PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kivi Üretimi Hızla Artıyor

Livadi
18.12.2009, 09:57
Kivi Üretimi Hızla Artıyor

Sosyal Riski Azaltma Projesi(SRAP) çerçevesinde, 2000 yılından itibaren uygulamaya konulan alternatif ürün projelerinden kivi yetiştiriciliği Araklı’ da hızla artıyor.
Arz fazlası olan ve stok üretim yapılan ürünler yerine, üretim açığı bulunan kivinin ikame edilerek yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda Araklı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 10 fayda sahibine 10 dönümlük kivi projesi yapılarak kivi bahçesi tesisi yapıldı. Kivi bahçesi için müracaat eden fayda sahiplerinin Araklı Tarım İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan yer tespiti, toprak analizi ve eğitimi sonrasında kivi bahçeleri oluşturuldu.

Fındıktan birim alandan yeteri kadar gelir elde edemeyen üreticilerin fındık alanlarını sökerek kivi bahçesi tesis edildi. Her yıl yapılan kivi projesinin 2009 yılı toplam maliyeti yaklaşık 25.000.-TL olarak hesaplandı. Yetkililer, Araklı’ da ürün deseni genişletmek için SRAP’ tan yapılan projelerden faydalanmak isteyen üreticilerin Araklı ilçe Tarım Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini açıkladı. İlçe Tarım Müdürü Edip Birsen; “Projelerin amacı bölünerek küçülen arazilerden yüksek gelir elde etmek, şehirlere göçü engellemek ve fayda sahiplerine geçimleri sağlayacak üretim sahaları oluşturmaktır.” dedi.