PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım Bakanlığından Bal Açıklaması

Livadi
26.12.2009, 11:24
Tarım Bakanlığından bal açıklaması
Çarşamba, 23 Aralık 2009

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, son 2.5 yılda gerçekleştirilen bal denetimlerinde 2 bin 135 numuneden bin 829’unun olumlu, 306’sının ise olumsuz bulunduğunu bildirdi.

http://img221.imageshack.us/img221/5255/balys2.jpg

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, sahte bal haberleri üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, taklit ve tağşişin önlenmesi için her gıdada olduğu gibi balın üretim, depolama, nakil, satış ve tüketim zinciri aşamalarında rutin denetim ve izleme programına tabi tutulduğu, ayrıca şikayet üzerine denetim çalışmasında bulunulduğu belirtildi.

Sonuçlar

Denetim ve izleme programları kapsamında balla ilgili 2007 yılında 8 bin 380 denetim yapıldığı, bu denetimlerde analiz için alınan 599 numunenin 508’inin olumlu, 91’inin olumsuz olduğunun anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, 2008 yılında da 11 bin 758 denetim gerçekleştirildiği, analiz için alınan 1006 numunenin 894’ünden olumlu, 112’sinden ise olumsuz sonuç alındığı ifade edildi.

Açıklamada, bu yılın ilk yarısında ise balla ilgili 8 bin 104 denetim çalışmasında, alınan 530 numunenin 427’sinin olumlu, 103’ünün ise olumsuz bulunduğu vurgulandı.

Paraziter kalıntı

Açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Kalıntı izleme programı kapsamında 2008 yılında balda antiseptik, antibiyotik ve paraziter ilaç kalıntısı analizi için 651 adet numune alınmış, alınan numunenin 49 adedi olumsuz sonuçlanmıştır. 2009 yılında 584 adet numune alınması programlanmıştır.”

‘Bal aromalı şurup’ uyarısı

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, daha önceden üretim izni almış firmalar tarafından bal aromalı şuruplar üretildiğini belirterek, taklit ve tağşişe sebep olmamak için söz konusu firmaların üretimlerinin denetlenmesine devam edildiği, uygun olmayan üretim halinde de yasal işlem yapıldığını vurguladı.