika dışındaki bütün kıtalarda yabani olarak yetişir.

Yasemin türlerinin çoğu tırmanıcı yapıdadır. Genellikle iki yada daha çok sayıda yaprakçıktan oluşan bileşik yaprakları vardır. Ama bazı türlerinde basit yapraklarda rastlanır. Beyaz, sarı ender olarak da pembe renkli borumsu çiçekler açar. Meyveleri etli iki loplu ve siyahtır.

En çok yetiştirilen yasemin türlerinden biri adi yasemindir (Jasminum officinale). Anayurdu İran olan ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde sıkça rastlanan bu bitki parlak yaprakları ve hoş kokulu beyaz çiçekleriyle park ve bahçeleri süsler. Yasemin çiçeklerinden parfüm sanayisinde kullanılan değerli bir uçucu bir yağ çıkartılır. Arap yasemini denen (Jasminum sambac) bitkisinin kokulu çiçeklerinden ise yasemin çayı yapılır. Çin kökenli bir tür olan kış yasemini (Jasminum nudiflorum) ve İtalya yasemini (Jasminum humile) süs olarak yatiştirilen, sarı çiçekli bitkilerdir.

Bazı türleri [değiştir]
Jasminum angulare

Jasminum angustifolium

Jasminum auriculatum

Jasminum azoricum

Jasminum beesianum

Jasminum dichotomum

Jasminum floridum

Jasminum fluminense

Jasminum fruticans

Jasminum humile

Jasminum grandiflorum