PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2010 Kooperatifçiliğin Yılı Olacak

Mr.Muhendis
02.01.2010, 14:34
TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, 2009 yılına damgasını vuran ekonomik krizin, kooperatifçilik kavramını yeniden dünya gündemine yerleştirdiğini söyledi.

2009 yılının üretim yapan tüm sektörler için zorlu geçtiğini belirten Cahit Çetin, zeytinyağında da son yıllarda yaşanan sıkıntılara bir de krizin etkilerinin eklendiğini söyledi. Yaşanan fiyat düşüşleri sonucu Avrupa Birliği'nin (AB) zeytinyağı üreticilerini korumak için stoklama yardımını devreye soktuğunu anlatan Çetin, "Türk zeytinyağı sektörü ise kendi kendine ayakta kalma mücadelesi veriyor" dedi. Cahit Çetin, dünyanın en büyük üreticisi olan İspanya'daki kooperatiflerin bile, alıcı firmaların yarattığı spekülatif düşük fiyat politikası karşısında zor günler geçirdiğini belirtti.

`YOKSULLUĞUN ÇARESİ BİRLEŞMEKTE'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki- Moon'un 2009 yılındaki bir açıklamada ekonomik krizden çıkışta kooperatiflerin lokomotif rol oynayacağı vurgusu yaptığını hatırlatan Çetin, bu görüşün kooperatifçiliğe ivme kazandıracağını söyledi. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği olarak bu görüşü yıllardır savunduklarını belirten Cahit Çetin, şunları söyledi:

"Bu konunun önemini biliyorduk ve BM Genel Sekreteri'nin açıklamasından önce Tariş Zeytinyağı Birliği olarak Uluslararası Evrensel Kooperatifçilik sempozyumu gerçekleştirdik. Küçük üreticilerin korunması ve dolayısıyla yoksulluğun sona erdirilmesinde kooperatifçilik önemli bir görev üstleniyor. Birlikten doğan güç, büyük üreticilerin imkanlarından yoksun olan küçük üreticilerin yaşama şansını artırıyor."

Türkiye'nin kooperatifçilik açısından şanslı olduğunu ifade eden Çetin, "17 tarım satış kooperatifleri birliği, üretimden gelen güçleri, işletmeleri, insan kalitesiyle hızla üretimin artırılması ve daha çok küçük üreticinin korunmasını sağlayabilecek imkana sahip. Tarımın dünyada artan önemi karşısında ülkemizde tarımın tek organize gücü olan tarım satış kooperatiflerine gelecekte bugün olduğundan daha büyük roller düşecektir" diye konuştu.

Fiyatlarda büyük değişiklik beklenmiyor

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, 2009- 2010 sezonunda İspanya'da 1.2 milyon ton, İtalya'da 350 bin ton, Yunanistan'da 300 bin ton, Tunus'ta 150 bin ton, Suriye'de 150 bin ton, Fas'ta 50 bin ton, Portekiz'de 45 bin ton rekolte tahmin edildiğini belirterek, bu tablonun 2010 yılında büyük fiyat değişimlerinin yaşanmayacağı sinyalini verdiğini söyledi.

Çetin, "Gerçekleşecek rekolte, iklim koşulları, ekonomik kriz, özellikle İspanyol üreticilerin ürünlerini uygun zamanda piyasaya sunmalarında gösterecekleri istikrar, piyasa fiyatlarının oluşumunda etkili olacaktır" diye konuştu. 2009- 2010 Türkiye rekoltesinin 147 bin ton olduğunu belirten Cahit Çetin, Türkiye'nin zeytinyağı ihracatının yarısı ambalajlı olmak üzere 25 bin ton olarak gerçekleştiğini kaydetti. Fiyatlarda yaşanan düşüşlerin de dönemsel olduğuna dikkat çeken Çetin, her hasat döneminde ürün fiyatlarının düşebildiğini, ancak hasat bitimini takip eden aylarda talebe bağlı olarak fiyatların yükseldiğini ifade etti. Cahit Çetin ayrıca kimi ihracatçı firmalar tarafından dünya fiyatlarının altında teklif verilmesinin, Türk zeytinyağının değerini düşürdüğünü kaydetti.

Kişi başı tüketim 400 gram arttı

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin iç tüketim miktarının düşüklüğü olduğunu belirten Cahit Çetin, son yıllara kadar 1 kilogram olan kişi başına yıllık tüketim miktarının, 400 gram artarak 1.4 kilograma ulaştığını ancak bunun da yeterli olmadığını söyledi. AB'de kişi başına yıllık tüketim ortalama 5 kilogram olduğu düşünüldüğünde daha alınması gereken çok yol olduğunu belirten Çetin, "Bugün için kişi başı tüketim 3 kilogram seviyelerine ulaşırsa iç tüketim açığı bile ortaya çıkabilir" dedi.

Kaynak (http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=279488&ref=top100)